10 isteni főzelék a krumplitól a kelkáposztáig – Laktató, gyors és egyszerű receptek
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A főzelék a magyar konyha büszkesége, a kisvendéglőkben, az iskolai menzán és persze otthon is felbukkan a tartalmas finomság.
A főzelékeket leggyakrabban pörkölt, fasírt, virsli, bélszínroló, rántott vagy sült hús mellé szokták kínálni, de tükörtojás, főtt tojás vagy tojáskrokett is kerülhet mellé, illetve vannak, akik magában szokták kanalazni az egytálételt.
Hogyan sűrítsünk?
A főzelékek sűrítése habarással, rántással vagy lisztszórással történik. A régi időkben gyakori volt, hogy olyan sűrűre készítették, hogy megállt benne a kanál. Nem kell megijedni, sokkal egészségesebb, alakbarátabb technika is létezik, amikor a főzeléket saját magával kell sűríteni. Ilyenkor a főzelék nagyjából egynegyedét kell leturmixolni, majd visszaönteni és a többivel egybekeverni.
A sűrítés során érdemes 1 vagy 2 szem főtt burgonyát is használni, mert a krumpliban található keményítőtől sokkal jobb lesz a végeredmény. Ha viszont maradnál a lisztes sűrítésnél, használhatsz kukoricalisztet, rizslisztet vagy étkezési keményítőt. Érdekes, hogy a régi időkben kenyeret használtak az állag javítására, egyszerűen vízbe vagy tejbe áztatták, majd miután jól megszívta magát, a főzelékbe keverték. A legtöbb főzelékhez kötelező tejterméket is adni, legyen az tej, tejföl vagy főzőtejszín, ezektől sokkal krémesebb lesz.
A most következő receptválogatásban a főzelékeké a főszerep, a kedvenceinket szedtük egy csokorba, érdemes őket kipróbálni, a sűrítésüket ízlésre szabni.
Krumplifőzelék
A főzelékek közül az egyik legnépszerűbb a krumpli, amit rengetegféle verzióban lehet elkészíteni. Vannak családok, ahol pirospaprika kerül bele, míg mások inkább habarással készítik nem sajnálva a tejet és a tejfölt a főzelékből. Az biztos, bárhogy is készüljön a fogás, a babérlevél nem hiányozhat belőle.
Csicseriborsó-főzelék
A fehérjedús alapanyagból a legtöbbször hummusz vagy falafel készül, mindkét étel nagyon finom, azonban másra is felhasználható a csicseriborsó. Akár főzelék is készülhet belőle, tejföllel sűrítve. Hasonlóan a lencséhez, a csicseriborsóhoz is jól passzol a fokhagyma, használd bátran, mellé pedig római köményt is szórj a főzelékbe.
Tejszínes lencsefőzelék
Ne csak az év utolsó napján kerüljön lencsefőzelék az asztalra. Sőt, ha már lencsefőzelék, ne a hagyományos verzióra gondolj, készítsd el konzervből, így az áztatást is megúszod, a sűrítéshez pedig tejszínt használj. Így teljesen új értelmet nyer a lencsefőzelék, sokkal selymesebb lesz az állaga, de különlegesebb lesz a zamatában is.
Spenót mascarponéval
Néha érdemes a megszokott dolgokon csavarni egyet. A spenótfőzeléket szinte mindig habarni szokás, a legtöbb receptben tejföllel, de újabban sokan rákaptak a tejszínre is. Ha nyitott vagy az új dolgokra, akkor próbáld ki mascarponéval. A fűszerezéssel is megéri játszani, a fokhagyma mellé majoranna kerüljön.
Sárgaborsó-főzelék
Sokak emlékezetében menzás rémálom, pedig a sárgaborsó nagyon izgalmas alapanyag, ha jól bánsz vele, isteni főzelék készülhet belőle, amit öröm lesz kanalazni. Mivel a sárgaborsó nagyon eltelít, nem szükséges mellé húst kínálni. Ha meg szeretnéd gyorsítani a főzési folyamatot, akkor késhegynyi szódabikarbonát is keverj a főzelékbe.
Zöldbabfőzelék újkrumplival
Az újkrumpli szezonjára még várni kell, ettől függetlenül érdemes elkészíteni ezt az ízletes főzeléket, régi burgonyából is ugyanolyan finom. Zöldbabból mirelit vagy üveges közül tudsz választani jelenleg. A zöldbabfőzelék lényege a rántás, jó fokhagymásan készítsd, ettől lesz igazán finom.
Tejszínes-kapros cukkinifőzelék
A cukkini a tökfélék családjába tartozik, semleges a zamata, ezért bármilyen finomság készülhet belőle, még főzelék is. A cukkinifőzelékben a fokhagyma és a kapor íze dominál. A főzelék selymes textúrájáról a tejszín gondoskodik, hogy még izgalmasabb legyen, pirított cukkinikockákkal kínáld, így magában is öröm lesz kanalazni.
Kelkáposzta-főzelék pörkölttel
A leveleire bontott káposzta mellé - ugyanúgy, mint a zöldbabnál - néhány darab krumplit is érdemes tenni. A fokhagymás rántás itt is lényeges, valamint az őrölt kömény is fontos szerepet játszik. A főzelék készítésénél vigyázni kell a víz hozzáadásával, mivel a kel víztartalma magas, miközben főnek a levelek, kiengedik a bennük található nedvességet. A kelkáposzta-főzelék pörkölttel kínálva a legfinomabb.
Babfőzelék
A laktató babfőzelék akkor igazán ízletes, ha füstölt hús is megy bele, lehet ez tarja, oldalas vagy csülök. Mivel babról van szó, fokhagymás rántás is kerül rá, amitől még finomabb lesz. Ha félsz, hogy felfúj a bab, késhegynyi szódabikarbónát keverj bele, így elkerülheted a kellemetlenséget, ráadásul a szódabikarbónának köszönhetően a bab is hamarabb elkészül.
Borsófőzelék
Igazi retró kedvenc a borsófőzelék, a krumplihoz hasonlóan habarással készítve a legfinomabb, de sűrítheted önmagával is. A főzelék zsenge borsóból készítve lesz a legjobb, de üvegesből és mirelitből is készülhet. Ha édesebbre szeretnéd, kevés cukrot is keverj bele.
Fotók: Getty Images, Szász Eszter/Sóbors, Botos Claudia/Sóbors, Sági Zsófia/Sóbors, Ács Bori/Sóbors