Hogyan lesz tökéletes a rántott hús? Az olaj hőfoka is számít
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A tökéletes rántott húshoz vezető út több buktatót is rejt, fontos a hús és a prézli minősége, na meg a bunda ízesítésével is megéri játszani, így a hagyományos verzió helyett újragondolt frissensült kerül az asztalra.
A rántott húst mindenki szereti, aki őrzi a hagyományokat, annál a hétvégi asztalon biztos a helye, nem lehet ráunni.
A jó rántott hús bundája ropogós, a hús a prézli alatt szaftos és vajpuha. A nagy kedvenc elkészítése nem bonyolult, mégis el lehet rontani. A szabályok egyszerűek, ha betartod őket, a te rántott húsod lesz a legfinomabb a család és a barátok örömére. Mutatjuk is, mire figyelj a készítésénél.
Milyen húsból készüljön?
A klasszikus rántott hús, az osztrák változat, borjúhúsból készül, de sülhet még disznóból, a sertés karaj- vagy combrészét vékonyra klopfolva szokás sütni. Csirke combjából, szárnyából és a melléből is tökéletes a rántott hús, de még a pulykamell is kaphat bundát.
Ha rántott karajt készítenél, érdemes a hús vásárlásánál a hentes segítségét kérni. Jelezd, hogy mi készül a húsból. Egy jó hentes vastagabb szeleteket vág a karajból, mert azokat szépen tudod majd klopfolni. A klopfolással puhítod és formázod is a húst. A hártyás, zsíros részeit érdemes picit bevágni, erre azért van szükség, nehogy sütés közben összeugorjon.
Tökéletes csirkecomb
A rántott hús világában a rántott csirkecomb készítése talán a legnehezebb. Hogy miért? Mert ha nem rántani való csirkecomb kerül a kezedbe, hanem egy nagyobb darab, akkor előfordulhat, hogy sütés után véres lesz belül. Hogy ezt elkerüld, több megoldás közül is választhatsz, az egyik, hogy a combokat előfőzöd, a másik népszerű technika a kicsontozás, de mélyen be is vághatod a csontok környékén a húst. Ha már csirkecomb, jön a másik nagy kérdés, rajta maradjon-e a bőre? Ez ízlés kérdése, ha nem szereted a bőrét, akkor egyszerűen távolítsd el.
A csirkemellfilét is érdemes klopfolni, akár sajttal vagy zöldségekkel is megtöltheted a szeleteket. A pulykahúst rántás előtt fokhagymás tejbe ajánlott áztatni egy éjszakára sütés előtt.
Fűszerek
A kiklopfolt szeleteket mindig sózd le, majd fedd le és helyezd hűtőbe néhány órára, hogy a só kifejtse hatását. Ha szeretnéd, őrölt fekete borssal is megbolondíthatod a szeleteket, úgy is nagyon finom.
Az ízesítés érdekében a lisztbe is keverhetsz fűszereket, pirospaprikát vagy fokhagyma-granulátumot, ahogy jónak véled.
Játssz a prézlivel
Hagyományosan a hús bundája liszt, tojás és zsemlemorzsa. Persze el is szakadhatsz a hagyományoktól, fűszerezd a tojást, vagy adj hozzá kevés tejet, vagy a prézlit dobd fel szezámmaggal, mandulával, dióval, kókuszreszelékkel.
Zsemlemorzsa és zsemlemorzsa közt is van különbség! Lehetőleg jó minőségűt szerezz be, mert bizony találni rosszat a boltok polcain. Újabban divat pankóba forgatni a szeleteket, de házi készítésű morzsát is használhatsz. Utóbbi kenyérbélből és zsemléből igazán finom.
A panír mindig csak sütés előtt kerüljön a húsra! Sokan szeretnek előre dolgozni, bepanírozzák a húst, aztán hűtőbe dobják, majd kisütik, amikor kell. Ez nagy hiba, mivel a hűtőbe tett zsemlemorzsa megázik, vizes lesz, ennek következtében nem lesz ropogós az állaga. A tökéletes rántott húsra a panír mindig sütés előtt kerül rá.
Sütés
A bepanírozott szeleteket mindig forró, 170-180 fokos olajban érdemes sütni. A hőfokot ellenőrizheted konyhai digitális mérővel, az eszköz hiányában pedig szórj egy csipetnyi zsemlemorzsát az olajba, ha serceg, akkor már elég meleg.
A klopfolt hús sütése gyorsan történik, pár perc alatt tökéletes lesz, mikor a morzsa már aranybarna - a combnak viszont több idő kell -, ha sokáig sütöd, akkor száraz lesz. Sütés közben a húst fordítsd, hogy mindenhol rendesen átsüljön, szép aranybarna legyen a bunda.
Az olajban kisült húst fektesd papírtörlőre, úgy nem lesz a tálalásnál olajos a szelet. Ha nem szeretnéd olajban sütni, próbáld ki sütőbe tolva, ha pedig túl sok lett a rántott hús, mutatjuk, mit kezdj a maradékkal, hogy érdemes felmelegíteni.
Fotó: cover: Getty Images, belső: Getty Images, Botos Claudia/Sóbors