8 étel, ami segít a vérnyomás csökkentésében: természetes módszereket mutatunk
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A magas vérnyomás az egész világon népbetegségnek számít, amely súlyos szövődményeket, szív- és érrendszeri problémákat okozhat, többek között infarktust vagy agyvérzést is.
A genetika és az életkor mellett az elhízás és a rossz táplálkozás is hozzájárulhat a vérnyomás emelkedéséhez, de szerencsére életmódváltással sokat tehetsz a helyreállításáért.
Elsősorban az étrendedet kell átalakítani, de természetesen háziorvossal is szükséges konzultálni, ha rendszeresen és tartósan magas értékeket mutat a mérő, hiszen akkor gyógyszeres kezelésre is szükség lehet. A meghatározott étrend mellett fontos a megfelelő mennyiségű testmozgás és az egészséges testsúly fenntartása is.
Egy korábbi cikkünkben már írtunk arról, miért nem szabad túl sok sót, avagy nátriumot fogyasztani. Ennek egyik oka, hogy a só visszatartja a folyadékot a szervezetben, az felgyülemlik, és megemeli a vérnyomást. Éppen ezért az első és talán legfontosabb lépés a só visszaszorítása, és az olyan zöldségek és gyümölcsök előnyben részesítése, amelyek csökkentik a nátriumszintet a szervezetben. Ezek mellett érdemes alacsony zsírtartalmú tejtermékeket és zsírosabb halakat fogyasztani.
Cékla
A cékla nitrátot tartalmaz, amely a szervezetben nitritté, majd nitrogén-oxiddá alakul, így tágítja az ereket, főként a szívet ellátó koszorúeret, és csökkenti a vérnyomást. Lé formájában is érdemes fogyasztani, de akár a zöldjét is felhasználhatod. Bár egyes tanulmányok szerint hosszú távon nem befolyásolja a vérnyomást, hatása rövid ideig tart, érdemes beépíteni az étrendbe, ha hipertóniával küzdesz. Bár a vérnyomásra jótékonyan hat, a magas nitráttartalmú ételeket mértékkel érdemes fogyasztani, itt olvashatsz róla, miért.
Fokhagyma
A fokhagyma egy alliin nevű aminosavat tartalmaz, amely ha kölcsönhatásba kerül az alliinázzal, allicin keletkezik. Ez a vegyület akkor szabadul fel a fokhagymából, ha megtörik, összeaprítják. Az allicin értágító, így segít megelőzni az érelmeszesedést és a szívbetegségek kialakulását, illetve csökkenti a vérnyomást és a koleszterint is. Az allicint tabletta formájában is be lehet szerezni, a vérnyomás szabályozására gyakran ajánlják.
Spenót
Az olyan káliumban gazdag ételek, mint a spenót, csökkentik a szervezetben a nátriumszintet, így a vérnyomást is. A spenót, a céklához hasonlóan, nitrátban is gazdag, ráadásul a kálium mellett tele van kalciummal és magnéziummal is, az egyik legjobb választás, ha vérnyomás-csökkentésről van szó.
Bogyós gyümölcsök
A bogyós gyümölcsök, mint az áfonya, eper, málna, gazdagok antioxidánsokban, nevezetesen a színüket adó antocianinokban, amelyek jótékonyan hatnak a szív- és érrendszerre, így a vérnyomás csökkentésében is szerepet játszanak. Az antocianinok növelik a nitrogén-oxid szintjét a vérben, így tágítják az ereket, csökkentik a vérnyomást és a szív egészségéért is sokat tesznek.
Görög joghurt
A magas kalciumtartalmú ételek is csökkentik a vérnyomást, ezért érdemes minél több tejterméket, különösen görög joghurtot fogyasztani. Ez a fehérje és a kalcium mellett tele van káliummal, amely szintén szerepet játszik a vérnyomás csökkentésében. Különböző vizsgálatok szerint napi 200 gramm tejtermék elfogyasztása 5%-kal csökkentheti a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát.
Zsíros, olajos halak
Az olyan zsíros, olajos halak, mint a lazac vagy a makréla, omega-3 zsírsavban gazdagok, amely jót tesz a szív- és érrendszernek, ezáltal csökkentheti a magas vérnyomást is. A halolaj-tartalmú tabletta is jó megoldás, ebben a formában is beviheted.
Tökmag
A tökmag amilyen pici, annyi ásványi anyagot tartalmaz, beleértve a magnéziumot, káliumot és az arginint, amely a nitrogén-oxid termeléséhez szükséges aminosav. Mindhárom értágító hatású, így hozzájárulnak a vérnyomás csökkentéséhez. Olaj formájában is hatásos, egy vizsgálatban arra a következtetésre jutottak, hogy annak a csoportnak, amelyik 6 héten keresztül napi 3 gramm tökmagolajat fogyasztott, jelentősen csökkent a vérnyomása.
Pisztácia
A magvaknál maradva mindenképp meg kell említeni a pisztáciát is, érdemes beépíteni az étrendbe, mert segít a vérnyomás helyreállításában. Tele van olyan ásványi anyagokkal, amelyek nélkülözhetetlenek a szív egészségéhez, például káliumban is bővelkedik. A diófélék közül a pisztácia csökkenti a leghatékonyabban a vérnyomást.
Fotók: Getty Images