Réteges mézes torta orosz recept alapján: tejszínhab kerül az omlós lapok közé
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Ez a mutatós, réteges, mézes sütemény bármilyen ünnepi asztalon megállja a helyét, de egy ráérősebb hétvégén is érdemes megsütni.
Ha szereted a marlenkát, a medovikot is imádni fogod, hiszen szinte azonos a kettő, csak míg előbbi örmény sütemény, utóbbi orosz eredetű. A tésztájuk szinte ugyanúgy készül, csak a krémben van különbség: míg a marlenka általában sűrített tejjel és vajjal van megtöltve, addig az orosz medovikban a tejföl és a tejszín dominál.
A mézes lapok kezdetben még ropogósak és törékenyek, ezért kell őket bőven megkenni a tejfölös krémmel, ahogy magukba szívják az édes tejszínhabot, teljesen megpuhulnak. A porcukrot ízlés szerint adagold a krémhez, mivel a tejföl picit fanyar, nem érdemes kispórolni belőle.
Hidd el, amennyire mutatós a réteges torta, annyira egyszerű elkészíteni, bár rá kell szánni az időt, biztosan sikerülni fog, és nagyon hálás lesz érte a család és a barátok.
Medovik
Hozzávalók 12 szelethez
Tészta:
- 4 evőkanál méz
- 150 gramm cukor
- 30 gramm vaj
- 3 db tojás
- 1 tk szódabikarbóna
- 420 g liszt
Krém:
- 250 ml habtejszín
- 900 g tejföl
- 200 g porcukor
Elkészítés:
Tészta:
A cukrot, a mézet és a vajat tegyük egy kis lábasba. Alacsony lángon melegítsük őket össze, míg a vaj és a cukor el nem olvad teljesen. Ha kész, húzzuk le a tűzről.
A tojásokat verjük fel villa segítségével, majd keverjünk hozzájuk egy keveset a forró cukros vajból. Csurgassuk a tojásos keveréket a többi cukros-mézes vajba, közben folyamatosan kevergessük, nehogy kicsapódjon a tojás.
Keverjük bele a szódabikarbónát, majd kisebb adagokban az átszitált lisztet is. Akkor jó, ha a tészta szépen összeáll, nem ragad a kezünkhöz.
Osszuk a tésztát 8 részre.
Tegyük az első darabot lisztezett felületre, majd nyújtsuk 23 centiméter átmérőjű körré. Ha nem sikerül tökéletes körré nyújtani, tegyünk rá egy 23 centi átmérőjű tányért vagy tortaformát, úgy vágjuk körbe. A felesleges, túllogó részeket tegyük félre, később még használni fogjuk. Járjunk el így a másik 7 darabbal is.
Egy sütőlapot béleljünk ki sütőpapírral, majd tegyünk rá 2 tésztakört. Toljuk őket 180 fokra előmelegített sütőbe, süssük 4-5 percig, míg aranyszínűek nem lesznek. Süssük meg a többi lapot is. Hagyjuk őket kihűlni.
A tésztadarabokat, amik túllógtak, szintén tegyük a tepsire, süssük meg. Ha kihűlt és megszilárdult a tészta, aprítógéppel őröljük porrá.
Krém:
A habtejszínt verjük kemény habbá.
A tejfölt keverjük krémesre a porcukorral. Forgassuk bele a tejszínhabot is, majd tegyük a krémet hűtőbe a felhasználásáig.
Összeállítás:
Osszuk a krémet 9 részre, a torta oldalára is jutnia kell.
Vegyünk magunk elé egy mézes lapot. Kenjünk rá egy rész krémet úgy, hogy mindenhol befedje, majd tegyük rá a következő lapot. Picit nyomjuk rá, de csak óvatosan, nehogy eltörjön. Ezt a lapot is kenjük meg, majd jöhet rá az újabb tészta, ezt addig ismételjük, míg el nem fogynak a lapok. Az utolsó lap tetejét is kenjük le krémmel, a maradékkal pedig fedjük be a torta oldalát.
Szórjuk meg a tetejét és az oldalát a félretett mézes morzsával, majd tegyük hűtőbe tálalásig.
Fotó: Getty Images