Az ősz 5 legkülönlegesebb termése – Verhetetlen immunerősítők
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Számtalan elfeledett, de annál különlegesebb őszi gyümölcs van, ami kész vitaminbomba az immunrendszernek, mégsem ismerjük őket. Itt az ideje, hogy bemutassuk az 5 legizgalmasabb, őszi immunerősítő gyümölcsöt.
Van néhány olyan gyümölcs, amelyek amellett, hogy remek nassolnivalók magában, ínycsiklandozó köret, lekvár és sütemény is készíthető belőlük, kitűnő immunerősítők is egyben.
Ennek apropóján 5 különleges gyümölcsöt fogunk most bemutatni, amelyekkel a téli szezonra felkészülve felturbózhatod az immunrendszeredet, miközben szabadjára engedheted a gasztronómiai képzelőerődet is.
Naspolya
Ez a gyümölcs egy picit kakukktojás, de csak azért, mert az évszakok ma már nem úgy változnak, ahogyan évtizedekkel ezelőtt. A naspolya ugyanis akkor jó és érett, amikor az első fagyok megcsípik, ami ugye napjainkra eléggé hektikusan alakulul.
A naspolya eredetileg a Kaszpi-tenger partjáról származik, főként Törökországban, Iránban és Örményországban terjedt el. Európába a rómaiaknak köszönhetően jutott el, és honosodott meg a Balkán-félszigeten, Franciaországban, Dél-Európában és Németországban. Annak idején akkora becsben tartották a királyi udvarokban, akárcsak a kaviárt vagy a szarvasgombát. Maga a növény azért is különleges, mert eléggé ellenálló a kártevőkkel és a különböző betegségekkel szemben, illetve a meszes talajon kívül alapvetően igénytelen. Ennek ellenére mégis a feledés homályába merült, pedig rengeteg, egészségre jótékony hatással rendelkezik.
Gazdag az olyan ásványi anyagokban, mint a réz, a cink, a magnézium, a kálium, a vas és a kalcium, és rendkívül magas a karotin-, illetve B1- és C-vitamin-tartalma is. Segít erősíteni a csontokat, védi az emésztőrendszert, kiváló székrekedés és hasmenés esetén, magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően pedig erősíti az immunrendszert és a szervezet ellenálló képességét. Képes kordában tartani az ugráló vércukorszintet, rostjai pedig lassítják a szénhidrátok felszívódását.
Ebből az immunerősítő gyümölcsből az első fagyok után, főként piacokon vagy kisebb zöldségeseknél lehet beszerezni, amiből aztán készíthetsz lekvárt, pürét, de magában is eheted. Az íze egyszerre édes és savanykás. Fogyasztása úgy a legegyszerűbb, ha a héjon apró kis vágást ejtesz, és kiszívod belőle a gyümölcshúst.
Szűrőn átnyomva viszont készíthető belőle püré, lekvár, gyümölcszselé és -kocsonya is, de süteményekbe és házi müzliszelethez adva is kiváló kiegészítő. Lekvár sűrítésére is ideális, köretként pedig húsok mellé kínálhatod.
Birsalma
Vénusz szent gyümölcséről, avagy a birsalmáról most biztosan a birsalmasajt jut elsőre az eszedbe, pedig sokkal több lehetőség rejlik benne, sajnos egy méltánytalanul elhanyagolt gyümölcs.
Igaz, hogy a savanykás íze miatt talán te sem kedveled annyira, de talán, ha megtudod, hogy hatékonyan csökkenti a megfázásos tüneteket, enyhíti az influenza borzalmait, kiváló gyulladáscsökkentő, és még a szervezet méregtelenítésében is részt vesz, meggondolod magad a fogyasztását illetően.
Ezeken kívül jó még székrekedésre, segíti a fogyást és bőrfeszesítő tulajdonsággal is rendelkezik. Társaihoz hasonlóan ő is erős antioxidáns, így keményen felveszi a harcot az öregedést és a rákot okozó szabad gyökök ellen, illetve ösztönzi az immunrendszert a betegségekkel szembeni védekezésre. Bővelkedik rostokban, cinkben, magnéziumban, csersavakban, pektinben, káliumban, illetve a vitaminábécé több betűjében is (A-, B-, C- és P-vitamin).
Érdekessége, hogy a népi gyógyászatban nagyon sokáig a birsalma fogyasztását tartották az egyetlen hatékony „gyógyszernek” a tbc kezdeti szakaszában a betegség kezelésére. Ezen felül egyébként nyersen való fogyasztását még ma is javasolják légúti megbetegedések, tüdőgyulladás és hörghurut esetén. Magas vastartalma miatt segíti a vörösvérsejtek képződését, reszelt sárgarépával és mézzel összekeverve pedig a mai napig használják gyerekeknél a vérszegénység kezelésére.
Ami az emésztést illeti, aki esetleg hajlamos az ilyen jellegű gyulladásos betegségekre, a gyomorfekélyre vagy az irritálibisbél-szindrómára, annak is érdemes fogyasztania, mert kifejezetten jó hatással van a gyomor és a belek működésére.
Ha készítenél belőle valami számodra is fogyasztható formátumot a nyers változaton kívül, akkor remek kompótot, befőttet, de akár még lekvárt is lehet belőle készíteni, no meg persze pálinkát.
Kökény
Ez a hazánkban közönséges cserjeként létező virág valójában egy nagyon sokoldalú és jótékony növény. Ismerős lehet kökényszilva, koronafa vagy tövisfa néven is, és főként erdők szélén, cserjés vidékeken fordul elő.
Aki ismeri, az tudja, hogy szúrós ágtövisei nem feltétlenül teszik vonzóvá, miként tojás alakú, fűrészre emlékeztető levelei sem. Ezen esztétikai akadályok leküzdésével azonban ősszel végre hozzájuthatsz a kökény terméséhez, ami egy kicsike, kék, hamvas, csonthéjas termés. Zöld színű húsa eléggé savanykás ízű, szóval emiatt sem kedvelik sokan, ami nagy hiba.
Termései ugyanis rendkívül gazdagok vitaminokban és ásványi anyagokban is, úgy mint a cserzőanyagok, a C-vitamin, a cukor, a szerves savak és a pektin, míg a virágai flavonoidokkal vannak elhalmozva. Utóbbiakat a népi gyógyászatban szárítva használják hashajtó és vizelethajtóként, és gyakorta része különböző gyógyfüves teakeverékeknek is. Emellett segít csökkenteni a vérnyomást, cserzőanyagai pedig segítenek a hasmenés és a bélhurut kezelésében. Főzete továbbá szájsebek kezelésére is alkalmas, mint öblögető.
Érdekessége, hogy régen a tinta helyettesítésére is használták: az éretlen bogyókból kinyert festékanyag savanyításával a kék színű tintát, míg az érett, megszárított bogyókból kinyert levet a vöröses színű tinta helyettesítésére használták. Emellett a cserje kérge olyan erővel bírt, hogy alkalmassá vált bőrcserzésre is, míg levelei már egy jóval bűnösebb ügylet részei voltak egykoron: a tealevélhez való hasonlósága miatt annak hamisítására használták régen.
Napjainkban a felhasználása, akár csak a naspolyáé, az első dérhez kötött, hiszen ha az megcsípi, csökken a termés fanyarsága, elkezdenek megpuhulni és édeskéssé válnak, ami máris vonzóbbá teheti a kökényt sokak számára. A frissen szedett kökényt általában gyümölcsszárítással tartósítják, de főzhető belőle kocsonya, befőtt, lekvár vagy mártás, sőt, még kökénylikőr vagy bor is készíthető belőle.
Gránátalma
Ez a gyümölcs eredetileg Egyiptomban, Iránban, Kínában és Dél-Amerikában volt őshonos, majd a 17. századtól kezdett el Európában is terjedni. Egészségvédő képességei már az ókor óta ismertek: antioxidáns-tartalmára például évezredekkel ezelőtt felfigyeltek, sőt, Kínában a mai napig is úgy tartják, hogy ez a gyümölcs hozzájárul a hosszú élethez. Az ókori Egyiptomban, ahol a szépség és a jólét igen nagy hangsúlyt kapott, az örök élet szimbólumaként tekintettek a gránátalmára, míg más népek a tudás és a bőség jelképeként hódoltak fogyasztásának.
Vitaminok tekintetében sok benne a C- és a K-vitamin, illetve magas a rosttartalma is, miközben nem tartalmaz telített zsírsavakat. Rendszeres fogyasztása csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulását, és bizonyos rákbetegségek terjedésének megakadályozásában is sikerrel használják. Azt pedig már mondanunk sem kell, hogy antioxidáns-tartalma miatt az öregedési folyamatok lassításában is kezet foghat a birsalmával.
Ami a gasztronómiai felhasználását illeti, egzotikus gyümölcsként fogyasztható magában, süteményekben, krémekben, szórható salátára, de még mártás is készíthető belőle.
Homoktövis
A homoktövisről biztosan mindenki hallott már, ha máshol nem, akkor a teakeverékekre matricázott leírásokban. Ez a bogyós gyümölcs szintén ősszel érik, és tele van vitaminokkal.
A növény levelei mellett maguk a narancssárga termések is rendkívül értékesek, mivel rengeteg jótékony hatással bírnak, kezdve a magas A-, B-, B12-, C- és E-vitamin-tartalommal és a számos esszenciális zsírsavval, amik kivétel nélkül képesek felturbózni az immunrendszert. A homoktövis jótékony hatásai közé sorolják a hajhullás meggátolását, az érelmeszesedés lassítását, a vércukorszint csökkentését, a már többször is említett öregedés folyamatának mérséklését, illetve az anyagcsere-folyamatok jótékony befolyását.
Noha a vitamintartalom jelentős része főzés hatására elillan a gyümölcsből, nyersen pedig kissé fanyar, aggodalomra semmi ok, hiszen főzés nélkül is fogyasztható magában, vagy gyümölcslé formájában, némi ízesítéssel karöltve. Készíthetsz belőle smoothie-t is, de persze lekvárnak, kocsonyának, befőttnek és likőrnek is megfőzheted.
Egy dolgot azonban fontos mindenkinek tudnia: a homoktövis begyűjtése tilos, mivel maga a növény védettnek számít. Ez azonban senkit se tántorítson el annak fogyasztásától, hiszen a gyógynövényboltokban szinte kivétel nélkül elérhető már ez a gyümölcs, többféle formában is.
Fotók forrása: Getty Images