Így olvaszd ki a fagyasztott halat gyorsan: bevált módszereket mutatunk

hal-kiolvasztasa
Legolvasottabb
Cikkek
Friss és
Ropogós

Talán te sem szívesen használsz fagyasztott halat, de ha frissen nem érhető el, le kell győznöd magadban ezt az akadályt. Most a fagyasztott hal kiolvasztásához mutatunk néhány praktikus módszert.

A hal, bár az egyik legegészségesebb élelmiszer, mégis keveset fogyasztunk belőle, pedig villámgyorsan elkészíthető belőle számtalan étel.

A frissessége régen sok kérdést felvetett, hiszen nem mindig lehetett tudni, hogy a pultban lévő hal valójában mióta is várakozik leendő fogyasztójára. Mára azonban, hála a megannyi élelmiszer-biztonsági előírásnak és tárolási módszernek, elvétve futni csak bele olyanba, ami nem az elvárt minőséget hozza.

A megfelelően csomagolt fagyasztott halakat gyerekjáték elkészíteni, a kiolvasztásuk ugyanis nem nagy ördöngösség. Ugyanakkor fontos, hogy néhány alapvető szabályt szem előtt tarts, ha hallal dolgozol, hogy elkerüld a nem várt, kellemetlen „mellékhatásokat”.

hal-kiolvasztasa

A fagyasztott hal kiolvasztása

A megfelelő kiolvasztási módszer azért fontos, hogy elkerüld a nemkívánatos életmérgezést és a baktériumok halban történő elszaporodását. 

Irány a hűtő!

Az egyik módszer, mint a legtöbb fagyasztott termék esetében, az, ha lefekvés előtt kiveszed a fagyasztóból a halat, és átteszed egy éjszakára a hűtőbe. Így mire másnap eljutsz oda, hogy ételt készíts belőle, a hal már felolvadva fog várni, minden bizonnyal abban a tárolóeszközben – például vákuumcsomagolás –, amelyben eredetileg is jégre lett téve.

hal-kiolvasztasa

Természetesen a hűtőben töltendő időt az is befolyásolja, hogy milyen nagy az adott hal? Ha egy vékonyabb szeletről van szó, akkor azt elegendő akár az elkészítés napjának reggelén áttenni a hűtőbe, nem kell egész éjjel ott rostokolnia.

A vákuumcsomagolt halak esetében célszerű szúrni rájuk egy lyukat, vagy akár teljesen kicsomagolni a vákuumcsomagolásból, mielőtt a fagyasztóból a hűtőbe teszed, mivel így oxigén jut a halhoz, amely megakadályozza, hogy a halban lévő toxinok száma megnövekedjen.

Természetesen, ha nem szereted a tömény halszagot, és a hűtőben sem szeretnéd a sonkán vagy a sajton ezt a bukét érezni, akkor a tányért vagy tálcát, amire a halat teszed, tedd bele egy zárható zacskóba, és tedd a hűtő leghidegebb pontjára, ami a polcok hátulja.

hal-kiolvasztasa

A felhasználás előtt pedig már nincs más dolgod, mint kivenni a halat a hűtőből, papírtörlővel áttörölni, és kezdhetsz is főzni vele.

Nincs ennyi időd? Van megoldás!

A legjobb módszer a hal gyors kiolvasztására, ha hideg folyó víz alá tartod, vagy megengedsz egy tálat, esetleg a mosogatót hideg vízzel, és kb. 10 percig, csomagolással együtt belemeríted a halat. Mivel a hideg víz az egész halat beborítja, így az gyorsabb olvasztómunkát végez, mintha a hűtő leghidegebb pontján várakozna.

Ebben az esetben a halat benne lehet hagyni a vákuumcsomagolásban, sőt, mindenképpen valamilyen csomagolással együtt engedjük rá a folyó vizet, különben károsodni fog a halhús.

hal-kiolvasztasa

Hogyan ne csináld?

  • Soha, semmilyen körülmények között ne használj forró vagy meleg vizet az olvasztáshoz! Ez ugyanis élelmiszer-biztonsági kockázatok sorát vonja maga után, ráadásul a halhús állaga is pépessé válik tőle.
  • Kerüld el a szobahőmérsékletet! Ez a módszer, akárcsak bármilyen más hús vagy élelmiszer esetében, súlyos élelmiszer-biztonsági kockázatot jelent, hiszen romlandó termékről van szó.
  • Felejtsd el a mikrohullámú sütőt! Noha az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatal ezt nem feltétlenül ellenzi, inkább kerüld el, mert a mikróban a hal nem egyenletesen melegszik fel, és előfordulhat, hogy mire kiveszed onnan, a hal már például nyomokban megsül, nyomokban pedig nyers marad, a halas ételről szőtt álmaid pedig szertefoszlanak. 

Fotó forrása: Getty Images

Ezt is szeretjük
Kövess minket az Instagramon