5 szuper trükk, hogy ne durranjon ki a hurka: a hőfok sem mindegy
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Vajpuha csirkemell tejfölös szószban: szaftos és omlós lesz a hús
Ropogós
Selymes, kávés vajkrémmel töltött macaron: gasztroajándéknak is szuper
Sűrű, zamatos sültkelbimbó-krémleves: tejszíntől selymes
Krémes sós karamell házilag: csupán 4 hozzávalóból készül
Isteni, tartalmas túrós rakott tészta: sok sajt pirul a tetején
Fenséges kelt tésztás sütemények: ezekre megéri rászánni az időt
A hurka érzékeny, hő hatására könnyen szétrepedhet vagy kidurranhat, épp ezért érdemes néhány fortélyt bevetni a sütésénél, hogy elkerüld a malőrt.
Hurkát és kolbászt sütni mindenki tud, gondolná a kezdő fakanálvirtuóz, hisz csak tepsire teszi az ember és sütőbe tolja. Igen ám, de ha kimarad néhány kötelező mozzanat, akkor biztosan kidurran a hurka, úgy pedig nem lesz túl gusztusos.
Télen sokkal jobban esnek a tartalmas ételek. A hurkának és a kolbásznak is ilyenkor van igazán szezonja. A disznóságok finomak csak kenyérrel és némi savanyúsággal kínálva, de különböző kiadós, magyaros étkek is összedobhatók belőlük.
A hurkakészítésnek nagy hagyománya van hazánkban. Régi szokás, disznóvágáskor készülhet májas, rizses, véres vagy tüdős hurka, különféle húsokból, belsőségekből és fűszerekből áll össze. A tölteléket természetes vagy mesterséges burkolatba töltik, mielőtt azonban formát öltene, abáláson esnek át az alapanyagok. A leggyakrabban sertéshúsból készül a hurka, de marhahúsból is érdemes kipróbálni.
A hurka jól tárolható, mehet a fagyasztóba, majd amikor megkívánja az ember, csak előkapja. Az elkészítése valóban nem nehéz, mégis, mivel a mélyhűtőből kikerülve megy a sütőbe, hajlamos a szétdurranásra. Hogy elkerüld ezt a hibát, érdemes néhány nagyipraktikát kipróbálni, úgy sokkal gusztusosabban tudod az asztalra tenni a hagyományos fogást.
Csak megbízható helyről vásárolj!
Mint a legtöbb étel készítésénél, a hurka sütésénél is számít a minőség. Mindig megbízható helyről szerezd be, a jól töltött hurkát könnyű sütni, és az íze is magáért beszél. A silány hurka a praktikák bevetése mellett is szétrepedhet, az íze pedig nem lesz az igazi.
Vizes trükk
A hentesnél vásárolt hurkát, amit még nem fagyasztottál le, sütés előtt áztasd vízbe 15-20 percre, úgy rugalmas lesz, nem fog szétdurranni. Az áztatás után érdemes hústűvel néhány helyen megszurkálni, hogy a gőz távozni tudjon. (Bár a szurkálásról megoszlanak a vélemények.)
Csak kényelmesen
A tepsire fektetett hurkákat mindig úgy helyezd el, hogy ne érjenek egymáshoz, mert könnyen összeragadhatnak, a szétválasztás pedig szakadással jár.
Várd meg, míg kiolvad
Mivel a hurka fagyasztóban tárolva sokáig eláll, érdemes belőle otthon tartani, azonban tilos jegesen a sütőbe tolni. Várd meg, míg kiolvad, csak utána süsd. A hőfokra is figyelni kell, tilos forró sütőbe tolni, bőven elég, ha langyos. A sütés 130-140 fokon történjen, a sütési idő változó, félidőnél pedig óvatosan fordítsd meg a hurkát. A lassú sütés is azt garantálja, hogy ne durranjon szét.
Zsír vagy víz?
A mamák egyik kedvelt praktikája, hogy a hurkát zsírral dörzsölik be, aztán küldik csak a sütőbe. Egy másik bevált módszer szerint egy kis pohár vizet (1-2 dl) kell a hurka alá önteni, így óvhatod meg a repedéstől.
Fotók: Getty Images