Sonkás, sajtos rakott tészta: húsvéti maradékból, sok sajttal a tetején
Ha még mindig maradt egy darab sonka húsvétról, jól jöhet a rakott tésztába.
A házi sajt csak friss tejből készülhet, pasztörizált vagy tartós tej nem alkalmas hozzá, mert azokban már nincsenek benne azok az élő kultúrák, melyek a sajt előállításához szükségesek.
A sajtkészítés komoly mesterség, tudás és megfelelő környezet szükséges hozzá, de ez nem jelenti azt, hogy az egyszerűbb változatát házilag ne lehetne összeállítani. A házi sajt jól kenhető, ízlés szerint variálható, a fantáziádra van bízva, milyen pluszízesítőkkel dobod fel. Szezonjában mehet bele medvehagyma, a tüzes ízek szerelmesei chilipaprikával próbálhatják ki, vagy bármi mással, ami szimpatikus. A házilag készült finomság pékáru mellé tökéletes, de salátákat is fel lehet vele dobni.
A tejet öntsük magas falú lábasba, forraljuk fel, majd vegyük le a tűzhelyről és keverjük hozzá az ecetet, utána keverjük meg és várjunk, amíg a tej szétválik savóra és túróra. Ezután pihentessük, míg langyosra hűl, majd adjuk hozzá a sót, keverjük el, egy szűrőkanál segítségével szedjük ki a sűrűjét. Ha szeretnénk, adjunk hozzá tetszőleges ízesítőket, vagy így simán dolgozzunk vele tovább.
A befűszerezett vagy natúr túrót szedjük tiszta vászonkendőre vagy konyharuhára, fogjuk össze és tegyük szűrőbe 1 órát, hogy kicsepegjen belőle a felesleges folyadék. Ezután óvatosan csomagoljuk ki, helyezzük szűrőbe, a szűrő alá tál is kerüljön, ebbe csepeghet a felesleges folyadék. Az így készült friss sajt tetejére tegyünk folpackot, majd így, ahogy van, tegyük hűtőbe 24 órára.
A letelt idő után a sajtot csomagoljuk ki és fogyasszuk el. Hűtőben, folpackba csomagolva egy hétig tárolható a finomság.
Fotó: Getty Images
@sobors.hu