A főzés jobb, mint egy terápia - Hogyan nyugtat meg egy étel elkészítése?
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Meditálni nem mindenki tud, de mi van, ha a főzésen keresztül sikerül elérni ugyanazt az áldásos hatású állapotot?
Mi sem egyszerűbb, mint teljes csöndben a légzésünkre koncentrálni, kitisztítani a fejünket és nem gondolni semmire. Van olyan, akinek mégis ez a létező legbonyolultabb dolog a világon, sőt, elég sokan vannak ezzel így.
A meditáció, ahogy azt sokan sokféleképpen bizonygatják és bizonyították, rengeteg mindenre jó a depresszión és szorongáson keresztül a gyerekek viselkedési problémáin át a stresszkezelésig. Harry Ritter terapeuta szerint a főzésen keresztül éppen ugyanúgy el lehet érni azt a mentális állapotot, amit egy párnán ücsörögve.
Meditáció a főzésen keresztül
Persze nem arról a tevékenységről van itt szó, mikor kapkodva összedobunk egy vacsorát, hanem teljesen másról. A lényeg az lenne, hogy főzés közben semmi másra ne figyeljünk, csak magára az étel elkészítésére, a receptre, az alapanyagokra, képesek legyünk erre az egyetlen dologra fókuszálni anélkül, hogy más hatások elterelnék a figyelmünket. Fontos, hogy az elmélet szerint itt nem maga az étel létrehozása a lényeg, hanem az, hogy önmagunknak egy különleges teret képezzünk a főzés eszközein keresztül.
Csak egy dologra koncentrálni
Dr. Ritter szerint attól válhat meditációvá a főzés, hogy képesek vagyunk arra és csak arra koncentrálni, nem kattog közben a fejünkben semmilyen munkahelyi vagy magánéleti megoldatlan probléma. Különösen azért alkalmas erre az ételekkel, alapanyagokkal való babrálás, mert a legtöbben egész nap a digitális világban dolgozunk, így nagyon jót tesz egy, az egész napostól merőben eltérő fizikai alkotó tevékenység, amit a saját kezünkkel, anyagokkal találkozva hozunk létre.
Kézzel fogható eredmény
Külön előnyként említi a professzor, hogy míg a meditációnak sok pozitív hatása van, de egyik sem kézzel fogható, a főzés-meditáció végeredményeként születik valami anyagi értelemben is élvezhető produktum, egy vacsora vagy egy sütemény. Ez pedig sok ember számára nagy lépés és fontos különbség a megfoghatatlan szellemi eredményekhez képest.
Fotó: Getty Images