Omlós sült kacsacomb vörösboros szilvamártással - Sokáig fejlesztettük, de igen finom recept lett
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
"Hozd a hajszárítót, kacsát sütünk." - jelentette ki zavarba ejtő magabiztossággal párom, aki képes órákon át belemerülni egy szakácskönyvbe, na, és persze, a gondolataiba, hogy aztán a legmeglepőbb instrukciókkal isteni lakomát rittyentsen az asztalra. Azt viszont el nem tudtam képzelni, hogy lehet hajszárítóval kacsát sütni.
A kacsa a falumban, Mecséren hagyományosan búcsúkor, azaz a Magyarok Nagyasszonya ünnepét követő vasárnap - október második vasárnapján - mindig került az asztalra. Úgyhogy így, októberben különösen aktuális számomra a recept, noha nem igazán tudom elképzelni, hogy valaha bárki is hajszárítóval állt volna neki a combok előkészítésének. Túllépve az első megrökönyödésen mégis belevágtunk a több receptből összegyúrt varázslatnak, és nem bántuk meg: hamarosan tényleg mennyei vacsora lett belőle.
A kacsához jól illenek a gyümölcsök, így újhagymás szilvaszósszal tálaltuk, melynek ötletét egy kínai recept adta, ami viszont szinte kiáltott egy jófajta száraz vörösborért. Mi ehhez egy egri cuvée-t, Tóth Ferenc Várvédőjét választottuk, mert hisszük, hogy jót főzni csak jó borral lehet igazán. Nem beszélve arról, hogy néhány korty azért biztosan lecsúszik a nagy munka közben is, akkor pedig már adjuk meg a módját! De igazából bármilyen jó minőségű, száraz vörösbor tökéletes a célra.
Kakukkfüves sült kacsacomb vörösboros szilvamártással
Hozzávalók 3 adaghoz
- 3 darab kacsacomb
- 2 evőkanál kakukkfű
- 3 kávéskanál só
- 10 darab szilva
- 1 darab lila újhagyma
- 1 deciliter száraz vörösbor
- 1 teáskanál méz
- 50 mililiter olívaolaj
Elkészítés:
A csillogó kacsacombokat keresztben néhányszor bevágjuk egészen a húsig, jól besózzuk, majd forró olívaolajba dobjuk, és pár perc alatt minden oldalát megpirítjuk. Olajból egy kevés is elég, hiszen a kacsa hamar kidobja a saját zsírját, amin gyönyörűen pirul tovább. 2-3 perc után kivesszük az olajból, majd tepsire sorakoztatjuk a jól átsült combokat. Egész vagy mozsárban összetört kakukkfűvel bőségesen megszórjuk, bedörzsöljük. Irány a sütő, ahol további egy órát sütjük.
Amíg sül, közben akár el is készíthető a szilvaszósz. A lila újhagymát apró darabokra vágjuk, majd üvegesre pirítjuk a kacsa zsírjában. Ehhez egy maréknyi, körülbelül 10 darab apróra vágott szilvát adunk. 2-3 perc párolás után nyakon öntjük egy deciliter száraz vörösborral, majd ízlés szerint egy csipet sóval és kevés mézzel édesítjük a szószt. Ha a szósz összeforrt, készen is van, várjunk egy kicsit, amíg kihűl, majd mehet a turmixba, hogy szép selymes legyen.
A köret ízlés kérdése, remekül illik hozzá a burgonyapüré, de a röszti vagy a párolt lila káposzta is jó választás lehet.