Mi az, és mire jó a sörélesztő? Tele van B-vitaminnal és isteni sajtpótló
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Almás-fahéjas zabkása sütőben sütve: tápláló és isteni reggeli
Ragacsos, ír krémlikőrös fudge: tökéletes gasztroajándék
10 ünnepi sült a karácsonyi asztalra: hagyományos és új kedvencek egy helyen
Karácsonyi narancsos, gesztenyés kuglóf: csak keverj össze mindent
Ehető karácsonyi dekorációk: 7 kreatív ötlet, hogy lenyűgözd a vendégeket
A sörélesztőpehely a vegán konyha kedvelt alapanyaga, hiszen sajtra hasonlító íze miatt szuperül pótolhatók vele a sajtok. Kimagasló egészségügyi hatásai miatt azonban valamennyi étrendbe érdemes beilleszteni.
A sörélesztő (Saccharomyces cerevisiae) egy egysejtű gombaféle, amit a sörgyártáshoz használnak. Abban különbözik a sima élesztőtől, hogy komlón vagy csíráztatott árpán, azaz malátán tenyésztik, végül a tenyészetet hőkezelik.
Mivel a csírák extrém tápanyagdúsak, a sörélesztőgomba pedig ezeken nevelkedik, ő maga is tartalmazza ezt a fehérje-, ásványianyag- és vitaminbőséget. A sörélesztőpehellyel főként bioboltok polcain, de egyes szupermarketek kínálatában is találkozhatsz. Könnyen beszerezhető, és mutatjuk is, miért éri meg fogyasztanod!
Igazi vitaminbomba!
A sörélesztőről a legtöbben tudjuk, hogy egy „szépségvitamin”, hiszen rendszeres fogyasztása erős körmöket, erős és fényes hajat és pattanásmentes, egészséges bőrt eredményez. De hogyan képes egy ennyire egyszerűnek tűnő alapanyag ilyen lenyűgöző hatásra? Először is úgy, hogy tele van ásványi anyagokkal, mint a szelén, a cink, a réz, a jód vagy a kálium, emellett pedig a B-vitaminok teljes arzenálját tartalmazza.
Ha huzamos ideig levertnek, fáradtnak érzed magad, inkább tarts egy sörélesztőkúrát, és felejtsd el a tablettaformában szedhető vitaminokat. Két evőkanál ebből a sajtízű csodából ugyanis fedezi a napi B-vitamin-szükségleted nagy részét és a teljes szelénszükségletedet. Ráadásul a növényi alapanyagok között egyedülálló módon B12-vitamint tartalmaz, ami elengedhetetlen a vas felszívódásában, ezáltal a vérszegénység megelőzésében és kezelésében.
Magas krómtartalmával a vércukorszinted egyensúlyban tartását is támogatja, és az éhségérzetet is képes csökkenteni. Antioxidánsokban is gazdag, ami a B-vitaminokkal együtt segíti a sejtek regenerálódását. Mindemellett probiotikumként is megállja a helyét, segíti a bélflóra megfelelő működését és a tápanyagok optimális felszívódását, egyes kutatások szerint pedig a hasmenés és az IBS (irritábilisbél-szindróma) kezelésében is ígéretesnek mutatkozik.
Mihez használhatod?
Szerencsére a sörélesztőt rengeteg variációban becsempészheted az étrendedbe. Mivel különleges, sajtos ízhatása van, bármihez felhasználhatod, aminek jól áll a sajtos aroma. Akár önmagában is fogyaszthatod, ételekre szórva, de kevés olívaolajjal és fűszerekkel keverve egyszerű szendvicskrémet is készíthetsz belőle. Sajtos mártogatósként is szuper, aminek itt találod a receptjét, de a parmezánt is pótolhatod vele pesztókban vagy olaszos tésztákra szórva. A hamis rántotta hozzávalólistájából sem hiányozhat, és mivel sűrítő hatása is van, ezt a tulajdonságát is kihasználhatod.
Extrém magas fehérjetartalmával egy igazán tápláló alapanyagnak számít, hiszen 1 evőkanálnyi pehely (kb. 15 g) 8 g fehérjével büszkélkedik, és tartalmazza mindazokat az aminosavakat, amelyeket csak külsőleg tudsz a szervezetedbe juttatni. Ugyanakkor nukleinsavakban is bővelkedik, amik elengedhetetlenek a fehérjék hasznosításához.
Amihez viszont nem használhatod, az a kelesztés, mivel a klasszikus konyhai élesztővel szemben ő nem képes erjeszteni, hiszen nem tartalmaz élő gombát. Tehát Candida-diéta esetén is bátran fogyaszthatod. Ha azonban nagyon koncentrált formáját választanád, esetleg nem szimpatikus az íze, akkor tablettaként is szedheted.
Fotók: Getty Images