Pici, de tele van vassal: 7 érv, amiért érdemes mazsolát fogyasztani
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Az édes aszalt finomság régóta ismert csemege, amit az ókori görögök és rómaiak is előszeretettel fogyasztottak.
A zöldségek és gyümölcsök fogyasztása elengedhetetlen része az egészséges étkezésnek, de vajon mi a helyzet az aszalt gyümölcsökkel?
Az aszalt gyümölcsök kiváló nassolnivalók, magában is lehet őket fogyasztani, illetve különböző sütemények és ételek készítésénél is felhasználhatóak. Az aszalás gyümölcstartósítási eljárás, melynek során a gyümölcs veszít víztartalmából és tömegének értékéből, de vitamintartalmát megőrzi. Cukortartalma is jelentős, ezért fogyókúrázóknak és cukorbetegeknek oda kell figyelniük, mennyit fogyasztanak belőle.
A mazsola szárított szőlőszem, arany és barna színben lehet kapni. A barna hagyományos, napon történő szárításnak köszönheti a színét, nem tartalmaz tartósítószert. Az aranymazsolát dehidrátorban szárítják és tartósítóként kén-dioxidot tartalmaz.
A szárított gyümölcsök, köztük a mazsola is bővelkedik vitaminokban, ásványi anyagokban és még fitotápanyag is található benne.
Az ízletes csemege megosztja az embereket, van, aki szereti és hálásan fogadja, ha a reggeli túrós batyujában talál egy-két aranyló szemet, míg más irtózik tőle és kerüli azokat a finomságokat, amelyekbe mazsolát szoktak rejteni. Hogy kinek mi ízlik, szubjektív, a tények mellett azonban nem lehet szó nélkül elmenni, el kell ismerni, hogy a mazsola fogyasztása igen jótékonyan hat a szervezetre. A benne található antioxidánsoknak köszönhetően védi a szemet, a kalcium pedig a csontok egészségéért felel. Mutatjuk, még ezeken kívül mi mindenre jó.
Jót tesz az emésztésnek
Székrekedéssel küzdőknek nagyon ajánlott a fogyasztása, már napi néhány szem mazsola elfogyasztása hozzájárul a probléma megszüntetéséhez.
Rosttartalmának köszönhetően eltávolítja a káros méreganyagokat a bélrendszerből. Egyes bélbetegségek megelőzésében is segít.
Vasban is bővelkedik
Vérszegények bátran fogyaszthatják, mivel vasat és B-komplexet tartalmaz, így segít a betegség megelőzésében.
Baktériumölő
Antibakteriális hatása miatt elpusztítja a baktériumokat, fertőzéseket. Megfázás idején is érdemes gyakran fogyasztani, mert lejjebb viszi a magas lázat.
Gyulladásgátló
Csökkenti a savasodást, megelőzi az ízületi gyulladás és a köszvény kialakulását.
Védi a fogakat
A mazsola oleanol-savat tartalmaz, amely védi a fogakat a fogszuvasodástól, megakadályozza a baktériumok elszaporodását a szájban. Nagy mennyiségben tartalmaz kalciumot, ezért erősebbé teszi a csontokat, így a fogakat is.
Energiával tölt fel
Gazdag fruktózban és glükózban, ezért feltölti a szervezetet energiával. Fogyókúrázók azonban csak mértékkel fogyasszák, mivel éppen az előbbiekből adódóan hízni is lehet tőle.
A bőr szépségének őre
A szépségápolásban is fontos szerepe van fenoltartalma miatt, ez késlelteti a szarkalábak és ráncok megjelenését. Rendszeres fogyasztásával hozzájárulhatsz a bőr szépségének megőrzéséhez.
Az apró mazsolát magában is jólesik nassolni, de kerülhet sütemények tésztájába, esetleg édes töltelékekbe, a reggelinél fogyasztott müzlibe vagy joghurtba is bele lehet keverni, de még különböző salátákba is érdemes beleforgatni. Mivel mindent csak mértékkel illik fogyasztani - igaz ez a mazsolára is -, napi 1 marék az ajánlott mennyiség belőle.
Fotó: Getty Images