Gazdag, sűrű gulyásleves sok-sok hússal: ezután tényleg nem hiányzik a második fogás
A sok-sok hússal és zöldséggel főtt gulyásleves akár főételnek is tökéletes.
Az biztos, hogy a magyar cukrászat egyik legismertebb édessége, és eddig még nem született olyan sütemény, amely letaszítaná a trónról. Lehet kicsit variálni, gyümölccsel dúsítani, de a klasszikus receptet semmi nem múlja felül. A somlói piskótatésztából, méghozzá háromféléből készül, vaníliás krémmel, csokiöntettel és tejszínhabbal a tetején.
A piskótakészítésnek is megvannak a trükkjei, de ha nem sikerült mégsem, ezekben az édességekben felhasználhatod.
Az ötvenes évek végén a Gundel Étterem főpincére egyfajta újításként kínálta a somlói galuskát. A megvalósítás Szőcs József Béla cukrászmester nevéhez fűződik, aki a Gerbeaud-ban tanult, és utána került a Gundelba. A nevét is ő adta, a fóti Somlyó nevű domb ihlette meg, itt működött a mester saját cukrászdája. Végül azért lett „Somlói” a neve, mert Brüsszelben valaki véletlenül lehagyta az ipszilont a díjnyertes somlyói galuska desszert nevéből, így végül somlói galuska néven került a köztudatba.
Ma már szinte minden cukrászda és étterem kínálatában szerepel somlói, de sajnos nagyon sokszor köszönő viszonyban sincs az eredeti ízzel. A tejszínhab legyen igazi, ne növényi krém, valamint a pudingos „megúszós” megoldásokat is jobb, ha elfelejted.
Készítsük el a piskótákat. A tojásokat válasszuk szét, és a fehérjét egy evőkanál cukorral verjük kemény habbá, és tegyük félre. A maradék cukrot, a lisztet, a sütőport, a vizet és egy kis tojáshabot keverjünk bele a tojássárgájába, amíg sima nem lesz. Ezután adjuk hozzá a maradék habot, és finoman forgassuk össze. Melegítsük elő a sütőt 200 fokra. Öntsük a tésztát sütőpapírral bélelt, nagyobb méretű tepsibe, és 15 perc alatt süssük meg. A többi piskótát is így készítsük el, csak adjuk a liszthez a kakaót/diót is. Ha szükséges, ezekhez még adhatunk egy kevés vizet.
A vaníliaszószhoz keverjük simára a tojássárgájákat a liszttel, a tejszínnel, a cukorral, a vaníliás cukorral és egy kis tejjel. A maradék tejet forraljuk fel, és keverjük hozzá a masszához. Habverővel, vízfürdő felett sűrítsük be.
A mazsolát áztassuk be, majd ha megduzzadtak, csepegtessük le.
A sziruphoz szórjunk cukrot a vízbe, majd forraljuk fel. Adjuk hozzá a reszelt narancs- és citromhéjat és a rumot. Tegyük félre hűlni.
A csokiöntethez olvasszuk fel a vajat, és keverjük simára a liszttel. Öntsük hozzá a tejet, tegyük bele a felkockázott csokoládét, a kakaóport, cukrot és a rumot. Haberővel keverjük folyamatosan, amíg kicsit besűrűsödik. Hagyjuk kihűlni.
A piskótákat itassuk át jól a sziruppal. Tegyük a diósat tepsibe, kenjük meg a vaníliaszósszal, szórjunk rá mazsolát és darált, cukrozott diót. Tegyük rá a kakaósat, kenjük meg a szósszal, szórjunk rá diót, azt is kenjük meg a maradék szósszal, és szórjunk rá kakaóport. Tegyük hűtőbe.
Úgy tálaljuk, hogy kanállal galuskát szaggatunk belőle, szórunk rá egy kis diót, locsolunk rá a csokiöntetből, és ízlés szerint nyomunk rá tejszínhabot.
Fotó: Getty Images
@sobors.hu