Mi a különbség a tejszín és a főzőtejszín között?
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Csak azért, mert alacsonyabb a zsírtartalma, még nem érdemes főzőtejszínt vásárolnunk, sokkal jobban járunk a teljes értékű eredetivel, amiknek finom az íze és sokkal jobban beválnak főzésnél is.
Mi az a tejszín?
A tejszín, mármint az igazi, minimum 30-35 százalékos zsírtartalmú, amit habtejszínnek neveznek, gazdag, ízes, illatos, csodálatos dolog, ami saját összetevői által képes kemény habbá, mesésen sima krémmé vagy sűrű mártássá alakulni egy-egy desszertben vagy főételben. A boltokban ilyet nemigen találni, legtöbbször csak dobozos, tartósított verzióban, inkább a főzőtejszínre van kereslet.
A habtejszín se mind fenékig tejfel
De nem csak ez a baj: az a kevés habtejszín is, amit tartanak a boltok, gyakran tele van adalékanyagokkal és cukorral - minél alacsonyabb a zsírtartalma, annál többel. A zsír állagot és ízt ad, ha ezt a termékből kivonják, vizes lötty lesz belőle.
Ez az egyik probléma, a másik, hogy az embert általában zavarja a termékek természetes állaga, ami nem mindig egészen sima és egynemű, így van ez a tejszínnel is. Abban a tejszínben, amihez nem adtak semmilyen adalékanyagot, állás közben szétválhat a zsír és a víz, így nem lesz szép. A magas zsírtartalmú tejszíneknél gyakran előfordul, hogy a doboz sarkából ki kell nyomkodnunk a sűrű tejszínt, és ez sokakban azt a sejtelmet kelti, hogy a termék romlott, pedig csak jó magas a zsírtartalma.
Szétválás ellen: karragén
Szinte minden tejszínben vagy ahhoz hasonlító termékben található karragén (száma: E407), ami éppen a fent leírt természetes szétválást akadályozza meg, így minden vevő nyugodt maradhat. A karragén az emberi test számára feldolgozhatatlan anyag, így elméletileg nem okozhat gondokat, és a szabályozás azt sem korlátozza, mennyit adhat a gyártó egy-egy termékhez.
Gumik és mások
A főzőtejszínekben, mivel általában csupán 10 százalékos a zsírtartalmuk, nemcsak karragén, hanem egy csomó minden más is található, amivel a kivont zsírt pótolják. Zsír híján nincs elég segédanyag, ami a sűrű állagot adná neki, ezért tesznek bele például szentjánoskenyérlisztet, guargumit, cukrot, kukoricakeményítőt és így tovább. Mind a zsír mesés sűrítő hatását és gazdag ízét igyekeznek pótolni. A részemről én inkább veszek igazi tejszínt és használok belőle kevesebbet, ha félek a zsírtól, vagy veszek tejet és sűrítek otthon azzal, amivel nekem jólesik.
Fotó: Getty Images