6 ok, hogy miért ne vegyél előrecsomagolt zöldeket – A felesleges műanyag csak az egyik baj
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A salátakészítés nem bonyolult művelet, de érdemes tudatosan megválasztani az alapanyagokat, hogy ne csak az egészségedet, hanem a környezetet is védd vele.
Ha igazán változatos salátát szeretnél készíteni, érdemes sokféle zöldet tenni a kosaradba, amit aztán zöldségekkel, gyümölcsökkel, húsfélékkel vagy halakkal is dúsíthatsz és változatos öntetekkel tehetsz még finomabbá. A legtöbb saláta alapja a fejes saláta, rukkola, madársaláta, lollo rosso, amelyekből ízlésed szerint válogathatsz. Egyetlen hátrányuk, hogy általában nem lehet mindegyiket maradéktalanul felhasználni, így egy részük sajnos a szemétben végzi.
Léteznek módszerek, amelyekkel tovább tarthatod életben a zöldsalátákat, ebben a cikkben olvashatsz róluk. Ha pedig már minden hozzávalód megvan, ezt a könnyed csirkés salátát el is készítheted ebédre.
Az üzletekben egyre szélesebb választékban találhatóak meg az előrecsomagolt zöldek, amelyek segítségével tényleg játszi könnyedséggel állathatod össze a salátád. Nagy részüket előre meg is mossák, hogy azzal se kelljen bajlódnod. Elsőre kényelmes választásnak tűnik, de valóban jó ötlet megvenni?
Veszít a tápértékéből
A legtöbb előrecsomagolt saláta esetében sok időbe, akár hetekbe telik, amíg a termék a csomagolás helyéről eljut a különböző üzletekbe, áruházakba. A polcokon lévő saláta biztos, nem friss, és az idő múlásával ezek a zöldek veszítenek a tápanyagaikból, tápértékükből. Ahogy telnek a napok, sajnos a külsejük sem lesz már olyan vonzó, mint a csomagolás napján.
Vizet pazarolsz vele
A csomagolt saláták legtöbbjén feltüntetik, hogy mosott termékről van szó: ez azt jelenti, hogy a gyártók a higiénia érdekében akár háromszor is lemoshatják a salátákat, amivel hatalmas mennyiségű vizet pazarolnak. Ugyan neked már nem kell megmosni - bár ez sem igaz, lásd az utolsó pontot -, de előtte már sokkal több víz fogyott, mintha te csak egyszer átmostad volna fogyasztás előtt.
Felesleges műanyag szemetet termelsz
Sajnos az előrecsomagolt zöldek zacskójához rengeteg műanyagra van szükség, ami szintén nagy környezeti terhelést jelent a bolygónak.
Fertőzések melegágya lehet
Amikor előrecsomagolt salátákat viszel haza, előfordulhat, hogy nemcsak a leveleket viszed az otthonodba, hanem a bennük rejtőző rovarokat, bogarakat is.
Vegyszermaradékok lehetnek benne
A csomagolt zöldeket a jobb eltarthatóság érdekében kicsit erősebben kezelhetik különféle vegyszerekkel, mint a frisseket. Gyakori az is, hogy a salátákat erősen klóros vízzel mossák le csomagolás előtt.
Piszkos lehet
Első látásra bármilyen tisztának tűnhet is, mindig ajánlatos a csomagolt zöldeket alaposan megmosni, mielőtt felhasználnád őket. Hiába áll az a csomagolásukon, hogy mosott termék, a zöld levelek táptalajt szolgáltathatnak különféle baktériumok és más mikroorganizmusok szaporodásának.
Fotó: Getty Images