Foszlós, almás-fahéjas csiga rengeteg töltelékkel: tökéletes, édes napindító
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
Kukoricás burgonyagratin: nincsen párja a krumplis fogások között
Retró, baracklekváros piskótatekercs: így biztos, hogy sikerülni fog
Frissen, melegen a legfinomabb, de másnap is tökéletes, nagyon puha és szaftos marad.
Bár itthon a kakaós és a fahéjas csiga hódít, rengeteg mindennel fel lehet dobni a megszokott receptet. A fahéj párja az alma, nem csak pitében és rétesben, de csigában is szuperül működnek együtt.
Azért, hogy még finomabb legyen a töltelék, az almát vajjal és cukorral kell karamellizálni, így kerül az omlós kelt tésztába. A süti tetejét pedig krémsajtos vajkrém díszíti, ettől picit édesebb, még szaftosabb és sokkal különlegesebb lesz az összhatás.
Nem csak melegen, hidegen is nagyon finom az almás-fahéjas csiga, szuper napindító vagy uzsonna lehet, ráadásul könnyű becsomagolni, bárhová magaddal viheted.
Almás-fahéjas csiga
Hozzávalók 12 darabhoz
Tészta:
- 1 csomag instant élesztő
- 125 milliliter kézmeleg víz
- 50 gramm cukor
- 125 milliliter kézmeleg tej
- 75 gramm olvasztott vaj
- 1 darab tojás
- 1 teáskanál só
- 600 gramm liszt
Töltelék:
- 5 darab alma (Granny Smith)
- 100 gramm cukor
- 5 evőkanál olvasztott vaj
- 2 evőkanál vaj
- 200 gramm barna cukor
- 2 evőkanál fahéj
Máz:
- 4 evőkanál vaj
- 60 gramm krémsajt
- 150 gramm porcukor
- 1 teáskanál vaníliakivonat
Elkészítés:
Tészta:
Keverjük össze a kézmeleg vizet, a cukrot és az élesztőt, tegyük félre 5 percre.
Egy nagy tálban keverjük össze az olvasztott vajat, a kézmeleg tejet, a tojást és a sót. Keverjük bele az élesztős vizet is. Adjuk hozzá a lisztet kisebb adagokban, egyszerre mindig 1 bögrényit. Fakanál segítségével keverjük el alaposan a lisztet a többi hozzávalóval, majd adjuk hozzá a következő adagot, míg össze nem áll a massza. Ha összeállt, borítsuk enyhén lisztezett felületre, majd 5-10 percig dagasszuk a tésztát. Tegyük a tésztát egy kivajazott tálba, fedjük le, majd meleg helyen kelesszük 90 percig.
Töltelék:
Amíg kel a tészta, foglalkozzunk a töltelékkel. Az almákat pucoljuk meg, kockázzuk össze.
Tegyünk 5 evőkanál vajat egy serpenyőbe, olvasszuk meg. Ha megolvadt, adjuk hozzá az almát és a cukrot, majd addig melegítsük, míg a cukor meg nem olvad. Akkor jó, mikor karamellizálódott és bevonja az almakockákat. Tegyük félre hűlni.
Összeállítás:
Ha a tészta megkelt, borítsuk ki egy enyhén lisztezett felületre, majd nyújtsuk 40x60 centiméteres téglalapra. Kenjünk szét rajta 2 evőkanálnyi puha vajat, de a széleken hagyjunk ki 1-2 centi helyet.
A barna cukrot keverjük össze a fahéjjal, majd szórjuk rá a vajra. A karamellizált almakockákat szórjuk a fahéjas cukor tetejére, lehetőleg egyenletesen, mindenhova jusson belőle. A hosszabbik oldalától kezdve tekerjük fel szorosan a tésztát. Vágjuk a tekercset 5 centi széles darabokra, így 12 csigánk lesz.
Béleljünk ki sütőpapírral egy 23x33 centis tepsit, majd tegyük bele a csigákat, hagyjunk köztük 3 centi helyet. Fedjük le a tepsit, majd így is hagyjuk kelni a tésztát 60 percig.
Melegítsük elő a sütőt 190 fokra. Süssük a csigákat 20 percig, míg a szélük aranybarna nem lesz. Hagyjuk őket hűlni 15 percig, addig készítsük el a mázat.
Máz:
A puha krémsajtot, vajat, porcukrot és vaníliát keverjük habosra robotgép segítségével. Ha a csigák kihűltek, a vajkrémmel tálaljuk őket.
Fotó: Getty Images