Penne, farfalle vagy spagetti – Minden ételhez más tésztafajta illik

tésztafajták cover ok
Legolvasottabb
Cikkek
Friss és
Ropogós

Ha betérsz egy szupermarketbe, válogathatsz a különböző alakú, hosszúságú és formájú tésztákból, amelyeket más-más típusú ételekhez készíthetsz el.

A tészta nagyon egyszerűen, de sokoldalúan elkészíthető étel, a szószoknak se szeri, se száma, amelyekkel elképesztően változatossá teheted. Nápolyban a XVII. században több mint 200 fajta tésztát készítettek, Olaszországban ma több mint 500 fajta található meg.

A tészta a világ egyetlen konyhájából sem hiányozhat, számtalan formája és elkészítési módja létezik. Szerencsére itthon is sokféle típusból válogathatsz, érdemes megtanulni, milyen fajta ételhez vagy akár szószhoz melyik típus való. 

Érdekességek

Az első tészták nem Olaszországból, hanem Kínából származnak, Európában már az ókorban is főztek velük. A száraztészta a XIV. században már népszerű alapanyag volt, hiszen olcsón lehetett előállítani, szállítható és sokáig eltartható volt. Eredetileg a szegények ételeként tartották számon, de a villa feltalálása után az arisztokrácia is megkedvelte a tésztaételeket.

Manapság a tésztafogyasztás mértéke a duplájára nőtt, de még mindig az olaszok vezetik, évi 23 kilogrammmal. Érdekesség, hogy a koronavírus járvány óta 2020 első félévében 30 százalékkal nőtt az ország tésztaexportja 2019 hasonló időszakához képest, így ez az ágazat a járvány egyik nyertese lett. 

Különböző ételekhez különböző fajta tészta

Bármennyire is nagy a választék, hajlamosak vagyunk ugyanazt a típust használni, pedig érdemes más alakút vagy méretűt választani akár egy tésztasalátához, akár egy leveshez vagy egy bolognai raguhoz. A választék óriási: a különböző régiókban is más a tészták neve, de a méretük alapján is más-más nevet kaptak. Az összetételük nagyjából ugyanaz, szinte minden esetben durumliszt, só és víz. 

carbonara álló

Farfalle

Ezt a tésztát pillangó- vagy masnitésztának is nevezik. Könnyed, de darabosabb szószokhoz vagy tésztasalátákhoz ajánlják. A tészta felületén jobban meg tud tapadni az öntet, illetve a redők közé is jobban be tud szivárogni. Ennek a tésztának is van kisebb változata. Ehhez a zöldségekkel megpakolt tésztához is érdemes farfallét használni.

Fusilli

A fusilli alakja leginkább egy dugóhúzóra hasonlít, a spirálok közötti helyen tökéletesen meg tudnak maradni a sűrű szószok. A tészta Dél-Olaszországból származik, zöldséges, paradicsomos ragukat tesznek rá. Akár már egy egyszerű paradicsomos-zöldséges szósszal tökéletes fogást készíthetsz belőle.

fusilli

Tagliatelle

A tagliatellét, más néven szélesmetéltet legtöbbször feltekerve, fészek formájában árulják. A tagliatelléhez szinte bármilyen szósz illik, így tejszínes és húsos, paradicsomos vagy zöldséges mártást is tehetsz rá. Az autentikus bolognai ragut például tagliatellén szolgálják fel, ez a tésztatípus nagyon népszerű.

Spagetti

A legismertebb és a legnépszerűbb tésztatípus, épp annyira vékony, hogy egy laza mártással is finom legyen, de épp elég vastag ahhoz, hogy egy kiadósabb szósszal is harmonizáljon. A spagegetti állítólag Marco Polo útján került Olaszországba. Spagettivel a legfinomabb a carbonara vagy az all'amatriciana, de a húsgombócos változat is nagyon népszerű.

húsgombócos spagetti álló

Makaróni

Az egyik legnépszerűbb tésztafajta a világon. A kicsi, ívelt, cső alakú tészta Olaszország északi és középső részéből származik. A leggyakrabban az amerikaiak sajtos tésztájába, a mac and cheese-be kerül, amelyet különböző változatokban, sütőben sütve vagy zöldségekkel készíthetsz el. A makaróniban a krémes szósz a tészta belsejébe is belekerül, ezáltal még jobb ízt ad minden falatnak. 

Penne

Ferdén vágott, henger alakú csőtészta, jellegzetesen barázdált felszínnel. Szintén nagyon népszerű típus. Van amikor megtöltik, de legtöbbször paradicsomos vagy tejszínes szósszal és zöldségekkel készítik. 

penne belső

Fettuccine

A fettuccine hosszú, keskeny szalagokra vágott tészta. Olyan tejszínes mártásokkal készítik, mint az Alfredo, de minden olyan receptben használhatod, amelyben spagetti szerepel. 

Tortellini

A tortellini tortácskát jelent. Az alakja kerek és olyan, mint egy töltött batyu, amelybe húsos vagy sajtos-zöldséges tölteléket tesznek, de levesbetétnek is kitűnő. Házilag is elkészítheted és különböző szószokkal tálalhatod. 

tortellini belső

Ravioli 

Szintén töltött tészta, csak nem kör, hanem négyzet alakú, a szélei pedig hullámosak. Darált hússal, sajttal, zöldségekkel töltik általában és paradicsomos vagy tejszínes szószt kínálnak hozzá. A raviolit is elkészítheted házilag, például ezt a spenótos-ricottásat

Lasagne

A lasagne körülbelül 10x15 centis, téglalap alakú vékony tésztalap, amelyet főzés nélkül, raguval rétegezve kell sütőben megsütni. A lapok közötti szaft eléggé benedvesíti a tésztát ahhoz, hogy a sütés végére elérje a tökéletes állagot és megpuhuljon. 

lasagne1 álló

Gnocchi

A gnocchi olaszul galuskát jelent, de ez nem azonos a mi nokedlinkkel, mert a gnocchi tésztájában krumpli van. A kis tésztagombócokat forrásban lévő vízben kifőzik, majd a tésztákhoz hasonlóan tejszínes vagy paradicsomos, gazdag szószokkal tálalják. 

A tészta főzése

A tésztákat al dente-re, vagyis fogkeményre főzd. Ez azt jelenti, hogy annyira kell csak megfőzni, hogy a tészta még magába tudja szívni a szószt és ne legyen túl puha. Ha ezekre a részletekre is figyelsz, akkor biztosan tökéletes lesz a tésztád. 

Mindig bő, forrásban lévő, sós vízben főzd. A tésztát főzés közben néha keverd át, a főzőlevéből pedig tegyél félre egy keveset, a szaftokat krémessé teheted vele.

Fotó: Getty Images

Ezt is szeretjük
Kövess minket Tiktokon is!
@sobors.hu
Kövess minket az Instagramon