Klasszikus meggyes piskóta: a legnagyobb gyerekkori kedvenc
Cikkek
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Fűszeres csirkemellcsíkok zöldséggel keverve: kiadós és finom
Ropogós
Puha, ragacsos mézeskalácsos brownie: a fűszerektől illatos
Fűszeres vörösáfonya-szósz: a karácsonyi sültek mellé kötelező
Karácsonyi csokis pöfeteg: álompuha süti a csokirajongóknak
Narancsos mázzal sült, omlós sonka: az ünnepi asztal éke lesz
Remegős, almás sajttorta karamellel: a nagy kedvenc téli kiadása
Szerintem piskótát sütni nagyon nehéz. Biztosan azért, mert lelke van. Arra gondolok, hogy ez az amúgy egyszerűnek tűnő recept olyan sok mindenen elcsúszhat, hogy ennek csak a piskóta lelke lehet az oka.
Bármilyen egyszerűnek tűnik, nem elég, ha csak összekeverem a hozzávalókat, majd beteszem a sütőbe. Az egyik sarkalatos pont, hogy a piskóta kellőképpen felemelkedik-e. Egyik nap a kolléganőm megkérdezte, hogy szerintem van-e összefüggés a tojás frissessége és a piskóta felemelkedése között. Bevallom őszintén, fogalmam sem volt, de én nem hiszem, hogy ezen múlna.
Hideg tojással készítsük
Azon viszont igen, hogy mindig hideg tojásokkal dolgozzunk. A tojássárgáját a cukorral fehéredésig kell felverni, a fehérjét pedig egy csipet sóval kemény habbá. Ügyeljünk arra is, hogyha már egy csepp sárgája kerül a fehérjébe, elronthatja azt.
A technika
A lisztet nem véletlenül kell szitálni: így levegősebb lesz a tésztánk. A tésztát alulról felfele, félkörívben, óvatosan forgassuk össze, így nem törik össze. Előmelegített sütőbe tegyük, alsó-felső sütésre, semmiképpen ne légkeverésre. A sütő ajtaját tilos nyitogatni. Ha megsült a tészta - tűpróbával ellenőrizhető -, akkor a kinyitott sütőben fél órát pihentessük, mielőtt felszeletelnénk.
Ez a piskóta a gyerekkorom egyik kedvence. Egyszerű piskóta, benne sok-sok meggyel, édes és savanyú egyszerre. A meggy ugyan nyáron terem, de nekem mindig van pár adag az előző évi termésből a fagyasztómban, abból is tökéletes.
Meggyes piskóta
Hozzávalók 4 adaghoz
- 6 darab tojás (szétválasztva)
- 6 evőkanál cukor
- 6 evőkanál liszt
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1 csomag sütőpor
- 1 csipet só
- 30 dekagramm magozott meggy
Elkészítés:
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra.
A lisztet szitáljuk egy tálba, és keverjük hozzá a sütőport. A tojássárgáját óvatosan keverjük a fehérjéhez, és szórjuk rá a lisztes keveréket. Óvatosan forgassuk össze, majd öntsük egy sütőpapírral kibélelt sütőformába, szórjuk bele a kimagozott meggyet. Tűpróbáig süssük.
Fotó: Horváth Júlia/Sóbors