A chili jótékony és káros hatásai: így hat a szervezetre a kapszaicin
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Kis mértékben gyógyszer, nagy mértékben méreg? Összegyűjtöttük, mi mindent kell tudni a kapszaicinról, érdemes-e gyakran fogyasztani.
Először is tudni kell, hogy a paprika csípősségéért, illetve a szervezetre gyakorolt hatásaiért a kapszaicin a felelős, így most csak ezzel a hatóanyaggal, nem az egész chilipaprikával foglalkoztunk.
Hogyan működik a kapszaicin?
A kapszaicin a hő- és fájdalomérzékelő receptorokra hat, azok ingerküszöbét csökkenti, ezért érezzük forrónak a normál hőmérsékletet is. Ez nem csak a szájban, de a bőrön vagy a szemben is érződik, ha chilit eszünk vagy kapszaicintartalmú krémet használunk, csíp.
Forró, tüzes, ezeket a jelzőket szoktuk rá használni, azonban ez a hő, a hirtelen jött forróság nem károsítja a szöveteket úgy, mintha égési sérülést szereznénk, csak imitálja az érzést. Gyulladásos reakció viszont kialakulhat, gondoljunk csak arra, amikor a szemünkbe nyúlunk chilipaprikás kézzel.
A kapszaicin előnyei
Daganatos betegségek gyógyítása
Több kutatás is megerősítette, hogy a kapszaicin hatékony a rákos megbetegedések elleni küzdelemben. Több állatkísérletben is tesztelték, ahol egyes rákos daganatok növekedését meggátolta vagy jelentősen csökkentette. A vizsgálatok alapján a prosztatarák, illetve az emlőrák esetén a leghatásosabb, de még nem tisztázott a működési mechanizmusa.
Gyomorbántalmak esetén
Hatékonynak bizonyult gyomorgyulladás, így gyomorfekély és gyomorrák ellen is, ugyanis védi a gyomor nyálkahártyáját. Bár sokáig úgy gondolják, hogy károsan hat a gyomorfekélyre, a legújabb kutatások ennek az ellenkezőjét bizonyították. Egyesek lehet, hogy érzékenyebben reagálnak rá, de alapvetően a kapszaicin növeli a gyomor nyálkahártyájának vérellátását, így regenerálja azt.
Fájdalomcsillapítás
A kapszaicin bizonyítottan fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatással is bír, pl. fejfájás, migrén, ízületi fájdalom esetén lehet praktikus, ezért nagyon sokféle kapszaicintartalmú krém kapható a patikákban. Egyes bőrbetegségekre, például a pikkelysömörre is jótékonyan hat, helyi érzéstelenítésre is jó lehet. A fájdalomingereket az úgynevezett P-anyag juttatja az agyba, ennek a hatásmechanizmusát befolyásolja a kapszaicin, így csökkenti a fájdalomérzetet.
Antibakteriális
Antibakteriális hatásai miatt arcüreggyulladás, de nátha vagy allergia esetén is hatásos gyógymód lehet, fertőtlenít, fokozza az orrnyálhakártya működését.
Vérnyomás, vérkeringés
A kapszaicin csökkenti a vércukorszintet, szabályozza a vérnyomást, helyreállítja, pezsdíti a vérkeringést, segít megelőzni a vérrögképződés kialakulását, a vérkeringést a belső szervektől a bőr felszínéig, mindenhol egyformán fokozza. Szív- és érrendszeri problémák megelőzésében is nagy szerepe van.
Gyorsítja az anyagcserét
Mivel a kapszaicin növeli a testhőmérsékletet, fokozza a kalóriafelhasználást, a zsírégetést, így segít a testsúly- és étvágycsökkenésben, miközben felpörgeti az anyagcserét.
A kapszaicin hátrányai
Bizonyított káros hatása nincs, de ügyelni kell a mennyiségre. Miközben kis mértékben a gyulladásos bélbetegségek egyik legjobb ellenszere, nagy mértékben kikezdheti a gyomrot, ingerelheti azt, hasfájást, hányingert, hasmenést, gyomorégést okozhat. Ilyen esetekben a tej vagy valamilyen tejtermék hozhat gyors enyhülést.
Az, hogy kinél vált ki gyomorproblémát, szubjektív, egyeseknél allergiás reakciót idézhet elő már kis mennyiségben is, de ez nem általános szabály.
Fotók: Getty Images