Klasszikus karácsonyi kedvenc: omlós, lekváros linzer a nagyi régi receptje alapján
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Vajpuha csirkemell tejfölös szószban: szaftos és omlós lesz a hús
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Látványos aprósütemény, amiről a neve alapján azt gondolnánk, osztrák finomság, pedig nem: a bájos sütemény a hazai cukrászvilág büszkesége, amit mindig nagy örömmel nassolnak az édesszájúak.
A sütemény a gyengém, gond nélkül elélnék az édes finomságokon. Szeretem a magyar desszerteket, szerintem semmi sem veheti fel velük a versenyt. Olyan sokszor halljuk, milyen finom a tiramisu, az olaszok kávés desszertje, vagy a macaron, a francia csoda, amelyek tényleg isteniek, de hazánk cukrásztermékeiről se feledkezzünk meg. Van nekünk roppanós tetejű dobos tortánk, csupa csoki Rigó Jancsink, illetve - a cikk főszereplője - baracklekvárral töltött linzerkarikánk.
Nem osztrák a linzer
A porcukorral meghintett, legtöbbször virágformára kiszaggatott aprósütemény sokunk nagy kedvence. Ez az omlós tésztájú édesség hazánk legrégebbi cukrászdájában, a Ruszwurmban született. A nagy múltú cukrászda még ma is üzemel a Budai Várban, a Szentháromság utcában. A sokat megélt falak között igazi élmény vár ránk, mennyei sütemények, de az épület berendezése és hangulata is a régi időket idézi, mindenképp érdemes ellátogatni ide, átadni magunkat az édes élvezeteknek, kicsit megpihenni és megízlelni a régmúlt időket.
A mamám karácsony közeledtével mindig sütési lázban égett, a linzer decemberben többször is az asztalra került. Mama linzerje attól volt különleges, hogy vaj helyett zsírt tett a tésztába és mindig házi készítésű baracklekvárral töltötte meg.
Az én változatomban a zsírt vajra cseréltem, és kevesebb cukorral készítem, a lekvár úgyis elég édes. Míg ma gyakran tesznek a tésztába reszelt citrom- vagy narancshéjat, én kihagyom belőle. Amit viszont nem szabad kihagyni, az a tészta pihentetési ideje, 1-2 óra folpackba csomagolva a hűtőben. A linzer másnap a legfinomabb, tároljuk fedett, mutatós dobozban.
Karácsonyi linzer
Hozzávalók 10 személyre
- 60 dekagramm finomliszt
- 40 dekagramm vaj
- 10 dekagramm porcukor
- 2 darab tojássárgája
- 1 darab vaníliás cukor
- 1 tasak sütőpor
- 1 csipet só
- 1 üveg baracklekvár
Elkészítés:
A lisztet tálba öntjük, hozzáadagoljuk a porcukrot, vaníliás cukrot, sütőport és az 1 csipet sót, alaposan elkeverjük a száraz hozzávalókat, majd a hideg vajat elmorzsoljuk a lisztes keverékben.
A tojássárgája is a keverékbe kerül, addig gyúrjuk a tésztát, míg egynemű nem lesz. Az összeállt tésztát alufóliába csomagoljuk, és 1-2 órára hűtőbe tesszük pihenni.
Enyhén lisztezett nyújtódeszkán kinyújtjuk a tésztát fél centiméteres vastagságúra, majd tetszőleges formával kiszúrjuk. A formára szaggatott tészták sütőpapírral bélelt tepsire kerülnek, 180 fokos előmelegített sütőben 10-12 perc alatt készülnek el.
A megsült linzereket tetszőleges lekvárral kenjük, porcukorral meghintve tálaljuk.
Fotó: Getty Images