Így tárold a kenyeret: akár egy hétig is friss maradhat a vekni
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A kenyér drága, figyelj a tárolására, így napokig megőrzi a frissességét, és nem kell attól rettegni, hogy száraz vagy penészes lesz.
A mindennapi étel áldás. Az élelmiszerekkel mindig tisztelettel kell bánni, oda kell figyelni a tárolásukra, hogy frissek maradjanak a fogyasztásig, és ne a kukában landoljanak.
A kenyér alapélelmiszer, amit egyre drágábban lehet beszerezni. Ha pedig hazavitted, akkor nem a kuka száját szeretnéd etetni vele. A pékáru érzékeny, ha rosszul tárolod, akkor pillanatok alatt veszít frissességéből, a héja megszárad, penészes lesz, így pedig nem alkalmas a fogyasztásra.
Hogy sokáig friss maradjon a kenyér, már a vásárlásnál oda kell figyelned, mibe csomagolod.
Papír vagy nejlonzacskó?
A boltokban, pékségekben papírba vagy nejlonzacskóba csomagolva vásárolhatod meg a kenyeret. Tárolás szempontjából a zacskó a jobb választás, mivel a pékáru így megőrzi természetes nedvességtartalmát, nem keményedik meg, akár 2-3 napig is puha marad. Erre a hűtőben való tárolással is rásegíthetsz. A reggel vásárolt kenyeret, zsemlét vagy kiflit este tedd a hűtőbe, majd másnap fogyasztás előtt vedd ki.
Persze a hűtőben tárolásnak bőven akadnak ellenzői, mondván, a fridzsider hőmérséklete ront a kenyér minőségén. Igen, előfordulhat, hogy veszít a rugalmasságából, esetleg morzsálódik, de olyat is lehet tapasztalni, hogy kellemes puha lesz. Én megmaradt, vágott zsemlét, kovászolt cipót és bolti, előre csomagolt kenyeret szoktam így hűtőbe tenni, és nem tapasztaltam a már említett kellemetlenségeket.
Sokan azonban a papírzacskó mellett érvelnek, mivel az így hazavitt vekni héja órákig ropogós marad, ám egy idő után ez a textúra elvész, és a kenyér kemény lesz. Persze, ha nem penészes, így is elfogyaszthatod, melegszendvicsnek vagy pirítósnak tökéletes lesz.
Miben tároljuk a kenyeret?
A megvásárolt pékárut otthon, jól szellőző kenyértárolóban is tarthatod, vagy vászonkendőbe is csomagolhatod. Ma már be lehet szerezni szép, összehúzható, zsinórral összekötött vászonzacskókat, amik tökéletesen szolgálnak. Célszerű már a vásárlásnál ebbe csomagolni a veknit. Ha több napig tárolod ilyenben a pékárut, akkor mindennap ellenőrizd, cseréld bátran.
És mi a helyzet a fagyasztással?
A kenyér hibernálása nem ördögtől való. Így 1 hétig is tárolható, mivel a 18 fok alatti hőmérséklet megakadályozza a kenyérben lévő keményítő újrakristályosodását. A fagyasztani kívánt kenyeret mindig szeletekre vágva, fagyasztózacskóba csomagolva tedd a jégszekrénybe, így sokkal kényelmesebben ki tudod olvasztani. Amikor szükséged van a kenyérre, csak kapd elő, és szobahőmérsékleten hagyd kiengedni. Ha pedig szeretnéd, sütőben át is melegítheted, így ropogós lesz a héja.
Fotók: Getty Images