Nátha elleni praktikák a nagyvilágból: fokhagymatea és savanyított szilva is van köztük
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Különböző gyógyteák, húsleves és gyümölcsök is segítenek megfázás idején. A legtöbb nemzet esküszik valamilyen házi praktikára, melyek segítenek a betegség leküzdésében.
Az őszi, téli szezon a náthás megbetegedés ideje. A nyavalyát sajnos megannyian átélik, és a gyors gyógyulás reményében sokan esküsznek valamilyen ősi csodaszerre. Idetartoznak a gyógyteák, forró levesek, C-vitaminban gazdag gyümölcsök, a vírusölő tulajdonsággal rendelkező élelmiszerek.
Nátha, megfázás vagy influenza idején a megfelelő táplálkozás mellett a folyadékpótlásra is figyelni kell. Meleg gyógyteákra, húslevesre és vitaminokra van szüksége a szervezetnek. Ilyenkor kerülni kell a zsíros ételeket és a koffeint.
A hazai háztartások rutinosan lépnek fel a nyavalya ellen. Ha jön a megfázás, sok tea, méz, citrom, mandarin, gyömbér, cékla és hús- vagy zöldségleves kerül a tányérra a gyógyulás elősegítésének érdekében.
Minden nemzet esküszik valamilyen gyógyító ételre vagy italra, most ennek járunk kicsit utána. Olyan étel- és italötletekből válogattunk, amelyeket bárki könnyen el tud készíteni.
Fokhagymatea – Mexikó
A telenovellákról, a vérpezsdítő muzsikákról és a fűszeres ételeiről ismert országban megfázás idején az egyik kedvelt népi gyógymód a fokhagymatea. A fokhagyma vírusölő, és sokféle betegség kezelésére ajánlja a népgyógyászat, ilyen a magas vérnyomás.
A tea elkészítése egyszerű: 1-2 dl vízbe rakj 2-3 gerezd fokhagymát és főzd forrásig, ezután szűrd le, és már lehet is fogyasztani. A tea nem annyira kellemes, de hatékony, és aki szeretné, mézzel és citrommal is gazdagíthatja.
Maracujás vöröshagymatea – Dominikai Köztársaság
A merengue és a bachata zenei stílusok hazájában nagyon szeretik a gyümölcsleveket, mint például a narancslé vagy ananászlé. Ezek a náthás szervezetnek is jólesnek, de ilyenkor az egyik legkedveltebb gyógyitaluk a maracujából és a hagymából készült gyógytea.
A meleg ital elkészítéséhez fél liter vízbe tegyél 1 darab félbevágott maracuját és 1 fej félbevágott hagymát. Ezt így forrásig főzd, majd lefedve tíz percig hagyd állni. A gyógyitalt leszűrve kell fogyasztani.
Gogol-mogol – Oroszország
A tojásalapú különlegesség egykor nagyon népszerű desszertnek számított Európa egyes részein. Ha kipróbálnád az oroszok nátha elleni házi praktikáját, akkor 1 darab tojássárgáját és 1 teáskanál mézet alaposan keverj össze. Ezután egy bögre tejhez adj 1 evőkanál sótlan vajat és melegítsd össze, majd forgasd hozzá a tojásos keveréket. Aki szeretné, kevés rummal vagy konyakkal is megbolondíthatja.
Umebosi – Japán
Az umebosi egy különleges japán szilvafajta, amiből savanyúságot készítenek. A finomság elkészítése időigényes, legalább három évig érlelik. Különleges csemege, mely antibakteriális tulajdonságú.
Ha ezt nem is, de a magyar házi ecetes szilvát érdemes elkészíteni. Fogyaszd magában vagy kínáld köretként, akár párolt vagy főtt hús mellé.
Gyömbéres mentatea – Kína
Nátha, megfázás vagy influenza esetén a kínaiak akupresszúrát is bevetnek, amely enyhíti a betegség tüneteit. A kínaiak rengetegféle teát és gyógyitalt fogyasztanak, na meg igazi különlegességeket, mint például a gyíkleves, amelybe datolya és jamgyökér is kerül.
Azt hiszem, jobb, ha mi maradunk a húslevesnél, de ha már Kína, akkor az egyik kedvenc teájukat érdemes elkészíteni. Ehhez 2,5 dl vízhez keverj hozzá 1 evőkanálnyi mentalevelet, 1 teáskanálnyi reszelt gyömbért, és forrald fel. A teát leszűrve, citrommal ízesítve fogyaszthatod.
Aranytej – India
Az aranytej, vagyis a kurkumás tej szemet gyönyörködtető csodaital, ami rengeteg nyavalya ellen hatásos. Az ízletes ital immunerősítő, alvás előtt jólesik a szervezetnek.
Az aranytej megalkotásához 1 bögre tejhez keverj 1 teáskanálnyi kurkumát, gyömbért és fahéjat. Ezektől a fűszerektől kapja a tej a különleges színét és ízét. A tejet és az ízesítőket kevergetve melegítsd egybe, szűrd le és már fogyaszthatod is. Ha szeretnéd, mézzel és fekete őrölt borssal ízesítheted az italt.
Fűszeres méz – Indonézia
Megfázás idején a méz kötelező teába, vagy magában 1 teáskanálnyit érdemes legyűrni, jót tesz a fájó toroknak. Indonéziában a mézet picit felturbózzák, 1 evőkanálnyi mézre egy-egy csipet fekete őrölt borsot és gyömbért szórnak, majd fogpiszkálóval egybekeverik. Ezután elnyalogatják.
Fotók: Getty Images