Sajtburger házilag: omlós, szezámmagos buci, szaftos húspogácsa
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Nagy kedvencem a hamburger. Már akkor nagyon szerettem, amikor még nem volt - kis túlzással - szinte minden sarkon hamburgerező.
Tinédzser koromban még az akkori Moszkva téri - most már Széll Kálmán, de sosem fogom megszokni -hamburgeresnél vettünk teljesen ellenőrizhetetlen eredetű hamburgert, amely a buliból hazafelé életmentő volt. Valahogy sosem lett tőle semmi bajunk, de az biztos, hogy finoman szólva sem a legjobb minőségű alapanyagokból készült.
Hamburgertípusok
Van a "mekis" hamburger, amit sokan imádnak, sokan a pokolra kívánnak, de az biztos, hogy rajongótábora van, bár hozzá kell tenni, hogy a marhapogácsa csak húsból készül, inkább a körítéssel van a probléma. Van egyre több kézműves és egyéb jelzőkkel ellátott hamburgerező, ezek már a magasabb színvonalat képviselik, érdemes őket kipróbálni - de természetesen a legjobb az otthon készített.
Gyerekekkel is jó közös program
Nagyon jó program otthon összeállítani a hamburgert, mert tényleg nem nagy ördöngösség. A hamburger- és a pizzakészítés gyerekekkel is jó móka, mert a folyamatokba be tudnak segíteni, a nagyobbak összeállítják a húspogácsát, a kisebbek pedig összepakolják a hamburgert. Érdemes a bucit is otthon készíteni, úgy lesz igazán finom a burgerünk.
Házi sajtburger
Hozzávalók 6 adaghoz
hamburgerbuci
- 400 gramm liszt
- 1 deciliter tej
- ízlés szerint só
- 15 gramm élesztő
- 1.5 evőkanál cukor
- 1 darab tojás
- 0.5 deciliter joghurt
- 0.5 deciliter olaj
- ízlés szerint szezámmag
- 1 darab tojássárgája (megkenni)
húspogácsa
- 500 gramm darált marhahús
- ízlés szerint só
- ízlés szerint bors
hamburger
- ízlés szerint ketchup
- 6 darab salátalevél
- ízlés szerint majonéz
- 6 szelet sajt
- 6 szelet Paradicsomkarika
Elkészítés:
A zsemlékhez keverjük bele a cukrot egy deciliter tejbe, és morzsoljuk bele az élesztőt. A lisztet keverjük össze a sóval. A joghurtot, az olajat és a tojást is keverjük össze, és öntsük hozzá az élesztős tejet. Az egészet keverjük a liszthez, gyúrjuk jól össze. 40 percig hagyjuk kelni.
Melegítsük elő a sütőt 170 fokra.
Osszuk egyenlő részekre a tésztát, és formáljunk belőle zsemléket. Tegyük sütőpapírral bélelt tepsire, és hagyjuk még 10 percig kelni. Kenjük meg tojássárgájával, és szórjunk a tetejére szezámmagot. Körülbelül 20 percig süssük.
A húspogácsához a darált húst osszuk annyi részre, ahány zsemlénk van, sózzuk, borsozzuk, és formáljunk belőle pogácsát. Kevés olajon pirítsuk meg mindkét oldalát, majd vegyük feljebb a lángot, és pirítsuk meg még jobban. Amíg még meleg a hús, tegyük rá a sajtot, hogy jól ráolvadjon.
A zsemléket vágjuk kétfelé, tegyünk bele ízlés szerint salátalevelet, tegyük rá a húspogácsát, majd ízlés szerint paradicsomkarikát, ketchupot, majonézt, végül a buci tetejét.
Fotó: Getty Images