A kamillatea áldásos hatásai: gyulladáscsökkentő, nyugtató, szívvédő
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A kamillatea különösen kedvelt influenzaszezonban, hiszen amellett, hogy felmelegít és finom, még egészséges is.
Ahogy beköszönt az igazán hideg, nyirkos idő, elindul a tea szezonja. Nincs is jobb ilyenkor egy forró, illatos ital, egy jó könyv és egy puha takaró kombinációjánál.
A kamillavirág évszázadok óta közkedvelt, a népgyógyászatban előszeretettel használták, sokféle betegség esetén alkalmazták és alkalmazzák a mai napig. Tea formájában a legegyszerűbb fogyasztani, ehhez szárított virágra lesz szükséged, azt kell forró vízzel felönteni, sokkal hatásosabb, mint a filteres verzió. Természetes nyugtatóként és altatóként is funkcionál, egy stresszes nap tökéletes lezárása lehet egy bögre kamillatea.
Bár legtöbbször a megfázás kezelésére alkalmazzák, más, jelentősebb egészségügyi előnyei is vannak.
Javítja az alvás minőségét
A kamilla egy olyan antioxidánst, apigenint tartalmaz, amely az agy bizonyos receptoraihoz kapcsolódik, ennek köszönhetően segít elaludni, így annak, aki álmatlansággal küzd, különösen ajánlott a fogyasztása. Mivel a kevés alvás és a krónikus fáradtság depresszióhoz is vezethet, a kamillatea segít megelőzni ezt, természetes nyugtató. Ha nehezen alszol el, lefekvés előtt érdemes egy próbát tenni vele.
Segíti az emésztést
A kamilla csökkenti bizonyos gyomor- és bélrendszeri betegségek, mint a fekély, kialakulásának kockázatát, mivel gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, illetve a gyomor savasságát is segít redukálni. Régebben is előszeretettel alkalmazták, mint emésztésjavító, hányinger és puffadás esetén is bevetették. A menstruációs fájdalmakat, görcsöket is segít enyhíteni.
Semlegesíti a szabad gyököket
Mivel rengeteg antioxidánst tartalmaz a kamilla, segíthet megelőzni a rákos megbetegedések kialakulását. A már feljebb is említett apigenin nevű antioxidáns hatékonyan veszi fel a harcot a rákos sejtekkel szemben, különösen mell-, prosztata-, méh-, bőr- és gyomorrák esetén.
Helyreállítja a vércukorszintet
A hasnyálmirigy nélkülözhetetlen feladatot lát el, az termeli az inzulint, így nagyon fontos az egészséges működése. Ha a vércukorszint krónikusan megemelkedik, károsodhatnak a hasnyálmirigy sejtjei. Mivel a kamilla gyulladáscsökkentő is egyben, megóvja a hasnyálmirigyet, így közvetve a vércukorszint helyreállításáért is felel. Több kutatást is végeztek ennek az igazolására: az egyikben 64 cukorbeteget vizsgáltak meg. Azoknak, akik 8 hétig mindennap kamillateát fogyasztottak, alacsonyabb lett a vércukorszintjük, mint azoknak, akik vizet ittak.
Védi a szív egészségét
A kamilla a flavon nevű antioxidánsban is gazdag, amely a vérnyomás- és a koleszterincsökkentésben játszik szerepet, így hozzájárul a szív egészségéhez. Bár még további kutatásokra van szükség ennek egyértelmű bizonyítására, mindenképpen érdemes beépíteni a napi rutinba a kamillatea fogyasztását.
Kinek nem ajánlott a fogyasztása?
- Pollenallergiásoknak, a kamillára rákerülhet más virágok pora,
- a kamillás termékekre – mint kézkrém, sampon – érzékenyeknek,
- kisbabáknak és pici gyerekeknek, ugyanis a kamilla botulizmusspórákkal szennyezett lehet, amivel a szervezetük még nem biztos, hogy meg tud küzdeni.
Fotók: Getty Images