Isteni spagetti sütőben sült zöldségekkel - Zöldfűszeres vajjal van egybekeverve
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Az egyik legfinomabb vegetáriánus fogás a húsevőket is le fogja nyűgözni - minden egyes falat valódi ízbomba.
Az egyszerűségében rejlik a titka, bár csak sült zöldségek és friss zöldfűszerek gazdagítják a spagettit, mégis az egyik legfinomabb tésztaétel. Nálunk azután lett állandó szereplője a receptes könyvnek, miután a látogatóba érkező, "nem éhes" rokonok is degeszre ették magukat belőle, bár több napra főztem előre, fél órán belül üres volt a lábas - ráadásul ez megtörtént kétszer is egymás után.
A sütőben sült zöldségek mindig kapnak egy plusz ízt, picit füstösebbek, különlegesebbek lesznek. A padlizsánnak és a paradicsomnak is nagyon jól áll a sütés, ráadásul nincs annál finomabb, mint mikor a zöldségek sütés közben kifolyt leve összekeveredik a fűszeres olívaolajjal - ezzel kell nyakon önteni a tésztát, hogy tényleg mennyei legyen az összhatás.
A padlizsánt és a paradicsomot melegen, sütés után érdemes megpucolni, sokkal könnyebben lejön a héjuk, nem lesz kínszenvedés a folyamat. A kész zöldségeket érdemes minél kisebb kockákra vágni, hogy jól elkeveredjenek a tésztával, mindenhova jusson belőlük.
Sült zöldséges tészta
Hozzávalók 4 személyre
- 400 gramm spagetti
- 1 darab padlizsán
- 1 nagyobb darab cukkini
- 4 darab paradicsom
- 1 nagy fej lilahagyma
- 50 gramm vaj
- 1 marék bazsalikom
- 1 marék petrezselyem
- olívaolaj
- só, bors
Elkészítés:
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra. Béleljünk ki egy nagy tepsit sütőpapírral.
A padlizsánt vágjuk vastag szeletekre, majd ráérünk sütés után apróra vágni, így könnyebb lesz lehúzni a héját. A cukkinit vágjuk karikákra, a paradicsomokat félbe, a hagymát ujjnyi vastag szeletekre. (Nálam nem fért rá egy tepsire minden zöldség, így két adagban sütöttem.)
Szórjuk a cukkinit és a padlizsánt a tepsire úgy, hogy ne fedjék egymást a szeletek, majd locsoljuk meg őket egy kis olívaolajjal, sózzuk, borsozzuk. Süssük őket 30-35 percig, félidőben forgassuk meg a zöldségeket. Akkor jó, ha könnyen belemegy a villa a padlizsán és a cukkini húsába. Ha készen vannak, tegyük őket félre.
Következhet a hagyma és a paradicsom, ezeket is locsoljuk meg olívaolajjal, sózzuk, borsozzuk. Nagyjából 20 perc alatt készre sülnek, de félidőben szintén forgassuk át őket.
Amíg sülnek a zöldségek, főzzük ki a tésztát lobogó, sós vízben a csomagoláson írtak szerint. Szűrjük le, majd dobjunk rá 50 gramm vajat, alaposan keverjük vele össze, hogy ne ragadjon össze a tészta.
A friss petrezselymet és bazsalikomot mossuk meg, majd vágjuk nagyon apróra. Szórjuk a tésztára, alaposan keverjük vele össze.
A padlizsánról és a paradicsomról húzzuk le a héjukat, majd daraboljuk őket 2 centis kockákra. A cukkinikarikákat negyedeljük, a hagymaszeleteket vágjuk három részbe. Adjunk minden zöldséget a zöldfűszeres tésztához - a kisült levükkel együtt. Keverjük alaposan össze, ha szükséges, sózzuk, borsozzuk.
Frissen reszelt parmezánnal tálaljuk, de egy kis olívaolajjal is meglocsolhatjuk.
Fotó: Sági Zsófia/Sóbors