Krémes, kapros tökfőzelék tejföllel dúsítva: imádni fogja a család
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Liszt nélkül még finomabb a tökfőzelék, sűrítheted saját magával, de egy kevés keményítővel is.
Kaporszezonban kötelező tökfőzeléket készíteni, a zsenge, illatos zöldfűszer minden ételt megkoronáz. Amennyire jól passzol a zöldségekhez, legyen szó akár tökről vagy újkrumpliról, annyira jól megy a húsokhoz is.
Én abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy nem kell a boltba rohannom kaporért, mamám veteményeskertje tele van a zsenge zöldfűszerrel, úgyhogy amikor hazahoztam egy nagy csokorral belőle, nem is volt kérdés, hogy mi lesz a sorsa.
A tökfőzeléket nem liszttel sűrítettem, egy kevés keményítőt adtam hozzá, de abból sem kell sok: hiszen éppen csak annyi leve lesz a főzeléknek, amennyit a tök enged magából a párolás során. Mi fehéren szeretjük a tökfőzeléket, így tejjel és tejföllel gazdagítottam, de aki szeretne, keverjen bele egy kevés fűszerpaprikát is. A savanykás ízhatást ecettel és citromlével is el lehet érni, de én utóbbit ajánlom, kevésbé markáns és ad hozzá egy plusz frissességet is.
Kapros tökfőzelék
Hozzávalók 4 személyre
- 1 kilogramm főzőtök
- 1 fej vöröshagyma
- 20 gramm vaj
- 1 evőkanál olaj
- 2 deciliter tejföl
- 1 deciliter tej
- 1 evőkanál keményítő
- ízlés szerint só
- 2 evőkanál citromlé
- 1 csokor kapor
Elkészítés:
A tököt hámozzuk meg, vágjuk félbe, kanalazzuk ki a magjait, majd gyaluljuk le. A hagymát pucoljuk meg, vágjuk finomra. A kaprot mossuk meg, aprítsuk össze.
A vajat és az olajat olvasszuk meg egy lábasban. Dobjuk rá a hagymát, 4-5 perc alatt dinszteljük üvegesre. Ekkor adjuk hozzá a tököt, forgassuk össze, majd sózzuk. Pároljuk nagyjából 15 percig, míg össze nem esik és puha nem lesz, közben vizet is enged ki magából.
Egy kis tálkában keverjük csomómentesre a tejfölt, a tejet és a keményítőt, ha kész, folyamatos kevergetés mellett öntsük a tökhöz. Újraforrásig főzzük.
Ekkor kóstoljuk meg, ízesítsük sóval még, ha szükséges, majd adjuk hozzá a citromlevet és keverjük bele a kaprot. Várjuk meg, míg újra felforr, főzzük 1-2 percig, majd kapcsoljuk le alatta a lángot.
Fotó: Sági Zsófia/Sóbors