Mutatjuk, hogy készül a tökéletes házi jegestea: 3 tippet adunk
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Nyáron különösen figyelni kell a folyadékbevitelre, a nagy forróságban a víz mellett jólesik ízesített, hideg finomságokat szürcsölni, ilyen a jegestea is.
Ha nyár, akkor minden mennyiségben jöhet a limonádé, valamilyen házi szörp, gyümölcslevek és az egyik legnagyobb kedvenc, a jegestea.
A tea az az ital, ami finom melegen és hidegen is. A boltok polcai tele vannak kész jegesteákkal, amelyeket csak inni kell. Pedig érdemes otthon is elkészíteni, nem nehéz, pillanatok alatt összedobható, nagy előnye, hogy dúsíthatod friss gyümölcsökkel, a cukor és a citrom mennyiségét te szabályozhatod, ha pedig szereted a különlegesebb zamatot, akkor gyömbérrel, mentával vagy ananászlével is izgalmasabbá teheted.
A teáról mindig az angolok jutnak az ember eszébe, a britek tejjel szokták inni a forró italt. Na, de mi a helyzet a jéggel? 1904-ben, a St. Louisi világkiállításon az angolok meg akarták mutatni az amerikaiaknak kedvenc italukat, a fekete teát, a feladatot Richard Blechynden vállalta, csakhogy azon a forró nyári napon senki nem kért a meleg teából. Mivel a kereskedőnek nem volt vesztenivalója, úgy döntött, jéggel kínálja az italt, ami bejött, a jegesteát azóta is imádják, de nemcsak Amerikában, hanem az egész világon.
Meleg vagy hideg vízzel készüljön a tea?
Sok háztartásban jegestea esetén is meleg vízzel indul a folyamat. Egy kevés forró vízbe (1-2 deciliter) 4-5 teafilter kerül, amelyeket addig hagynak a folyadékban, míg az kihűl. Utána a filtereket kiveszik és hideg vízzel (1-2 liter) öntik fel ezt az alapot, amelybe sok-sok jégkocka, cukor és citrom kerül. Ez is egy jó megoldás, de érdemes úgy is elkészíteni, ahogy Amerikában szokták.
Egy új technika szerint hideg vízbe érdemes áztatni a tealeveleket vagy -filtert, ez a cold brew módszer.
Hogyan készül?
Ha hideg teát szeretnél inni, akkor mindenképp így készítsd el, meglepően zamatos és frissítő lesz. A hideg vizes áztatással készült italhoz a filteres tea is megfelel, egy kancsó megtöltéséhez 4-5 szükséges, de tealevélből is készülhet, abból 1-2 evőkanálnyit ajánlott használni. Hogy fekete, zöld vagy gyümölcsös, az teljesen rád van bízva, ahogy az ízesítés is, de amíg eljutsz az ízek kialakításáig, 5-8 órát hagyd ázni a teát. A legjobb, ha 1 egész éjszakára lefeded és hűtőbe teszed, hogy a tea minden ízanyaga a vízbe kerüljön.
Fő a minőség!
Tudom, nem olcsó mulatság, de főleg a hideg vizes technikával készült teáknál érződik, ha az alap silány minőségű, ezért törekedj arra, hogy jófajta teafilterrel vagy levéllel dolgozz.
Mivel lehet feldobni?
Friss ízesítőkkel, citrommal, lime-mal és olyan gyümölcsökkel, amelyek a teafilterben is megtalálhatóak: ha például barackos teát készítesz, akkor barackot is tehetsz a kancsóba. A pezsgős hatás kedvéért ásványvíz is mehet bele, sőt, olyan recepteket is találni, melyekben gyümölcslével öntik fel a jegesteát.
Fotók: Getty Images