Rakott köles fűszeres paradicsommal, ropogósra sült padlizsánnal
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Hihetetlen mennyi íz és textúra van ebben az egyszerű ételben. Sűrűre főtt köles, ropogós padlizsánszeletek, krémes, fűszeres paradicsomszósz, a tetejére sült morzsás parmezánréteg. Gyors és egyszerű, mégis finom és laktató fogás.
Nagy kedvencem mostanában a köles, már valószínűleg ezerféleképpen méltattam remek ízét, változatos felhasználhatóságát, páratlan egészségügyi hatásait. Tény és való, hogy a köles egy szuper alapanyag, ami remekül illeszthető a tavaszi étrendbe.
Sűrűre kell főzni a kölest
Ebben a receptben az a lényeg, hogy jó sűrűre, kásaállagúra főzzük. Másképpen nem készíthető jó rakott köles. Ha túlságosan pergősre fő a gabona, akkor nem tudjuk majd kiemelni a sütőedényből a szép szeleteket, hanem az egész összetöpped, és bár az íze ugyanolyan pompás lesz, a látvány már nem lesz az igazi.
A padlizsán előkészítése
A padlizsánnal is van egy kis munka, de tényleg nem sok. Elő kell sütni. Illetve, ha a padlizsánunk már jó érett, kicsit öreg, akkor érdemes besózni, hogy kiizzadja a keserű levét. A besózott padlizsánszeleteknek fél óra is elég, de jobb egy egész órán át pihentetni így. Az idő elteltével öblítsük át, alaposan nyomkodjuk ki, a vizet itassuk fel papírtörlővel. Az így előkészített padlizsánokat kevés olajjal süssük meg a sütőben.
Fűszerezésben szabad a pálya
A paradicsomszósszal kapcsolatban csak annyit, hogy az alábbi fűszerezés mindössze ajánlás. Én imádom a petrezselymet, és ezért amibe lehet, belepakolom. Ezen kívül csak oregánó és egy kevés fokhagyma kerül a szószba. Természetesen, ha valaki jobban szeret más fűszereket, ne adj isten a piacon elcsípett egy hatalmas csokor gyönyörű bazsalikomot, akkor azzal is készítheti, vagy bármivel, amit szeret, ami passzol a paradicsomhoz.
Rakott köles padlizsánnal, paradicsommal
Hozzávalók 4 adaghoz
padlizsán
- 2 darab padlizsán
- 2 evőkanál olívaolaj
köles
- 200 gramm köles
- 1 fej hagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 evőkanál olívaolaj
- 5 deciliter zöldségalaplé
paradicsomszósz
- 2 doboz darabolt paradicsom
- 1 fej hagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 kávéskanál só és bors
- 1 kávéskanál oregánó
- 1 marék petrezselyem
egyéb
- 50 gramm zsemlemorzsa
- 50 gramm reszelt parmezán
Elkészítés:
A sütőt előmelegítjük 190-200 fokra.
A padlizsánokat megmossuk és hosszában felszeleteljük. Ha kell, besózzuk. Egy sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük, egy kevés olajjal meglocsoljuk, és nagyjából 20 perc alatt készre sütjük, egyszer megfordítjuk a szeleteket sütés közben.
A hagymát és a fokhagymát apróra daraboljuk. Kevés olajon megpároljuk. Hozzáadjuk a megmosott, lecsöpögtetett kölest. Egy-két percig kevergetve pirítjuk, majd felöntjük alaplével. Az alaplé függvényében sózzuk. Felforraljuk, majd mérsékeljük alatta a lángot, és fedő alatt nagyjából 20 perc alatt készre főzzük.
A maradék fokhagymát és hagymát apróra daraboljuk. Egy kevés olajat hevítünk, hozzáadjuk a hagymákat és megdinszteljük. Hozzáadjuk a konzerv darabolt paradicsomot, alaposan átkeverjük. Sózzuk, borsozzuk, egy csipet cukrot is adunk hozzá. Oregánóval ízesítjük. Összefőzzük. Végül megmosott, lecsepegtetett, apróra darabolt petrezselymet adunk hozzá.
Egy jénait kikenünk egy kevés zsiradékkal. Alulra fektetjük a padlizsánszeletek felét. A padlizsánra jöhet a paradicsomszósz fele. Majd egy újabb padlizsánsor következik. Erre fektetjük a kölest, majd az egészet beborítjuk a maradék paradicsomszósszal. Végezetül megszórjuk kenyérmorzsával és reszelt parmezánnal. A még meleg sütőbe toljuk és nagyjából 20 perc alatt készre sütjük. Friss salátával tálaljuk.
Fotó: Pataki-SzabóFruzsi/Sóbors