Gesztenyesütés otthon - Így kell leszedni a héját
Tippek a sikerhez
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Kukoricás burgonyagratin: nincsen párja a krumplis fogások között
Retró, baracklekváros piskótatekercs: így biztos, hogy sikerülni fog
Az őszben a sült gesztenye az egyik legjobb dolog. Ezt azonban aranyáron mérik már a legtöbb helyen, úgyhogy megéri otthon elkészíteni. De hogyan álljunk neki? Jó pár sikertelen próbálkozáson túl vagyok már, de azt hiszem, hogy végre megvannak azok a trükkök, amelyekkel tökéletesen le fog jönni a gesztenyénk héja.
Minden év októberének végén, novemberének elején elkezdik árulni az utcákon a sült gesztenyét. Kiskorom óta nagy rajongója vagyok ennek a nassolnivalónak, úgyhogy mindig vettünk jó pár csomaggal belőle. Ma már azonban horribilis áron mérik ezeket: Pesten 1000 forintért lehet 10 szemet venni belőle.
Keveselltem az adagot, sokalltam az árat, úgyhogy úgy döntöttem, hogy ideje már otthon is elkészítenem a gesztenyét. Eleinte nem nyíltak szét a gesztenyeszemek, alig bírtam leszedni a héjukat, úgyhogy egyáltalán nem voltam elégedett a végeredménnyel. Aztán addig kísérleteztem az internetről összeszedett és a rokonoktól hallott ötletekkel, amíg össze nem tudtam állítani a saját listámat a tökéletes tippekkel.
Minőségi gesztenyét vegyünk
Az a legjobb, ha piacon vagy zöldségesnél szerezzük be a gesztenyét. Természetesen, ha éppen a szupermarketben találunk, ott is megvehetjük, de akkor figyeljünk arra, hogy nagy szemű, fényes héjú gesztenye legyen, ne legyenek rajta foltok, és semmiképpen se legyen lyukacsos. A súlya is számít, ha túl könnyű, akkor valószínűleg kukacos vagy rohadt. A gesztenye színe sem mindegy, legyen minél sötétebb, illetve ne legyen ráncos vagy puha, az a jó, ha nem lehet összenyomni, kemény a héja.
Bevagdosás
Csak akkor fogjuk tudni leszedni a gesztenye héját, ha sütés előtt minden egyes szemet bevagdosunk. A domború oldalára csináljunk X-alakú bevágást, ennek majd szépen ki kell nyílnia a sütés közben. Ha kinyílt, akkor már egyszerűen ki fogjuk tudni bontani a szemeket. Vigyázzunk, hogy a gesztenye húsába ne nagyon vágjunk bele, mert úgy könnyedén kiszáradhat.
Beáztatás
A bevagdosott szemeket be kell áztatni minimum 2 órára, de inkább egy egész éjszakára. Az áztatásra azért van szükség, hogy a gesztenyénk puha legyen, ne száradjon ki. Ráadásul a héját se tudjuk olyan könnyen leszedni, ha ez a lépés kimarad. Emellett még azért is hasznos ez a tipp, mert ha kukacos vagy rohadt a gesztenyénk, akkor feljön a víz tetejére, és rögtön át tudjuk válogatni.
Sütés magas hőfokon
A bevagdosott, beáztatott gesztenyénket tegyük sütőpapírral bélelt tepsibe, és 250 fokon kb. 30-35 percig süssük. A magas hőfok is azt garantálja, hogy a héj könnyedén lejöjjön. Ha szeretnénk biztosra menni, akkor tegyünk be a sütő aljába egy centi vízzel töltött tepsit, ez fogja a párát biztosítani a gesztenyénknek, így még puhább lesz. Ne ijedjünk meg, ha kicsit megfeketedik a gesztenye héja, attól nem lesz baja, és biztosak lehetünk benne, hogy elkészült a nassolnivalónk.
Sütés után tegyük konyharuhába
A kész, forró gesztenyéket tegyük gyorsan konyharuhába vagy nejlonzacskóba, hogy a belőlük távozó pára még tovább puhítsa őket, és a héjuk még könnyebben lejöjjön. Érdemes még melegen megpucolni a gesztenyéket, mert ha kihűlnek, akkor már sokkal nehezebb dolgunk lesz.
Fotók: Shutterstock