Pihe-puha kifli kefirrel a tésztájában - Egy tepsi nem elég belőle
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Vajpuha csirkemell tejfölös szószban: szaftos és omlós lesz a hús
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Egészen puha ez a kifli, amit magában is ehetsz, de egy tartalmas leves vagy pörkölt mellé is kiválóan illik.
Kelt tésztával mindig öröm dolgozni, még akkor is, ha kicsit macerásabb, de a dagasztás, a kelesztés és az illatok biztosan kárpótolnak. A házilag készített péksüteménynél pedig kevés finomabb létezik.
Ezek a kis kiflik egy ismerősöm receptes könyvéből kerültek elő, ő "pekeskiflinek" hívja őket, az eredetét nem firtattam, de az íze annyira tökéletes, hogy muszáj volt megsütnöm. A tésztája kefirtől puha, és annyira nagy sikere lett, hogy a lányomra rá kellett szólni, hogy ne egye meg a fél tepsivel.
Ha nem akarsz állandóan boltba járkálni, akkor készíthetsz ilyen ropogós, tejes kifliket is, amelyek még a fagyasztást is jól bírják, és amikor előveszed őket, a felengedés után ugyanolyanok lesznek, mint frissen. Ha pedig nincs időd keleszteni, akkor készítsd el ezt a sajtos kiflit, a tészta a sütőben fog megkelni, a sajttól pedig még puhább lesz.
Puha kifli
Hozzávalók 32 darabhoz
Tészta:
- 700 gramm liszt
- 25 gramm élesztő
- 100 milliliter tej
- 1 kávéskanál cukor
- 450 gramm kefir
- 100 milliliter olaj
- 1 evőkanál só
- 1 darab tojás
Kenés:
- 100 gramm vaj
- 1 darab tojás
- 1 kávéskanál só
- szóráshoz szezámmag, lenmag
Elkészítés:
Az élesztőt morzsoljuk bele a langyos, cukros tejbe, és várjunk 10 percet, amíg felfut. A lisztet szórjuk egy nagyobb tálba, tegyük hozzá a sót, öntsük hozzá az olajat és apránként adagoljuk hozzá a kefirt. Kezdjük el gyúrni, közben üssük bele a tojást, a végén pedig a felfutott élesztőt. Addig dagasszuk, amíg ruganyos tésztát nem kapunk. Takarjuk le, kelesszük meleg helyen 40 percet.
A vajat olvasszuk meg, keverjünk hozzá egy kiskanál sót.
Amikor megkelt a tészta, egy lisztezett deszkán osszuk 8 felé. Nyújtsunk ki fél centiméter vastag körre két cipót. Az egyik kört kenjük meg olvasztott vajjal, majd borítsuk rá a másik kört. Vágjuk 8 cikkelyre a tésztát, majd a szélesebbik felétől indulva tekerjük fel. Ugyanígy járjunk el a többi tésztával is. Sorakoztassuk fel a kifliket egy sütőpapírral letakart tepsin, hagyjuk még 10 percig kelni őket.
Közben egy tojást kicsit verjünk fel, kenjük meg a kifliket és szórjunk rájuk szezámmagot vagy lenmagot. Durva szemű sóval vagy sajttal is finom lesz.
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra. Süssük a kifliket 15-20 percig. Figyeljük, amikor szépen megpirultak, készen is vannak.
Fotó: Szász Eszter / Sóbors