Az idén 140 éves Törley Pezsgőmanufaktúrában jártunk – A pezsgőlimonádé receptjét is megtanultuk
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Alapításának 140 éves évfordulója alkalmából lehetőségünk volt meglátogatni Magyarország legnagyobb tradíciókkal rendelkező pezsgőkészítő vállalatát, a Törley Pezsgőpincészetet.
A Törley Pezsgőpincészet Kft. és jogelődjei az 1882-es alapítás óta mintegy 825 millió liter pezsgőt palackozott. Ez a mennyiség elegendő lenne arra, hogy a Föld jelenlegi lakosságának háromnegyede, mintegy 5,5 milliárd ember egyszerre koccinthasson.
Elképesztő számok, lenyűgöző hagyományok
„Nagyon büszkék vagyunk alapításunk 140 éves évfordulójára. Már csak azért is, mert a hazai vállalatok között keveseknek akad a Törleyhez hasonló múltja és tradíciója. Éppen ezért kötelességünk a hagyományainkat ápolni és visszaemlékezni, hiszen a Törley a mai Magyarország legrégebbi pezsgőkészítő vállalata. Éppen ezért próbáltuk számokban összeállítani és bemutatni közel másfél évszázados történetünket is. Ezek a mennyiségek pedig sokszor minket is megleptek” – nyilatkozta Lőrik Tamás, a Törley márkamenedzsere.
Látogatásunkat a Törley udvarán, Törley József szobránál kezdtük, ahol szemtanúi lehettünk és ki is próbálhattuk a szablyázás, vagy franciásan a sabrage eljárását. Ennek során a bátor vállalkozó egy karddal (vagy esetünkben szablyával) csapja le a pezsgősüveg nyakát. A hagyomány Napóleon nevéhez fűződik, mivel ő volt az első, aki ilyen módon nyitott ki pezsgőt.
Túránk során először a hatalmas pezsgőspalackot formázó látogatóközpontot, majd a pincerendszer egyes részeit járhattuk be. Túravezetőnk maga Lőrik Tamás volt, aki hatalmas lelkesedéssel osztotta meg velünk tudását a Törley család múltjáról, a vállalat történelméről és a pezsgőkészítés – nyilvánosságra hozható – titkairól, emellett pedig ki nem fogyó pezsgőspoharainkkal szemlélhettük a történelmi relikviákat. Mint megtudtuk, udvariatlanság a házigazdától, ha a vendég pezsgőspohara kiürül, ezért neki kell gondoskodnia a folyamatos újratöltésről. Más alkoholos itallal ellentétben ugyanis a pezsgőre illik rátölteni!
Bepillanthattunk a degorzsálás rejtelmeibe
A pezsgőkészítés történetében Törley József elsőként vezette be itthon a fagyasztással történő seprőtlenítés, azaz degorzsálás folyamatát, és ennek köszönhető, hogy a századfordulóra a Törley lett az ország legkorszerűbb pezsgőgyára.
De mi is az a degorzsálás? Laikusként egy lenyűgöző eljárás: az érlelési folyamat végén a pezsgősüveg nyakánál, a dugó közelében összegyűlt seprő, vagyis a pezsgőkészítés során, az élesztőgombák elhalásával keletkezett üledék eltávolítása. Ehhez a palack nyakát egy speciális fagyasztó folyadékba mártják, a pezsgő ezen a részen pillanatok alatt megfagy, az ideiglenes dugó eltávolításával pedig az üvegben lévő nyomás kinyomja a jégdugót, minden belefagyott részecskével együtt.
Elkészítettük a Törley pezsgőlimonádéját, a limózát
A sajtótúra végső attrakciójaként mindenki elkészíthette a maga limózáját. A recept egyszerű, azonban a variációk száma végtelen: kötelező egy rész Törley Muscosecco száraz pezsgő, egy rész szóda, rengeteg jég, és mellé gyakorlatilag bármilyen gyümölcsszörpös ízesítést kaphat.
És ha azt hinnéd, hogy pezsgőt kizárólag ünnepnapokon ihatsz, akkor jussanak eszedbe Marlene Dietrich szavai, aki maga is pezsgőimádó volt:
„A pezsgő azt az érzést kelti benned, hogy minden nap vasárnap.”
Fotók: Kapitány Beáta / Sóbors
Cover: Oláh Gergely Máté