Így tárold és használd fel a főtt tésztát: tippek, hogy a maradék ne a kukában landoljon
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Csábító csokis-narancsos torta: pihe-puha piskótából készül
A maradék főtt tészta, ha nem tárolják megfelelően, kiszárad, kőkemény lesz, nem lehet vele már semmit se kezdeni, maximum a kukába dobni.
Bár két főre már el tudom találni a tészta mennyiségét, ha többen vagyunk, még mindig gondot okoz, mennyi fog elfogyni belőle, főleg, ha nagy étkű vagy éppen fogyókúrázó családtag, barát is résztvesz az ebéden vagy vacsorán.
Szerencsére a maradék főtt tészta is újrahasznosítható, sokféle finomság készülhet belőle, de csak akkor, ha megfelelően tárolod. Ha szobahőmérsékleten, fedő nélkül hagyod, pillanatok alatt kiszárad, kemény lesz, összezsugorodik, nem lehet már megmenteni, arról nem is beszélve, hogy gyorsan megromlik.
A főtt tészta tárolása
Csak kihűlt tésztát szabad a hűtőbe tenni, ha még meleg, várj vele egy kicsit vagy öblítsd át hideg vízzel. A maradék tésztát maximum 2 óráig szabad szobahőmérsékleten hagyni, minél előbb tedd be hidegbe. Önts rá egy kevés olívaolajat vagy vajat, keverd vele össze, így biztosan nem fog összeragadni a tárolás során. Ezt követően a maradék tésztát tedd egy légmentesen zárható edénybe/dobozba, majd rakd be a hűtőbe. A főtt, bolti tészta nagyjából 3-5 napig áll el a hidegben.
Ha a tészta állaga, színe vagy szaga megváltozik, megromlott, nem szabad megenni. Ha levegőt kap, már nem szabad sokág tárolni, ugyanis a főtt tésztában található nedvesség - a levegővel érintkezve - tökéletes táptalajt biztosít a különböző baktériumok és penészgombák elszaporodásának.
A főtt tésztát végszükség esetén le is lehet fagyasztani: ebben az esetben is forgasd át egy kevés olívaolajjal, utána tedd záróklipsszel ellátott mélyhűtős tasakba, majd szorítsd ki belőle a levegőt, amennyire csak tudod. A fagyasztóban legfeljebb 3 hónapig áll el minőségromlás nélkül.
A főtt tészta újramelegítése
Ha szósz nélkül melegítenéd újra a tésztát, tedd egy szűrőbe, majd mártsd forrásban lévő vízbe 30-60 másodpercre. Ennyi idő elég ahhoz, hogy a tészta átmelegedjen, de ne főjön túl.
Ha pedig szósszal együtt melegítenéd - esetleg szósszal bekeverve raktad el -, tedd jénaiba vagy sütőtálba a tésztát, fedd le alufóliával, majd 180 fokon nagyjából 20 percig süsd. Serpenyőben is újramelegítheted a szósszal, de akkor ne hagyd magára a tésztát, időközönként keverd át, hogy mindenhol érje a hő és ne ragadjon le. Ugyanígy járj el akkor is, ha mikróba tennéd, keverd meg közben párszor, hogy egyenletes legyen a hőeloszlás.
A főtt tészta felhasználása
Amellett, hogy újramelegíted a tésztát és készítesz hozzá valamilyen szószt, máshogyan is felhasználhatod a maradékot. Az olyan receptekben, amelyekben hideg, főtt tésztára van szükség, tökéletesen fog működni az előző napról megmaradt köret, ebben az esetben meg sem kell melegítened azt. Ebbe a kategóriába tartozik például a tésztasaláta, nagyon finom ez a tonhalas verzió, vagy a rakottasok, például a lotaringiai rakott tészta vagy a sütőben sült csirkés spagetti.
Ha az egyszerűség kedvéért a szósz mellett döntöttél, akkor sem csak paradicsomos vagy tejszínes mártás készülhet hozzá, a főtt tésztát összeforgathatod ezzel a különleges édes-savanyú szósszal is. A megmaradt tészta levesbetétként is használható, tedd akár ramenbe.
A főtt tésztából készülhet még pirított tészta, de egyszerűsített mac and cheese is, sőt, vargabéles és frittata alapja is lehet. Engedd szabadjára a fantáziádat, mert tényleg rengeteg sós vagy édes étel készülhet a megmaradt főtt tésztából.
Fotók: Getty Images