A retek méregteleníti a szervezetet, tele van rosttal és vitaminnal - 7 receptet is mutatunk
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A tavasz, ha nem is első, de mindenképpen egyik hírnöke a ropogós retek, amit számtalan módon lehet felhasználni, ráadásul nagyon egészséges is.
Bár sokan csak szendvicsek mellé ropogtatják a friss, piros retket, isteni savanyúság, de akár köret is készülhet belőle, ha sütőben megsütöd.
Amellett, hogy nagyon finom, egészségügyi hatásai miatt is érdemes gyakran fogyasztani, tele van vitaminnal, ásványi anyaggal és élelmi rostokkal. Szerencsére olcsó zöldségről van szó, tavasszal nagyon jó áron lehet beszerezni, ha pedig esetleg nagyobb adagot vettél és nem fogyott el mind, így tárold a hűtőben, hogy ne fonnyadjon meg.
Miért érdemes gyakran fogyasztani?
Tele van vitaminnal
A retekben rengeteg C-vitamin található, egy csészényi fedezi a napi C-vitamin-szükséglet 28%-át. A retekben található még A-, B- és K-vitamin, kálium, magnézium, kalcium, vas, folsav, mangán és cink is. Káliumtartalmának köszönhetően szinten tartja a vérnyomást, a hipertóniával küzdőknek különösen ajánlott a fogyasztása.
Rostban gazdag
A retek rostban gazdag zöldség, így segíti az emésztést, eltelít, nem leszel éhes utána, a vércukorszintet is stabilizálja. A fogyókúrát is támogatja, kalória- és szénhidráttartalma nagyon alacsony. Magas rosttartalma miatt székrekedés esetén is érdemes fogyasztani.
Méregtelenít
A retek tisztítja a vért, segít a keringési problémák leküzdésében, méregtelenít, eltávolítja a káros anyagokat a szervezetből, így a máj és a gyomor jó barátja. A májbetegséggel küzdőknek különösen ajánlott a fogyasztása, ugyanis a retek lassítja a vörösvérsejtek pusztulását. A retek serkenti az epe működését, így segít megakadályozni az epekövek kialakulását.
Vízhajtó
A retek nagy része víz, így hatásos vízhajtó, ezáltal tisztítja a veséket és a húgyutakat, hidratál.
Védi az immunrendszert
A retekben antonianin antioxidáns található, amely gyulladáscsökkentő hatású, erősíti az immunrendszert, védi a sejteket az oxidatív stressz káros hatásaitól. Segít megelőzni a szívbetegségek kialakulását is.
Szép lesz tőle a bőr
Ha a retekből levet készítesz és mindennap iszol belőle egy keveset, a bőröd meghálálja majd. Sokkal egészségesebb, feszesebb lesz, főként a retek C-vitamin-, cink- és foszfortartalmának köszönhetően. Nem fog kiszáradni a bőröd, de a kiütések, pattanások, aknék is elkerülik majd.
Felhasználása
Érdekes, hogy a meleg környezetben termesztett retek íze csípősebb, intenzívebb, míg azok, amelyek hűvösebb körülmények között növekedtek, lágyabbak, édeskésebbek. A szezontól is függ az intenzitása, a korai retek íze enyhébb, a szezon vége felé viszont erősebb.
Természetesen nyers formában érvényesülnek benne leginkább a vitaminok és ásványi anyagok, érdemes szendvicsek mellé kínálni, de salátákba is belecsempészni. Ha nem szeretnéd elnyomni különböző dresszingekkel, ezt a salátát készítsd el, de friss zöldségekkel és íróval kikeverve is isteni lesz, sőt, még tzatziki is készülhet belőle.
Savanyúságként is el lehet tenni a retket, édes-savanyú ízekkel kombinálva nagyon finom lesz. Ha pedig tartalmasabb köretre vágysz, süsd meg, akármennyire is furcsán hangzik elsőre, a sütőben édeskéssé és krémessé lényegül át.
Főételbe is kerülhet, például az orosz levesbe, az okroshkába, amelynek az egyik kötelező eleme a retek. Ezt a lepényt pedig akár a retek leveléből készült pestóval is megtöltheted.
Fotók: Getty Images