A szilvás gombóc összehozza a családot, készítsetek ti is!
Tojás nélkül lesz puha és könnyű
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Sok finom étel van a világon, de személyes véleményem szerint a szilvás gombóc mindet lekörözi
Álltam én már ellen füstölt lazac habnak, nem ettem egy falatot sem a szivárványszínekben pompázó macaronokból, fordítottam hátat bográcsgulyásnak, (tudom, hős vagyok), de a szilvás gombóc beszippant. Főleg, ha otthon készült ez előbb.
Szilvás gombócot főzni nem egy nagy truváj, valójában mindenki képes rá. Az már más kérdés, hogy hajlandó-e. Ugyanis legalább egy fél napig tart, mire megfő a krumpli, kihűl, megpucoljuk, összetörjük, kikeverjük, megtöltjük, gombolygatjuk, kifőzzük és megforgatjuk. Mire végre ehetünk. Ilyenkor nem számít a tudatosság, az IR, a diéta, a küszöbön álló tengerparti nyaralás, meg semmi, ilyenkor csak a szilvás gombóc van, semmi más.
A konyha pedig közben műveleti területté változik, az utolsó négyzetcentiig. Szilvás gombócot nem lehet gyorsan, félig, vagy csak úgy, mellékesen készíteni. A szilvás gombócba bele kell állni szívvel, lélekkel. Elő kell venni hozzá az összes tálat és fazekat, eszközt, meg a nyújtódeszkát. Befogod a konyhaasztalt, a pultokat, a tűzhelyet, meg az összes vízszintes felületet, utána pedig fél napig mosogatod a keményítős-maszatos edényeket, és akkor vagy kész, amikor felmostad a konyhát.
De megéri!
Szilvás gombócot gyártani mindezek ellenére, vagy éppen ezért, jó buli. Együtt csinálja az egész család. Higgyétek el, egy négy éves gyerek már röhögve gombolyítja a gombócokat, ha megtanítod neki a jó technikát. Nem agyatlanul nyúl a tésztához, hogy beleragadjon, mint a légy a légypapírba, hanem tisztelettel bánik vele. Ahogy a tésztával kell. A legfinomabb és legellenállhatatlanabb étel tésztájával.
Tojást nem rakunk bele, anélkül lesz könnyű, légies, és isteni a gombóc. Egyébként, a világ egyik nagy igazságtalansága, hogy mire megérik a szilva, addigra már csak újkrumplit lehet kapni, pedig a lisztes, régi fajta sokkal jobb lenne a célra (majd októberben, anyukám, csak győzd kivárni!). De nem baj, keresd a szétfőlős, sárga fajtát, az megoldja a krumplitörés problémádat.
Szilvás gombóc
Hozzávalók 4 adaghoz
- 1 kilogramm sárga krumpli (szétfőlős fajta)
- 40 dekagramm liszt
- 1 teáskanál só
- 5 dekagramm vaj
- 1 kilogramm szilva
- 10 dekagramm cukor
- 1 teáskanál fahéj
- 3 evőkanál olaj
- 20 dekagramm zsemlemorzsa
Elkészítés:
A krumplit megmossuk, és egészben, héjastól feltesszük főni.
Közben előkészítjük a szilvákat: félbevágjuk, és kiszedjük a magját. A cukorba pedig belekeverjük a fahéjat.
Amikor a krumpli puhára főtt, leöntjük róla a forró vizet, és hideg vízbe állítjuk. Megpucoljuk, majd áttörjük.
Hozzáadjuk a vajat és a lisztet. Hát a liszt kérdés, az fontos és izgalmas, ha túl sokat adunk hozzá, kemény lesz a gombóc, ha keveset, akkor beleragadunk. Olyan állagot kell kapnunk, ami lisztes kézzel már jól formálható, de még nem kemény. Sokat segítettünk.
Felteszünk forrni egy nagy fazék vizet sóval.
A tészta egy részét vastagon lisztezett deszkára borítjuk, és lisztes kézzel formálunk belőle egy kb. 5 cm vastag rudat. Ezt fölszeleteljük, hogy akkora szeleteket kapjunk, amekkorába már bele lehet csomagolni egy fél szilvát.
A tésztadarabot a lisztezett markunkra tesszük, ellapítjuk, a másik kezünkkel pedig veszünk egy fél szilvát, belemártjuk a fahéjas cukorba, beletesszük a tésztába, és jól összegöngyöljük. Ezt addig folytatjuk, amíg el nem fogy a tészta.
Közben, ha felforrt a víz, elkezdhetjük belerakni a gombócokat. Amikor feljönnek a víz színére, kisvártatva már szedhetjük is ki.
Amikor beledobtuk a vízbe az első gombócot, elkészítjük a pirított morzsát: az olajon állandó kevergetés mellett, serpenyőben megpirítjuk a zsemlemorzsát. Ebbe szedjük át és forgatjuk meg a kifőtt gombócokat. A kész gombócokat átszedjük egy tálba, hogy helyet csináljunk a következő gombócoknak.
A maradék szilvából és fahéjas cukorból szilvarösztöt főzünk, egy kis fazékban feltesszük főni, és addig rotyogtatjuk, míg a szilva puhára nem fő.
A szilvás gombócokat porcukorral, és ezzel a szilvaröszttel tálaljuk.
Fotó: Shutterstock