A 6 legjobb gyógytea influenza idején: csökkentik a gyulladást, erősítik az immunrendszert
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Kukoricás burgonyagratin: nincsen párja a krumplis fogások között
Retró, baracklekváros piskótatekercs: így biztos, hogy sikerülni fog
Háromsajtos, szaftos csirkemell roppanós zöldségekkel: az új családi kedvenc
A szegfűszeg élettani hatásai: mutatjuk az 5 legfontosabbat
Nem csak meghűlés esetén érdemes gyakran fogyasztani az alábbi teákat, számos más jótékony egészségügyi hatásuk is van, egész évben ihatod őket.
Télen is, főleg betegség idején, nagyon fontos a folyadékpótlás, és mi sem esik jobban a hideg időben, mint egy csésze forró tea. A hidratálás szempontjából a legjobb, ha koffeinmentes opció mellett döntesz, a gyógyteák ráadásul nyugtatják a gyulladt torkot, miközben fel is melegítenek.
Bármelyik tea mellett is döntesz, ne a filteres verziót készítsd el, szárított virágokból, levelekből főzd meg. French press segítségével lesz a legkönnyebb dolgod, csak forrázd le vízzel a választott alapanyagot, hagyd állni 20 percig, majd szűrd le.
Borsmentatea
A borsmenta nyugtató hatású, segít leküzdeni a megfázást. Torokfájdalom esetén érdemes a belőle készült teát kortyolgatni, mivel a levelek mentolt tartalmaznak, így enyhíti a fájdalmat, a kaparó érzést. A köhögést is csillapítja, tisztítja a légutakat. Vírusellenes tulajdonságainak köszönhetően hatásos gyulladáscsökkentő is egyben, de émelygés esetén is előszeretettel alkalmazzák.
Kamillatea
A kamilláról és áldásos tulajdonságairól már nemegyszer írtunk az oldalon. Évszázadok óta használják nyugtató hatása miatt, segít ellazulni, elaludni, kiváló stresszoldó. A kamillában található antioxidáns hatású flavonoidoknak köszönhetően gyulladáscsökkentő is egyben, így erősíti az immunrendszert, segít leküzdeni az influenza tüneteit. Ha a langyos kamillateába még egy kevés mézet is keversz, garantáltan megnyugtat és megerősít, a megfelelő mennyiségű alvás pedig hozzájárul a gyorsabb gyógyuláshoz.
Gyömbértea
A gyömbérről is rengeteg írást találhatsz már az oldalon, az egyik legjobb természetes gyulladáscsökkentő, vírusölő és immunerősítő. Csökkenti az émelygést, javítja az emésztést. A légúti megbetegedések tüneteit is enyhíti, ezért influenzaszezonban gyakran készítenek belőle teát a legtöbbször mézzel keverve, hogy ne legyen annyira erős az íze. Nem csak meghűlés esetén érdemes alkalmazni és fogyasztani, szív- és érrendszeri problémákat is megelőzhetsz vele, de a rák kialakulásának kockázatát is csökkenti. A gyömbértea készítéséről itt olvashatsz bővebben.
Hibiszkusztea
Nem annyira népszerű itthon a hibiszkusz, pedig tele van C-vitaminnal és vassal. Nagyon sok antioxidáns található benne, így segít a baktériumok és vírusok leküzdésében, gyulladáscsökkentő, de rákellenes tulajdonságairól is ismert. Nyugtatja az idegrendszert, természetes antidepresszáns. Az íze picit fanyar, így gyakran keverik más gyümölcsökkel, fűszerekkel. Influenza idején mindenképp ajánlott gyakran fogyasztani.
Csalántea
A csalánt már a népgyógyászatban is előszeretettel használták, és a mai napig népszerű, főleg az idősebbek körében. Bár rengeteg vitamin és ásványi anyag van benne, talán a C-vitamin- és a karotintartalma a legkiemelkedőbb. Mindkettő erősíti az immunrendszert, segít felvenni a harcot a bacikkal. Bár ha hozzáérsz, csíp, ha megfőzöd/leforrázod, elveszti ezt a tulajdonságát. A csalán fogyasztása ellenállóbbá tesz egyes allergiákkal szemben, pl. enyhítheti a szénanátha tüneteit, mint az orrfolyás vagy a mellkasi fájdalom.
Citromfűtea
A frissítő citromfű nagyon egészséges, antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, de bőven található benne antioxidáns is, így erősíti az immunrendszert. C-vitamin-tartalma is kiemelkedő, így segít az influenza leküzdésében és az orrdugulás megszüntetésében. Izomlazító, nyugtató tulajdonságáról is ismert. Számos citromfüvet tartalmazó tea közül válogathatsz, van koffeines és gyógynövényes változat is.
Bár melegen esik a legjobban a tea, hidegen is ihatod, ha például citrommal vagy mézzel édesíted, azokat a langyos italba érdemes belekeverni, hogy megmaradjanak áldásos tulajdonságaik. Sőt, ha hideg vízbe áztatod a szárított virágot/levelet, jobban érvényesülnek a bennük található antioxidánsok.
Fotók: Getty Images