Karácsonyi húsleves marhahússal és sok-sok zöldséggel
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A húsleves nem hiányozhat az ünnepi asztalról, főleg, ha erről a felturbózott marhahúslevesről van szó. Könnyedén fel lehet dobni az alapreceptet, ha másfajta húst használunk, több zöldséget teszünk bele vagy a fűszerezésen variálunk picit.
Az én verzióm marhahúsból és nagyon-nagyon sok zöldségből készült, ami bár sokáig fő, részünkről nem igényel sok energiát. A fűszerezése is kicsit különlegesebb az átlagosnál, kerül bele egy kis gyömbér, hogy belecsempésszük a karácsony ízeit a levesbe.
Lehet, hogy nem mindenhol megszokott, de én a húslevesbe pár szem krumplit is bele szoktam főzni, és azt hiszem, ezt a többiek is értékelik, ugyanis a családban mindig azért megy a harc, hogy ki kaparintsa meg az utolsó darab krumplit. Ennek megfelelően szerepel a burgonya a hozzávalók között, szerintem nem érdemes kihagyni.
A húsleves főzési ideje változó lehet, a hústól függ, nem mindegy, hogy egész darabokban tesszük a marhahúst a levesbe vagy összekockázzuk. Alacsony lángon, gyöngyözve, lefedve főzzük a levest, ne kapkodjuk el a folyamatokat, álljunk neki időben, az se baj, ha egy nappal korábban, másnapra még finomabb lesz. Bármilyen levestésztát kifőzhetünk mellé, és az erősről se feledkezzünk meg, biztosan szükség lesz egy kis darált pirospaprikára az ünnepi asztalon.
Karácsonyi marhahúsleves
Hozzávalók 10 adaghoz
- 2 kilogramm marhahús
- 6 darab sárgarépa
- 3 darab fehérrépa
- 2 darab zeller
- 2 darab karalábé
- 2 darab vöröshagyma
- 3 darab krumpli
- 5 gerezd fokhagyma
- 2 darab babérlevél
- ízlés szerint só&bors
- 1 csomag petrezselyem
- opcionális cseresznyepaprika
- 1 teáskanál gyömbér (reszelt)
Elkészítés:
Tisztítsuk meg a zöldségeket, pucoljuk meg őket, vágjuk őket tetszőleges méretűre, a hagymák és a csokor petrezselyem maradhatnak egyben.
Egy óra főzés után szedjük le a habot a levesről, sózzuk, tegyünk bele egész borsot, babérlevelet, adjuk hozzá a fokhagymát. Mehetnek bele a zöldségek is: hagyma, fehérrépa, zeller, karalábé és a reszelt gyömbér, fél órával később a répa, cseresznyepaprika és a krumpli is. Fedjük le az edényt, alacsony lángon főzzük másfél-két órát, attól függően, hogy a husi milyen tempóban puhul meg.
A főzés vége előtt 15 perccel dobjuk bele a csokor petrezselymet is, kóstoljuk meg, ha szükséges, sózzuk-borsozzuk. Ha a hús és a zöldségek is puhák, készen van a levesünk, forrón, levestésztával tálaljuk.
Fotó: Shutterstock