Így lesz könnyű és puha a fasírt olaj nélkül
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Almás-fahéjas zabkása sütőben sütve: tápláló és isteni reggeli
Ragacsos, ír krémlikőrös fudge: tökéletes gasztroajándék
10 ünnepi sült a karácsonyi asztalra: hagyományos és új kedvencek egy helyen
Karácsonyi narancsos, gesztenyés kuglóf: csak keverj össze mindent
Ehető karácsonyi dekorációk: 7 kreatív ötlet, hogy lenyűgözd a vendégeket
Valamilyen megrögzött lázadás miatt állandó kényszert érzek rá, hogy anyukám konyhai módszereit és receptjeit megváltoztassam. Ennek legtöbbször az az eredménye, hogy a kedvenc gyerekkori ételeimet képtelen vagyok még csak hasonlóra is elkészíteni, amilyen az otthoni.
Az egyetlen kivétel a sütőben sült fasírt, amivel kapcsolatban kénytelen voltam belátni, hogy egyetlen lépésben sem szabad megváltoztatnom anyu receptjét. Sokáig ellustultam a dolgot, és kihagytam a hagymát: a húsgolyó kemény lett. Aztán mégis beletettem, de nem pároltam meg előtte, gondolván, majd csak megsül a hússal együtt. Így a fasírtokban kis ropogós hagymadarabkák maradtak, ami nem nyújtott túl kellemes élményt. Aztán ki akartam kerülni a zsemleáztatás lépését, és morzsával helyettesítettem - ettől is megkeményedtek a golyók.
Végül beadtam a derekam, és pontosan úgy csinálom, ahogyan kell, és így tényleg minden alkalommal tökéletes lesz. Anyu sosem sütötte olajban, mindig csak a sütőben, viszont az így megspórolt zsiradékot némi szalonnával, később a zsírmennyiség csökkentése végett füstölt sonkával helyettesítette. Ezzel nem csak a kiszáradástól védte meg a fasírtokat, de a füstölt hús zsírja szép lassan beleszivárgott a húspogácsákba plusz ízt adva nekik.
Sütőben sült fasírt
Hozzávalók 4 adaghoz
- 0.5 fej vöröshagyma
- 1 teáskanál vaj
- 1 darab szikkadt zsemle/ kifli
- 500 gramm darált sertéshús
- 1 teáskanál fűszerpaprika
- ízlés szerint só
- 100 gramm vékonyra szeletelt füstölt sonka
- 1 darab tojás
Elkészítés:
A hagymát finomra aprítom és a megolvasztott vajon üvegesre párolom, félre teszem. A zsemlét annyi tejbe áztatom, hogy éppen ellepje. Amikor hagyma kihűlt és a zsemle beszívta a tejet, alaposan kifacsarom belőle a felesleget, és összekeverem az összes többi hozzávalóval - a sonkát kivéve. Kis teniszlabdányi golyókat gyúrok belőle, és sütőpapíros tepsire sorakoztatom őket. Mindegyiket befedem egy kis szelet sonkával. 180 fokosra előmelegített sütőben körülbelül 40 perc alatt sülnek meg.
Fotók: Ács Bori/SóBors