Mitől lesz tényleg omlós a sajtos rúd? Nem margarintól, az biztos
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Lehetnek a zsúrasztalon csillivilli színes-díszes tortácskák vagy pecsételt csodakekszek: a büféasztalok legnagyobb sztárja mindig a sajtos rúd. De csak akkor, ha nagyon sajtos és tökéletesen omlós.
A margarinízű, porladóan száraz állagú szörnyedelmek nem tartoznak ebbe a kategóriába. Ahogy a legegyszerűbb dolgok általában, a sajtos rúd is attól lesz finom, ha igazán törődünk vele. A törődés pedig ott kezdődik, hogy nagyon jó alapanyagokkal készül. Nekem a legjobban az a trükk vált be, hogy nem simán csak vajjal készítem, hanem vaj és zsír keverékével. A zsír egészen másképp varázsolja omlóssá a tésztát, a maximális szintre emeli, minden kihoz belőle, amit lehet, csodálatos lesz tőle.
A másik fontos trükk, hogy nem csak kívülről sajtos ez a rúd, hanem belül is rengeteg sajt van a tésztájában. Ebből sem érdemes silány minőséget választani, ha jót akarunk, a legjobb kerüljön bele - az sem baj, ha többféle. A mostani adag cheddarral készült, ez egy nagyon jó, középszáraz, sós sajt, pont illik a rúdhoz. Nagy előnye ennek a süteménynek, hogy a tésztáját előre be lehet gyúrni, akár egy napig is elvan a hűtőben, sőt: jót is tesz neki, ha áll, összeérnek benne az ízek. A sütés pedig már csak félórás művelet.
Sajtos rúd
Hozzávalók 12 adaghoz
- 125 gramm vaj
- 125 gramm zsír
- 150 gramm reszelt sajt
- 1 evőkanál só
- 500 gramm liszt
- 2 deciliter tejföl
- 2 darab tojás
- ízlés szerint reszelt sajt (a tetejére)
Elkészítés:
A zsírt és a vajat pici darabokra vagdossuk vagy tépkedjük és a tálba tesszük. Hozzá adjuk a lisztet, és elmorzsoljuk úgy, hogy zsemlemorzsa jellegű állagot kapjunk. Hozzáadjuk a reszelt sajtot, a sót, elkeverjük, végül a tojást és a tejfölt is beletesszük, és tésztává gyúrjuk. Alaposan becsomagoljuk, és hideg helyen pihentetjük legalább három órát, de inkább egy éjszakát. Amikor sütni készülünk, előmelegítjük a sütőt 220 fokosra. Kivesszük a hűtőből a tésztát, hagyjuk kicsit felengedni, majd ujjnyi vastag téglalappá nyújtjuk. Egyenletesen lekenjük a felvert tojással, megszórjuk reszelt sajttal, majd egy éles késsel vagy pizzavágóval minél vékonyabb szeleteket vágunk belőle. Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, és a forró sütőben kb 15 perc alatt megsütjük.
Fotók: Ács Bori/Só&Bors