Csodás, vajpuha szarvasbélszín - Különleges karácsonyi fogás
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Almás-fahéjas zabkása sütőben sütve: tápláló és isteni reggeli
Ragacsos, ír krémlikőrös fudge: tökéletes gasztroajándék
10 ünnepi sült a karácsonyi asztalra: hagyományos és új kedvencek egy helyen
Karácsonyi narancsos, gesztenyés kuglóf: csak keverj össze mindent
Ehető karácsonyi dekorációk: 7 kreatív ötlet, hogy lenyűgözd a vendégeket
Nagy rajongója vagyok a vadhúsoknak, például a szarvasnak. Készülhet belőle pörkölt, de szeretem a bélszínt is, a lényeg, hogy vadhúsból legyen.
A szarvasbélszín igazi ünnepi étel, de a hétköznapokon is szívesen fogyasztjuk, viszont ettől a mártástól tényleg elegáns köntösbe öltözik. A Cumberland mártás az angolszász és a francia konyha remeke, amelyet elsősorban vörös húsokhoz kínálnak, de szárnyasokhoz is illik.
Ennek a ribizlizselés, vörösboros mártásnak a receptje először egy 19. századi szakácskönyvben jelent meg. Bár sokféleképpen készíthető, három dolog biztosan kell hozzá: vörösbor, ribizli (vagy más bogyós gyümölcs) és fűszerek. Ehhez a szarvasbélszínhez is kitűnően illik, amelyet burgonyalángossal kínáljunk.
Szarvasbélszín Cumberland mártással
Hozzávalók 2 személyre
Bélszín
- 300 gramm szarvasbélszín
- ízlés szerint só
- ízlés szerint bors
Cumberland mártás
- 1 darab narancs
- 1 darab citrom
- 150 gramm vörösáfonya-lekvár
- 100 milliliter vörösbor (száraz)
- 1 teáskanál mustár
- 1 darab gyömbér
Burgonyalángos
- 600 gramm burgonya
- 400 gramm liszt
- 2 darab tojás
- 40 gramm vaj
- 15 gramm élesztő
- 1 teáskanál só
- 60 gramm vargánya gomba (fagyasztott)
Elkészítés:
A burgonyafánk
A burgonyafánkhoz a felkockázott krumplit sós vízben puhára főzzük. Áttörjük egy krumplinyomóval és szétterítjük egy nyújtódeszkán, megvárjuk, míg langyosra hűl. Rászórjuk a lisztet és ráütjük a tojást. Az élesztőt 2 evőkanál langyos vízben elmorzsoljuk, és ezt is ráöntjük a keverékre. Hozzáadjuk még a vajat, a felkockázott gombát és az egészet összedolgozzuk. Letakarva 50 percre langyos helyre tesszük és hagyjuk megkelni.
A mártás
A mártáshoz a narancs és citrom héját egy zöldséghámozóval vékonyan levágjuk (a lehető legkevesebb fehér rész maradjon rajta, csak a külső színes rész kell!) A héjakat vékony csíkokra (julienne-re) vágjuk, és egy kevés forró vízbe dobjuk 3 percre, majd leszűrjük és félretesszük. Közben a citrusok levét kifacsarjuk.
Egy kis lábasba öntjük a vörösbort, belekanalazzuk a lekvárt, hozzáadjuk a mustárt, a lereszelt gyömbért, a citrusok kifacsart levét, egy kevés sót és borsot. Felforraljuk, majd beledobjuk az előfőzött citrushéjakat is. Egészen alacsony lángon addig főzzük, amíg szépen besűrűsödik.
A bélszín
A bélszínt sütés előtt 2 órával kivesszük a hűtőből és hagyjuk, hogy szobahőmérsékletűre melegedjen, majd sütés előtt közvetlenül sózzuk és borsozzuk. Egy serpenyőt nagyon forróra hevítünk, beledobunk 2 evőkanál olajat, majd a bélszínt sütni kezdjük benne úgy, hogy félpercenként fordítunk rajta egyet. A cél, hogy szép kéreg alakuljon ki rajta mindenhol. Összesen 3-3,5 percen keresztül sütjük. A húst tepsire tesszük, 150 fokon alsó-felső sütésen 10-12 percig készítjük, 3 percenként fordítunk rajta egyet. Végül kivesszük a sütőből és deszkán további 3-4 percig pihentetjük, néha szintén megforgatva.
A megkelt krumplis tésztából kisebb lángosokat formázunk és 170 fokos bő olajban aranyszínűre sütjük.
Tálalásnál a mártásra ültetjük a kettévágott bélszínt és friss, forró lángosokat pakolunk mellé.
Ha nem vadhúsból, hanem marhából készítenénk el hasonló fogást, próbáljuk ki ezt brutál finom meggyes-whisky-s változatot.
Fotó: Street Kitchen