Pho házilag: kedvenc vietnámi tésztalevesünk hajszálvékonyra szelt hátszínnel
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Vajpuha csirkemell tejfölös szószban: szaftos és omlós lesz a hús
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Levesfüggőségem nem csak, hogy romlik a kor előrehaladtával, de fertőző is. Már az egész család levesezni vágyik minden hétvégén, úgyhogy ideje volt itthon is elkészíteni a saját verziónkat.
Az erős, sűrű marhahúsleves fűszerektől, gyömbértől, csillagánizstól, fahéjtól illatos, benne csúszós rizstészta, marhahússzeletek és friss fűszerek vannak, és csepegtethetünk még rá lime-ot is, sőt, be is csípősözhetjük.
Ez a leves eredetileg reggeli, és bár ez a mi kultúránkban furcsa lehet, tényleg nincs jobb dolog ennél se reggel, se délben.
A hús, a csont és a lé
Sose kaptam még nagyobb bókot hentestől, mint mikor ehhez a vietnámi marhahúsleveshez összeválogattam az alapanyagokat, azt mondta, ez a leves a legtökéletesebb lesz, amit el tud képzelni, maga sem válogatta volna össze másképp. Azt nyilván nem tudta, hogy végül egészen másképp csináltam, mint ahogy ő készítette volna, és rizstésztával meg friss zöldekkel, csípősen, savanykásan ettük.
Ez tulajdonképpen nem is számít, csak a lé a fontos: hogy legyen benne csont, leveshús, valamint olyan hús is, amit levesbetétként lehet használni.
És a technológia: hagyni, hogy a csont szépen, lassan adja át az ízeit a lének. Érdemes tehát időt szánni a levesre, legalább egy nappal hamarabb feltenni, úgy lesz a legjobb. Ennek pedig az is nagy előnye, hogy aznap, mikor elkészül, már nem kell vele dolgozni, csak kifőzni a tésztát, és összeállítani az elemekből a levest.
Házi pho leves
Hozzávalók 6 adaghoz
Leves
- 1 kilogramm marhacsont
- 500 gramm marhaszegy
- 1 evőkanál só
- 3 evőkanál halszósz
- 50 gramm gyömbér
- 10 darab szegfűszeg
- 2 darab fahéjrúd
- 5 darab csillagánizs
- 1 fej vöröshagyma
- 1 fej fokhagyma
Betétek
- 500 gramm marhahátszín
- 1 csomag újhagyma
- ízlés szerint friss koriander/menta/bazsalikom
- 2 darab lime
- 500 gramm rizstészta
Elkészítés:
A csontot lábosba tesszük, és felöntjük hideg vízzel. Alacsony lángon kezdjük főzni, és otthagyjuk minimum 4-5 órát, de ha lehet, inkább egy éjszakán át.
Egy serpenyőt nagyon forróra hevítünk, félbe vágjuk a fokhagymafejet, a gyömbért és a hagymát, és szenesre pirítjuk őket a vágott oldalukkal lefelé. Ha színt kaptak, belesüllyesztjük őket a levesbe. A fűszereket is mind megpirítjuk a serpenyőben, majd őket is a leveshez adjuk, sózzuk, adunk hozzá halszószt, majd a szegyet is beletesszük. Alacsony lángon fűzzük további három órán keresztül, míg a hús meg nem puhul.
Ekkor óvatosan leszűrjük a levest. Tálaláskor előbb hajszálvékony szeleteket vágunk a nyers hátszínből, és szétosztjuk a tányérokban a főtt rizstésztával együtt. Erre merjük a tűzforró levest, majd ki-ki magának egészíti ki zöldfűszerrel, zöldcitrommal, újhagymával.
Fotók: Ács Bori/Sóbors