Selymes, joghurtos karalábéfőzelék medvehagymával - Tavaszi kedvencek találkozója
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A karalábé tavasszal kötelező. Finom, egészséges, remekül felhasználható alapanyag. Megtölthetjük, készíthetünk belőle levest vagy éppenséggel főzeléket.
Alább erre kerítünk sort. Ez a főzelék az egyik legnagyobb tavaszi kedvencem. Gyakran készítem ilyenkor, mikor már friss, zsenge a karalábé.
A göcsörtös téli karalábé lutri, sokszor fás, kemény, mire megpucoljuk, nem marad belőle semmi.Többször próbálkoztam már vele, mindhiába, abból ilyet nem lehet készíteni. Az igazat megvallva nem is nagyon tudom, mi másra lehet felhasználni a kis fás gumókat, azon kívül, hogy belefőzzük a levesbe vagy az alaplébe.
A zsenge karalábé
De mindegy is, hiszen most itt a tavasz, puha a karalábé, és nem kell tőle tartani. A levelét, sőt még a héját sem szabad kidobni. Rögtönözhetünk belőlük egy jó kis alaplevet, és azzal önthetjük fel a főzeléket.
Alaplé
A saját alkatrészekből főtt alaplé készítése pofonegyszerű. Tegyük a megmosott leveleket és a héjakat annyi vízbe, amennyi ellepi, majd főzzük nagyjából 10 percig. Ekkor szűrjük le, használható is.
Ami a habarást illeti, szabad a vásár. Én kecskejoghurtot szoktam használni, mert kedvelem a jellegzetes, fanyar ízét. De hagyományos tehéntejből készült joghurttal, tejföllel is kiváló. A kalandosabb kedvűek, laktózérzékenyek, illetve akik nem fogyasztanak tejterméket, akár kókuszjoghurttal is készíthetik
Karalábéfőzelék medvehagymával
Hozzávalók 3 adaghoz
- 3 darab karalábé
- 4 darab újhagyma
- 2 evőkanál olívaolaj (főzéshez való)
- 500 milliliter alaplé vagy víz
- ízlés szerint só
- 3 deciliter joghurt vagy tejföl vagy kókusztej
- 2 evőkanál tönkölybúza fehérliszt
- 1 darab citrom reszelt héja
- 1 kávéskanál citromlé
- 1 marék medvehagyma
Elkészítés:
Az újhagymát felkarikázzuk, kevés olívaolajon megfuttatjuk, hozzáadjuk a karalábét, átforgatjuk, néhány percig fedő alatt pároljuk. Felöntjük alaplével, sózzuk és ízlés szerint roppanósra vagy puhára főzzük.
A joghurtot - én kecskejoghurtot használtam -, a tejfölt vagy a kókusztejet a liszttel, néhány kanál meleg alaplével csomómentesre keverjük. A főzelékhez öntjük, és kevergetve besűrítjük azt. Egy citrom reszelt héjával és néhány csepp citromlével ízesítjük.
A medvehagymát megmossuk, a szárát lecsípjük, apróra daraboljuk, és a főzelékhez adjuk. Kóstoljuk meg, és ha kell még, sózzuk.
Fotó: Pataki-SzabóFruzsi/Sóbors