Így készül a hagyományos töltött káposzta
Sokáig, cserébe jó sokáig eláll, és mindig finom
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A töltött káposzta tipikusan az az étel, amiből mindenkinek megvan a saját, Föld kihűlése óta követett, és jól bevált receptje, viszont, amikor másét megkóstoljuk, azt szintén nagyon finomnak találjuk. Na jó, a miénk kicsit jobb, de "itt van ebben az az érdekes buké vagy állag, azt hogy csináltad?"
Ílymódon, a tökéletes töltött káposzta egyrészt szükségszerűen elérhetetlen, hiszen mindig van feljebb, másrészt milliónyi háziasszony tapasztalatából áll össze. Olyan, mint egy jó népmese vagy népdal: van egy csomó változata, és mind jó.
Mi most egyfélét mutatunk be, más választásunk úgy sincs. Oké, van, aki a töltött káposztára karácsonyi ételként gondol, ami persze jogos, hiszen jó sokáig eláll, és ki akarna karácsonykor naponta főzni, másrészt viszont azt a hatalmas, töltött káposztás fazekat valahol tárolni és hűteni is kell. Na, ilyenkor jön jól, hogy kint az egész atmoszféra egy nagy hűtőszekrény karácsonykor. Ezen kívül azonban semmi más nem indokolja, hogy csak karácsonykor főzzünk töltött káposztát.
Jól jön ilyenkor is
Ha így teszünk, akkor ugyanis az év többi részében krónikus töltött káposzta hiányban szenvedünk. Pedig nyugodtan lehet főzni szeptemberben meg áprilisban is töltött káposztát, ugyanolyan hálás közönsége lesz, és ugyanúgy csak egyre jobb lesz az ötödik melegítéstől. Legfeljebb a felét rögtön lefagyasztjuk, jól jön az még később. Töltött káposztára fel!
Hagyományos töltött káposzta
Hozzávalók 4 adaghoz
- 1 kilogramm darált hús
- 20 dekagramm rizs (kerek)
- 2 darab fokhagyma
- 2 dekagramm só
- 1 teáskanál bors
- 2 teáskanál pirospaprika
- 1 kávéskanál őrölt kömény
- 2 darab tojás
- 15 darab savanyított káposztalevél
- 1.5 kilogramm aprókáposzta (vagyis savanyú káposzta)
- 2 darab hagyma
- 6 evőkanál olaj
- 2 evőkanál paprika
- 1 teáskanál köménymag, babérlevél, egész bors, fűszerpaprika
- 5 evőkanál liszt
- 6 evőkanál olaj
- 2 teáskanál pirospaprika
Elkészítés:
A töltelékhez a húst, a rizst, a zúzott fokhagymát, a sót, a borsot, a pirospaprikát, az őrölt köményt és a tojást alaposan összegyúrjuk.
A káposztalevelek vastag torzsarészét levágjuk. Beleteszünk egy adag tölteléket, behajtjuk az egyik oldalát, feltekerjük, a másik oldalt belenyomjuk a közepébe. Ezt ismételjük az összes levéllel, ha maradna ki a töltelékből, gömbölyítsünk belőle gombócot.
Az apró káposztát meg kell kóstolni! Ha nagyon sós, vagy savanyú, át kell mosnunk egy kis vízzel, majd jól ki kell nyomkodni, de van, aki édes káposztával készíti, úgy is nagyon finom.
Akkora fazekat válasszunk, amibe bőven bele fog férni a káposztánk! Az aljába öntünk nagyjából 1 dl olajat, erre jöhet két fej aprított hagyma és egy nagy csipet só. Üvegesre pároljuk a hagymát.
Levesszük a tűzről, rászórunk 2 evőkanál pirospaprikát, elkeverjük. (Ha néhány darabka füstölt húst is szeretnénk belecsempészni, azt most tegyük bele.)
A hagymára szedünk egy réteg apró káposztát, egy kevés köménymagot, egész borsot, babérlevelet és csöves pirospaprikát. Ezekre ültetjük a betöltött csomagocskákat.
Ezt addig ismételjük, ameddig el nem fogy minden. (Ha húsgombócot is teszünk hozzá, akkor az a felső rétegbe kerüljön.) Lezárjuk egy sor apró káposztával.
Felöntjük annyi vízzel, hogy bőven (nagyjából 10 centivel) ellepje. Közepes lángon 2-2,5 órán át főzzük.
(Ha előre készítjük, és fagyasztjuk, akkor a megfőtt káposztát hagyjuk kihűlni, majd fagyasszuk le. Fogyasztás előtt engedjük fel/melegítsük újra, és folytassuk a következő lépéstől.)
Elkészítjük a rántást: 5 evőkanál lisztet elkeverünk 6-7 evőkanálnyi olajjal, zsemleszínűre pirítjuk állandó keverés mellett. Félrehúzzuk a lángról, megszórjuk egy evőkanál pirospaprikával, 2-3 dl hideg vízzel felengedjük. Folyamatosan keverjük, nehogy csomós legyen. A káposzta levéből átszedünk bele egy keveset, elkeverjük, majd visszaöntjük a káposztára, felforraljuk, lezárjuk, és tálalhatjuk is tejföllel és puha belű kenyérrel.