Spagetti, penne, fussili: milyen szószokkal kombináld a legnépszerűbb tésztákat?
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Az olaszok nagyon kényesek a tésztaválasztásaikra, és bár nálunk nincsen igazán kőbe vésve, hogy az egyes szószokhoz milyen tésztatípus dukál, nem árt tisztában lenni az alapokkal.
Vannak nagyon egyszerű esetek, amikor már a puszta szókapcsolatok miatt a köztudatba ivódott, hogy mit mivel érdemes kombinálni.
Így például a lasagnéhoz esélyesen nagy tésztalapokat fogsz választani, az arrabiatához pedig pennét.
De mi van a kevésbé egyértelmű esetekben? És hogyan tudod könnyedén megállapítani, hogy milyen tésztával kínáld az egyes szószokat? Ezekről olvashatsz az alábbiakban.
Hosszú tészták
A három fő kategória közül először a hosszú tésztákat érdemes megemlíteni. Ebbe a csoportba tartozik a legtöbbünk számára ismerős spagetti vagy tagliatelle, de az olyanok is, mint a fettuccine, a pappardelle vagy a canelloni, illetve minden olyan tésztaféle, amelyet villára tudsz csavarni.
Olyan szószokkal kombináld őket, amelyek folyékonyak vagy krémesek, hiszen lényeges, hogy a feltét be tudja vonni, és rá tudjon tapadni a hosszú tésztaszálakra. Nem ajánlott darabosabb vagy szárazabb ragukat használni, mivel azok hajlamosak lepotyogni a sima felületű tésztatípusokról. Ezekhez a tésztákhoz kitűnően illenek az olyan szószok, mint a carbonara, a cacio e pepe, a pomodoro, az aglio e olio, az alfredo vagy bármi, ami tejszínes, illetve olajos alapú.
Rövid tészták
Ebbe a kategóriába tartoznak a kis és közepes méretű tészták, amelyek legalább egyfalatnyi méretűek, és a villádra tudod őket szúrni. A csoport legismertebb képviselői a penne, a fussili, a rigatoni, a farfalle, a pipe rigate, a gnocchi, a tortellini, a ravioli vagy a macaroni. Mivel ezek a típusok rendszerint bordázott, csavart vagy mintázott felületűek, könnyen megtapadnak rajtuk a nagyobb zöldség- vagy húsdarabokkal készült raguk is.
Fontos azonban a tészta kiválasztásánál, hogy nagyobb legyen, mint a szószban található legnagyobb méretű hozzávaló, hiszen az csak így tud megtapadni rajta, és csak ebben az esetben jut minden falatra tészta és szósz is. Ezekhez a tésztákhoz (a teljesség igénye nélkül) a következő sűrűbb szószok illenek: arrabiata, bolognai, pesto, sajtszósz, vajszósz stb.
Apró tészták
Ezeket a tésztaféléket a nagyon kis méretükről ismerheted fel, leginkább köretként, salátákhoz vagy levesbetétként használhatod őket, és jellemzően kanalazhatók. Idetartozik a közismertebb tarhonya vagy a csipetke, de az olyanok is, mint a stelline, a risoni vagy az anellini.
Értelemszerűen nem alkalmasak szaftosabb fogásokhoz, hiszen nem képesek nagyobb mennyiségű szószt megtartani.
Fotók: Getty Images