Fahéjas sárgabarackkal töltött gombóc házi zsemlemorzsába forgatva

Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Gyerekkoromban nagy szilvásgombóc-rajongó voltam. Bár a szilvát nem szerettem benne, a levét igen, ami jól átitatta a gombócot. 

Mindig azt hittem, hogy a gombóc egy bonyolult étel, hiszen meg kell gyúrni, megtölteni, kifőzni, közben pedig semmivel sem időigényesebb, mint egy piskóta. És még csak nem is kell különleges alapanyagokat vásárolni hozzá. 

Muszáj kipróbálni

Számomra nagyon sokáig kizárólag a szilvás létezett, de bármilyen csonthéjas gyümölccsel, így sárgabarackkal is meg lehet tölteni. A sárgabarackos változatot kóstolva még egy megrögzött szilvásgombóc-imádó is elbizonytalanodik. Viszont mindenképpen jó érett barackokat válasszunk, aminek a levét majd jól beissza a gombóc. 

Van egy jó ismerősöm, aki rendszeresen posztol isteni, saját készítésű, ráadásul egészségtudatos és diétás ételeket. Egyik nap egy adag gyönyörű sárgabarackos gombóc fotóját tette ki, amelyet ugyan teljes kiőrlésű zsemlemorzsába forgatott, ennek ellenére a legkevésbé sem volt diétásnak nevezhető. A fotó olyan népszerű lett, hogy muszáj volt gombócot főznöm nekem is, ami a saját készítésű zsemlemorzsától lett még finomabb. 

Sárgabarackos gombóc

barackos gombóc recept

Hozzávalók 4 adaghoz

  • 1 kilogramm krumpli
  • 400 gramm liszt
  • 1 darab tojás
  • 1 evőkanál zsír vagy vaj
  • 1 csipet
  • 500 gramm sárgabarack
  • 1 teáskanál fahéj (őrölt)
  • 1 evőkanál porcukor
  • 100 gramm zsemlemorzsa
  • 1 evőkanál vaj
Recept idők

Elkészítés:

A krumplit főzzük meg héjában, törjük át krumplinyomóval, hagyjuk kihűlni. A kihűlt krumplihoz keverjük hozzá a tojást, a zsírt, a lisztet és a sót. Jól gyúrjuk össze, tegyük egy lisztezett deszkára, szórjuk meg liszttel. Nyújtsuk ki fél centiméter vastagra, de közben folyamatosan lisztezzük a deszkát és a tésztát is, nehogy leragadjon.

Tegyünk fel forrni vizet. A barackokat magozzuk ki, a magok helyére tegyünk egy kis fahéjas porcukrot. A tésztát vágjuk egyforma négyzetekre, tegyünk a közepükbe egy barackot, és gyúrjunk belőlük gombócokat.

Egy serpenyőben olvasszuk meg a zsírt vagy a vajat, szórjuk rá a zsemlemorzsát, és folyamatosan kevergetve, alacsony lángon pirítsuk aranybarnára. A morzsával vigyázni kell, mert nagyon hamar odaég.

Ha a víz szinte már forr, tegyük bele a gombócokat, és addig főzzük, míg feljönnek a víz tetejére. Ekkor még hagyjuk pár percig főni, majd óvatosan szedjük ki szűrőkanállal, és forgassuk bele a morzsába.

Fotó: Getty Images 

Ezt is szeretjük