Őrizd meg az ízületeid egészségét: mutatjuk az 5 leghatásosabb természetes módszert
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Ízületeink egészsége, akárcsak a többi szervünké, fontos szerepet játszik az életünkben. Hogy a már meglévő panaszokat csökkenteni tudjuk, avagy megelőzni, összegyűjtöttük az 5 leghatásosabb módszert!
Az ízületi fájdalmat rengeteg minden okozhatja. Lehet sérülésből vagy fogászati problémából eredő az ok, de nem ritka a nőgyógyászati jelleg sem. És sajnos, legtöbbször akkor jut eszünkbe cselekedni, amikor már valós fájdalmat érzünk.
Az ízületi eredetű panaszok ellen számos gyógyhatású készítmény létezik, amelyekkel megelőzhetjük a bajt, de ha az már adott, úgy azért kell dolgoznunk, hogy vagy helyrehozzuk, vagy legalább kordában tartsuk azt, lehetőség szerint orvosi vényre kapható gyógyszerek nélkül.
Kollagén
A kollagén rengeteg élőlény, köztük az emberi szervezet szöveteiben is megtalálható, és kulcsfontossággal bír. Kollagén van a bőrben, a porcokban, az erekben, de még az inakban is, lehetővé téve azok rugalmasságát. Megléte azonban nem örök garancia, ugyanis ahogyan öregszünk, úgy csökken a szervezet kollagéntermelése is. Ez pedig maga után vonja azt, hogy a szövetek veszíteni kezdenek a rugalmasságukból.
Ez ellen azonban tehetünk, hiszen a szépségiparban ma már számos kollagéntartalmú készítményt és étrend-kiegészítőt forgalmaznak.
Forrásait tekintve a csirkétől a marhán át egészen a sertés- és halkollagénig válogathatsz azok kézzelfogható formái közül. És ha nem szereted az italporokat, akkor szerencséd van, mert a kollagéntermékek többsége már kapszula és bekevert ital formájában is elérhető.
Fekete nadálytő
A megelőzés nem minden: a sport és az aktív élet, no meg persze a porcerősítő- és kollagénkészítmények is mind előnyödre válhatnak, viszont, ha esetleg már küzdesz valamilyen panasszal vagy fájdalommal, ezek kevésnek bizonyulhatnak.
Itt kerül fókuszba a fekete nadálytő (Symphytum officinale), amelynek gyógyhatása régóta ismert és elismert is. A népies nevén forrasztófűként ismert növényt főként gyulladáscsökkentőként használhatod, zúzódásokra, ficamra, rándulásra, illetve ízületi és izomfájdalmakra.
Elérheted gélként, krémben, olajban, alkoholos kivonatban és tea formájában is. Teaként azonban tilos elfogyasztani, szigorúan külsőleges alkalmazásra javallott, vagyis például készíthetsz belőle borogatást. Mindennek az a magyarázata, hogy a nadálytő a májra mérgező hatású anyagokat is tartalmaz.
Nem szabad továbbá nyílt sebre sem használni, illetve várandósoknak, szoptatós anyáknak és 2 éven aluli gyermekeknek sem.
Pásztortáska
A pásztortáska (capsella bursa pastoris), vagy ahogyan a népgyógyászatban ismerheted, a palástfű, gyógyhatása szintén évszázadokra óta ismert. Főként izomfájdalmak enyhítésére, az izomműködés erősítésére használhatod, illetve kitűnő vérzéscsillapító és az ekcéma tüneteit is képes enyhíteni. Mindezt pedig a benne rejlő szaponin- és flavonoidtartalmának köszönheti.
Izomfájdalom esetén a belőle készülő alkoholos tinktúrának veheted nagy hasznát, hogyha az érintett területet napi 2-3 alkalommal alaposan bedörzsölöd vele.
Szerencsére ez a növény az ehetők közé tartozik, az íze pedig kellemesen fűszeres, így salátákhoz is adhatod zsenge leveleit.
Erdei málnalevél
Ez a növény a köszvénnyel küzdők egyik csodafegyvere lehet. A köszvény egy olyan ízületi gyulladás, ami rohamokban törhet rád és általában éjszaka. A tünetek között olyanokat tapasztalhatsz, mint az adott ízület duzzanata és kipirosodása, illetve maga a fájdalom. Megjelenhet a lábon, az ujjakon, a térden és a bokán is, ilyen szempontból egyáltalán nem válogatós betegség.
Kevesen tudják, hogy ennek a hátterében a megemelkedett húgysavszint áll, amelynek csökkentésével a köszvényes rohamok is kordában tarthatók. Ennek pedig legjobb fegyvere az erdei málnalevél (Rubus idaeus).
Fogyasztása tea formájában ajánlott, amihez egy csapott evőkanál teafüvet kell 1,5 dl vízzel leforrázni, majd 15 percig állni hagyni, végül pedig leszűrni. Napi egy csésze tea már csökkentheti a panaszokat.
Mezei zsúrló
A mezei zsúrló (equisetum arvense) hatása szintén olyan, ami nem közvetve hat magára az ízületi gyulladásra, hanem orvosol egy olyan problémát, ami viszont magát az ízületi gyulladást okozza. Ez a probléma pedig a vese helytelen működése.
Az ízületi gyulladás, vagy másként az artritisz hátterében ugyanis gyakorta valamilyen veseprobléma áll. Ha pedig a vese gyenge, a méreganyagok nem tudnak kiürülni a szervezetből, és hol máshol rakódnának le, ha nem az ízületekben. Ezek a lerakódó salakanyagok okozzák a fájdalmas gyulladást. Ezt hivatott orvosolni a mezei zsúrló, aminek vízhajtó hatása orvosi kísérletekkel is igazolt. Ezenkívül csontritkulásra is használható, ehhez porrá őrölve fogyaszd.
Fotó forrása: Getty Images