Régimódi, foszlós kovászos kenyér otthon sütve: a héja ropogós, a belseje fantasztikusan puha
Te is süthetsz otthon igazi, régimódi kovászos kenyeret. Ha egyszer rákapsz, ezentúl mindig így készíted majd.
Ha nincs otthon kenyér, se péksüti, készíts lepénykenyeret, az egyik legjobb megoldás, gyorsan kész és nagyon finom. Bár kelt tésztáról van szó, csak 15 percet kell pihennie, utána indulhat is a sütés, ráadásul a serpenyőben 3 perc alatt megpirul.
Hogy igazán finom legyen a tésztája, joghurttal és petrezselyemmel kevertük ki, előbbitől puhább, utóbbitól pedig frissebb lett. Hogy ne száradjon ki, a kész lepénykenyereket takard le konyharuhával, míg sütöd a többit. Ha elkészültek, de nem fogy el mind, légmentesen zárható, simítózáras zacskóban tárold őket. Ha a levegőn hagyod, nagyon gyorsan kiszáradnak és megkeményednek, erre vigyázni kell.
A vizet, az élesztőt és a cukrot keverjük össze egy nagyobb tálban, tegyük félre 5-10 percre.
Amikor buborékos, habos a felszíne, keverjük bele a joghurtot, sót, olívaolajat. Mehet bele az összeaprított petrezselyem is.
Fokozatosan kezdjük el adagolni a lisztet, míg el nem kezd összeállni. Ekkor még nagyon ragacsos, ez nem baj.
Borítsuk a tésztát bőven lisztezett felületre, majd dagasszuk 4-5 percig, míg szépen összeáll egy gombóccá, felveszi még a lisztet. Akkor jó, ha lágy, de már nem ragacsos.
Szedjük szét a tésztát 10 egyenlő részre, fedjük le konyharuhával, hagyjuk pihenni 15 percig.
Forrósítsunk fel egy serpenyőt.
Vegyünk magunk elé egy tésztagombócot, nyújtsuk akkora körré, mint a serpenyőnk mérete. Kenjük le a tetejét olívaolajjal, majd azzal a felével lefelé tegyük a serpenyőbe. Süssük 1-1,5 percig. Közben a tetejét is kenjük le olajjal. Amikor az alja aranybarna, a teteje pedig hólyagos, fordítsuk meg, a másik felét is süssük ugyanennyi ideig. Járjunk el így a maradék tésztával is.
A kész laposkenyereket fedjük le tiszta konyharuhával, majd ha kihűltek, légmentesen zárható zacskóban tároljuk.
Fotó: Sági Zsófia/Sóbors
@sobors.hu