Így készül a házi citrompor kezeletlen gyümölcshéjból - Sütik és teák is ízesíthetőek vele
Cikkek
Cékla minden mennyiségben: a 6 legjobb receptet mutatjuk
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Fűszeres, forralt gyömbérsör: ünnepi ital pillanatok alatt
Kandírozott, ropogós pekándió: szuper gasztroajándék is lehet
Foszlós, svéd kardamomos csiga: ezzel indítsd a téli reggeleket
Pirosra sült, omlós kacsacomb hagymás tört krumplival és szilvás párolt káposztával
Így dekoráld a linzert és a különböző kekszeket: tippek a tökéletes díszítéshez
A hűvösebb napok beköszöntével sokkal gyakrabban fogyaszt az ember citrusféléket, melyek remek immunerősítők, tele vannak C-vitaminnal és antioxidánsokban is gazdagok.
Rendszeres fogyasztásuk jót tesz, különösen megfázás, influenza vagy köhögés esetén, hiszen gyógyítóan hatnak a beteg szervezetre. A citrom különösen kedvelt ilyenkor, teák ízesítésénél kötelező, de limonádéba is csorgatható a leve.
A citrusfélék közül a citrom a legkedveltebb, a savas gyümölcs antibakteriális, vírusölő és immunerősítő hatásairól ismert. Jótékony tulajdonságai közé sorolandó még, hogy serkenti az emésztést és tisztítja a májat. A citrom kedvelt alapanyag, sütésnél és főzésnél nagyon hasznos, saláták és húsok ízesítésére is alkalmas, de a gyümölcs barnulását is megakadályozza. A pazarlást nem ismerő háztartások a citrusfélék héjától sem szabadulnak meg, rengeteg aroma van bennük, sok mindenre érdemes felhasználni őket.
A cikkben néhány praktikus ötletet gyűjtöttünk össze, megmutatjuk, miként érdemes felhasználni a citrusfélék héját - lehet belőlük illatosító, de teák és sütemények ízesítésénél is hasznosak.
Így kell megtisztítani a citrusfélék héját
Csak kezeletlen héjú citromot szabad használni, de még azokat sem árt megtisztítani. A citrusfélét, jelen esetben a citromot forró folyó víz alá kell tartani, majd tiszta kefével gondosan át kell sikálni a héját. A forró vizes fürdő nem csak a szennyeződések megszabadítása miatt hasznos, így sokkal lédúsabb lesz a gyümölcs, a héja pedig bátran felhasználható, csak előtte alaposan szárazra kell törölni.
A citromhéj felhasználása
A citrom héját viszonylag sokszor használja fel a főzni, sütni szerető, számtalan receptben kötelező alapanyag. Sokan friss citromot használnak, de akadnak olyan konyhatündérek is, akik citromport vesznek, pedig házilag is nagyon könnyű elkészíteni az aromás ízesítőt.
A reszelt citromhéjat sütőpapírral bélelt tepsire kell helyezni, megvárni, míg megszárad, majd légmentesen zárható üvegbe kell tölteni, lehet is használni. Reszelt helyett a levágott citromhéjat is ki lehet szárítani. A citromvágásánál azonban ügyelni kell, hogy a gyümölcshús közötti vékonyabb, fehér, szivacsos hártyát ne vágd le, mert kesernyés íze lehet.
A leszárított citromhéj tea ízesítésénél is jól jöhet, a legjobb azonban, ha konyhai robotgép segítségével finomra van darálva. A citrompor rengeteg mindenben felhasználható, mártásokba, süteményekbe vagy teákba is kerülhet.
A citromhéj le is fagyasztható
A lereszelt citromhéjat más módon is el lehet tenni hosszabb időre. Légmentesen zárható dobozba vagy zacskóba töltve a fagyasztóban is lehet tárolni.
Nem csak a héja, a leve is lefagyasztható. A citrom levét jégkockatartóba kell tölteni, majd pácok készítésénél vagy limonádénál könnyen lehet használni.
Különleges fűszer is készülhet belőle
Csupán három alapanyagot kell összekeverni, hogy különleges citromos sót készíts, amit saláták és sültek ízesítésénél lehet használni. Az előállításhoz 3 darab citromra és 1 bögre (2,5 deciliter) durva szemű sóra lesz szükség. A citrom héját le kell reszelni, a levét kifacsarni. A sót tálba kell önteni, majd a reszelt citromhéjjal és a levével egybe kell forgatni, utána hőálló edénybe téve 190 fokon 20 percig, majd még 50 fokon 10 percig kell a sütőben hagyni. Az elkészült fűszert jól zárható üvegben kell tárolni.
Más citrusfélék héját is megéri felhasználni
A narancs és a mandarin héja a nagyik praktikájának köszönhetően remek illatosító lehet, radiátorra is lehet tenni pucolás után, így kellemes illat érezhető majd a szobában - ráadásul a kezeletlen héjú gyümölcs is tökéletesen alkalmas erre.
A mandarinnál plusz előny, hogy a már említett kesernyés réteg nem bújik meg a hús és a héj között, így megpucolva szintén szárítható, őrölhető, de frissen pucolva tejszínbe, tejbe is érdemes belekeverni, tejberizs készítésénél is jól jöhet.
Fotók: Getty Images