Így lesz tökéletes a ropogós bőrű kacsacomb: a hús leomlik a csontról
A pirosra sült, omlós kacsacomb egyszerű fűszerezéssel, fehérborral nyakon öntve készül. Az ízletes sült hétvégére és jeles alkalmakra remek választás.
Ahogy Kevin nélkül, úgy töltött káposzta nélkül sincs karácsony! Bár ezt az ünnepi klasszikust rengetegféleképpen készítik, mi egy savanyú káposztából készült változatot mutatunk.
Ebben a receptben a főszereplő káposzta mellé sok-sok füstölt hús is kerül, és a töltések mellett mutatós gombócok is helyet kapnak.
A töltött káposzta nagy előnye, hogy nem lehet belőle keveset főzni, másnap, melegítve még finomabb, ráadásul sokáig eláll, úgyhogy akár előre is elkészítheted.
Kóstoljuk meg a káposztát. Ha nagyon savanyú, öblítsük át.
A füstölt kolbászt vágjuk 4 darabra, majd a darabkákat hosszában is felezzük meg. A füstölt húst igény szerint daraboljuk fel.
A vöröshagymákat vágjuk félbe, majd szeletekre.
A zsírt olvasszuk fel egy alkalmas fazékban, majd helyezzük bele a kolbászokat (vágott felükkel lefelé), a füstölt húst és a hagymát. Pár percig pirítsuk nagy lángon. Ezek után adjuk hozzá a fűszereket, és 1 perc kevergetés után a szálas káposztát is. Keverjük el jól, majd öntsük fel annyi vízzel, hogy kb 2 ujjnyival ellepje. Dobjuk bele a babérleveleket, és fedő alatt főzzük, közepes lángon.
Ezután készítsük el a tölteléket. A hagymát vágjuk apróra, és a rizzsel együtt tegyük egy fazékba. Öntsük fel 1 bögrényi vízzel, és főzzük addig, amíg a víz elfő alóla. Tegyük félre hűlni. Ezt a lépést jóval korábban is elvégezhetjük.
A darált húst helyezzük egy tálba, tegyük hozzá a fűszereket, a hagymás rizst és a tojást, majd kézzel gyúrjuk jól össze az egészet. Igény szerint 1 kk. őrölt pirospaprika is adható hozzá. Amennyiben teszünk bele, fokozottan ügyeljünk, hogy ne maradjanak paprikacsomók a masszában. A tojás elhagyható, ha csak batyuk fognak készülni, de ha sima gombóc is lesz, akkor ne hagyjuk ki, mert segít összefogni a masszát.
A batyukhoz a kierezett káposztaleveleket terítsük ki, az alsó széléhez hosszában helyezzünk kb. egy hüvelykujjnyi mennyiségű masszát. A levél két szélét hajtsuk be, illetve rá a masszára, majd határozott mozdulatokkal tekerjük fel. Nem kell teljesen szorosra, mert a főzés során egy kicsit dagadni fog a töltelék.
A gombócokat vizes tenyérrel formázzuk, így nem fog a kezünkhöz ragadni.
Ha végeztünk, helyezzük óvatosan a tűzről lehúzott fazékba őket. Eddigre a füstölt húsok is kiadták az ízüket, így kóstoljuk meg a levet, és ha kell, ízesítsük vagy higítsuk. Figyeljünk rá, hogy a batyuk-gombócok legalább 80%-át fedje a lé. Közepes lángon, fedő alatt főzzük kb. 40 percig. Nagyon óvatosan keverjük, hogy ne essenek szét. Arra is figyeljünk, hogy ne forrjon túlságosan, mert az is szét tudja „verni” a kis csomagocskákat.
Amikor a töltelék megfőtt, igény szerint belekeverhető a habarás. Egy szűrőkanállal vegyük ki a fazékból a tölteléket egy külön tálra, így a visszamaradó lével könnyebben tudunk dolgozni, valamint a tálalás is egyszerűbb lesz majd.
A habaráshoz a lisztet és a tejfölt keverjük csomómentesre, majd egy merőkanálnyi forró főzőlével keverjük össze, és adjuk hozzá a fazék tartalmához. Forraljuk össze, míg picit sűrűsödik, majd tálalhatjuk is.
Fotók és videó: Hajdu Tibor
@sobors.hu