Remegős, szilvalekvárral töltött gőzgombóc - Nem véletlenül a hütték slágere

Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Az első síelésem alkalmával, amikor az idő nagy részét a sípálya helyett a hüttében töltöttem, alkalmam volt végigkóstolni a menüsort. A forralt boron kívül igazán csak a Kaiserschmarn és a gőzgombóc okozott gasztronómiai örömet.

Az egyik télen, amikor nem síeltem, igazából nem is a havas lejtőket hiányoltam, hanem a gőzgombóc ízét, így addig keresgéltem, amíg találtam egy olyan receptet, amit aztán otthon elkészítettem. Bevallom, nem volt egyszerű menet, de a végeredmény visszahozta a síelések hangulatát. Az étel finoman szólva sem diétás, de a téli szezonban egyszer szerintem megengedhetem magamnak ezt a kényeztetést - még akkor is, ha éppen nem síelek. 

A gőzgombóc vagyis a Germknödel kelt tésztából készül. Ezzel a tésztafajtával nagyon szeretek dolgozni, élvezem ahogyan a kezdetben nyúlós, ragacsos anyag, engedelmeskedve a kezemnek, összeáll. Ha odafigyelve, az arányokat eltalálva dolgozunk vele, akkor szépen megkel. A kelesztéshez idő kell, nem szabad elkapkodni, ki kell várni azt a pár órát, amíg a tésztánk a kétszeresére dagad. A jó gőzgombóc másik "titka" a gőzölésben rejlik. Ehhez a művelethez csak egy lábasra és egy szitára lesz szükségünk.

Ha túl sok tésztát csináltunk, egy részét le is lehet fagyasztani, és amikor újra gőzgombócra támad kedvünk, csak ki kell venni a mélyhűtőből, felgőzölni, vaníliaszószt készíteni és tálalni.

Gőzgombóc

gőzgombóc web

Hozzávalók 6 adaghoz

  • 500 gramm liszt
  • 1 darab tojássárgája
  • 350 milliliter tej
  • 30 gramm élesztő
  • 20 dekagramm szilvalekvár

Sodóhoz

  • 6 deciliter tej
  • 6 darab tojás
  • 6 evőkanál kristálycukor
  • 1 darab vaníliarúd

Tálaláshoz

  • 1 evőkanál vaj
  • ízlés szerint darált mák
  • ízlés szerint porcukor
Recept idők

Elkészítés:

Az élesztőből egy evőkanál liszttel, egy teáskanál cukorral és egy deciliter tejjel kelesszünk kovászt, majd takarjuk le, és szobahőmérsékleten hagyjuk állni 10 percig. A lisztet, a tojássárgáját és a cukrot a maradék tejjel tegyük keverőtálba, adjuk hozzá a kelt kovászt, és addig gyúrjuk, amíg a tészta elválik az edény oldalától, rugalmassá és ragacsossá válik. A tésztát tegyük lisztezett deszkára, takarjuk le, és meleg helyen hagyjuk egy órát kelni.

Vegyünk elő egy lábast, tegyünk rá egy rácsot, és erre tegyük a nyers gombócokat. Takarjuk le egy tállal.

Amíg kel a tészta, készítsük el a sodót. A tojássárgákat a vaníliával és a cukorral keverjük habosra. Forraljuk fel a tejet, és fokozatosan adjuk hozzá a tojásos-vaníliás keverékhez. Vízgőz felett folyamatosan keverjük, amíg mártás állagú nem lesz.

Amikor a tészta megkelt és duplájára nőtt, lisztezett deszkán egy centi vastagságúra nyújtjuk. Ha szép, egyforma gombócokat szeretnénk, keressünk egy olyan méretű poharat, amivel hat egyforma méretű, viszonylag nagy tésztakarikát tudunk kivágni. A tésztakarikák közepére tegyünk egy evőkanál szilvalekvárt. A tészta szélét és a vele szemben lévő végét erős nyomással csípjük össze. Így menjünk végig a csücskein, hogy a lekvár ne tudjon kifolyni, de ügyeljünk rá, hogy végül gömb alakokat kapjunk. A gombócokat letakarva pihentessük 20 percig.

A gombócok alját kenjük meg vajjal. Egy edénybe tegyünk vizet, forraljuk fel, a gombócokat pedig tegyük egy szitába, és a keletkező vízgőz felett gőzöljük őket egyenként 10 percig. A darált mákot keverjük össze porcukorral. A gombócokat tegyük mélytányérba, öntsük le a meleg vaníliasodóval és szórjuk meg a cukros mákkal.

Fotó: Getty Images

Ezt is szeretjük