Az egyik leghasznosabb gyógynövény a citromfű, érdemes helyet szánni neki a konyhában
Cikkek
Cékla minden mennyiségben: a 6 legjobb receptet mutatjuk
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
A legfinomabb gyümölcskenyér: az ünnepi asztalon is megállja a helyét
Gyors, mézeskalácsos muffin: krémmel is megkoronázhatod
Vaníliás tejpuncs téli estékre: krémes kortyolnivaló rummal
Szaftos, sajtos fasírtgolyók: sütőben sülnek aranybarnára
Így használd a fahéjat immunerősítésre: igazi csodaszer
A citromfű keletről származik, az árvacsalánfélék családjába tartozik. Illata kellemes, a citromhoz hasonló, fehér virágú növény, amit az ősidők óta alkalmaznak.
Népies neve: orvosi citromfű, citromszagú melissza, méhfű, mézfű, igazi nádrafű, macskaméz, mézelke - sokoldalúan felhasználható ősi gyógynövény. Nem csak a népgyógyászat, a modern orvoslás is alkalmazza.
Talán szokatlanul hangzik, de a citromfüvet több formában is fel lehet használni, szárítottan és frissen is. Nem csak gyógytea készíthető belőle, az ételeink ízesítésénél is hasznát vehetjük. Ha nyersen fogyasztjuk, a citromfű száráról le kell húzni a külső réteget, le kell vágni a száraz tetejét, majd az alsó részét alaposan megmosni. A növény szára kemény és rágós, úgyhogy érdemes akár teljesen eltávolítani, ha nyersen fogyasztanánk.
Mire jó?
A nyers citromfű több gyógyhatással rendelkezik: nem emeli meg a vércukorszintet, védi a szívet, értékes antioxidáns. Alvászavarok, nyugtalanság, emésztési panaszok és herpesz ellen is bevethető a citromfű. Fő hatóanyaga az illóolaj, valamint a flavonoidok, a rozmaringsav és a triterpének.
A citromfű kifejezetten ajánlott álmatlansággal küzdőknek, lefekvés előtt egy csésze citromfűtea segít álomba ringatni az embert. Amennyiben nem szeretnénk teázni, párologtassunk citromfű-illóolajat, esetleg csepegtessünk a párnánkra egy keveset, segíteni fog. A citromfű nyugtató hatásáról is híres, szoktak azzal viccelődni, nyugtató helyett használjunk citromfüvet, valódi lélekdoktor, hiszen még a depresszióval küszködőknek is ajánlják.
Külsőleg is alkalmazható ízületi fájdalmaknál, valamint kellemetlen ajakherpesz esetén, ugyanis vírusölő tulajdonsága van. A citromfűből készült tea fejfájásnál is enyhülést hozhat.
Ételekben is fel lehet használni
Ez a különleges növény fűszerként is használható, bátran tehetjük könnyű salátákba, főzelékekbe, levesekbe, húsos fogásokba, de még desszertekbe is. Az ázsiai konyha széles körben használja, remekül érvényesül az íze például ebben a thai krémlevesben. 2015-ben az év fagylaltja a citromfűfagyi volt, amiért odavolt mindenki, aki kóstolta.
Fotó: Getty Images